به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محققان دانشگاه مرکز علوم سلامت دانشگاه اوکلاهما در آمریکا در این مطالعه که روی موش‌ها صورت گرفت متوجه شدند بینایی موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به دیابت که با یک آنالوگ ویتامین آ تحت درمان قرار گرفته بودند به اندازه قابل توجهی بهبود یافته ‌است.

براساس نتایج این مطالعه، یک دوز واحد از chromophore ۹-cis-retinal که یک آنالوگ ویتامین آ است، می‌تواند عملکرد بینایی را در موش‌های مبتلا به دیابت به اندازه قابل توجهی بهبود بخشد.

این تحقیق که در مجله American Journal of Pathology منتشر شده است، به محققان کمک می‌کند برای کاهش بینایی مرتبط با «رتینوپاتی دیابتی» درمان‌های موثری ابداع کنند. رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) عارضه‌ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجادشده در رگ‌های خونی رخ می‌دهد.

وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می‌بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون و یا رشد شاخه‌های عروقی شکننده و کلاف مانندی شوند که شبکیه را تخریب می‌کنند در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز می‌فرستد تار یا کج و معوج می‌شود.

رتینوپاتی دیابتی یکی از علل اصلی کاهش دید است و احتمال نابینا شدن افراد دیابتی را نسبت به افراد سالم ۲۵ برابر بیشتر می‌کند.

اگرچه رتینوپاتی دیابتی در مراحل بعدی خود با آسیب رساندن به رگ‌های خونی شبکیه مشخص می‌شود، اما تحقیق اخیر نشان می‌دهد این بیماری در مراحل اولیه خود نیز می‌تواند بدون ظاهر شدن هرگونه آسیب به عروق خونی باعث کاهش بینایی بیمار شود.

ویتامین آ برای عملکرد طبیعی بینایی بسیار مهم است. طبق اعلام دفتر مکمل‌های غذایی، این ویتامین به رشد پروتئینی کمک می‌کند که شبکیه را قادر به جذب نور می‌کند. تولید مداوم این پروتئین که به وجود chromophore ۱۱-cis-retinal ارتباط دارد برای ایجاد بینایی مطلوب ضرورت دارد.

نویسندگان این مطالعه جدید یادآور می‌شوند مدرکی وجود دارد که نشان می‌دهد دیابت می‌تواند به کمبود ویتامین آ منجر شود و در نتیجه chromophore ۱۱-cis-retinal در موش‌های مبتلا به دیابت کمتر است.

به همین دلیل محققان فرض کردند ممکن است بین دیابت، کمبود ویتامین آ و کاهش زودهنگام بینایی که خصیصه برخی موارد رتینوپاتی دیابتی است، ارتباط وجود داشته باشد.

یافته‌های این مطالعه به ایجاد این فرض منجر شد که تغییرات زودهنگام در بینایی افراد مبتلا به دیابت احتمالا ناشی از کمبود ویتامین آ در شبکیه است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: