به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ تصاویر دیجیتالی از میلیون ها جزئیات بسیار ریز تشکیل شده اند. هر چقدر که این اجزایی ریز که به آن ها پیکسل می گوییم بیشتر باشند، رزولوشن و کیفیت تصویر بیشتر خواهد بود. 1 مگاپیکسل جداگانه برابر با یک میلیون پیکسل در یک عکس می باشد. اگر عرض و طول تصویر را بدانید، می توانید محاسبه کنید که چند عدد پیکسل توسط دوربین شما ثبت می شود.

سپس به سادگی آن ها را ضرب کنید. مگاپیکسل همچنین هیچ ربطی به کیفیت تصویر ندارد. کیفیت بستگی به فوکوس، نور ، لنز دوربین و عوامل مختلف دیگر دارد. اگرچه که چشم انسان مانند یک دوربین دیجیتالی عمل نمی کند. در یک محیط با نور مناسب می توانید دو خط را از یکدیگر مجزا کنید اما در صورتی که این خطوط حداقل شش دهم با یکدیگر فاصله داشته باشند، سایز پیکسل آن برابر با سه هم خواهد بود.

اکنون اگر دید کلی شما 120 درجه افقی و 60 درجه عمودی باشد، بنابراین رزولوشن و کیفیت چشم شما برابر معادله زیر خواهد بود:

120 * 120 * 60 * 60 / (0.3 * 0.3) = 576000000 pixels = 576 Megapixels

رزولوشن یا کیفیت چیست؟

همان طور که گفتیم مگاپیکسل برابر با کیفیت دوربین شما یا همان رزولوشن نیست. مثلاً می شنویم که به ما می گویند رزولوشن فلان تصویر برابر با 1920×1080 است. رزولوشن به عوامل مختلفی بستگی دارد. تراکم پیکسل ممکن است که در یک فاصله خاص اصلاً موضوع پر اهمیتی محسوب نشود.

تفاوت بین پیکسل و رزولوشن

بسیار مهم است که بدانیم بین رزولوشن با پیکسل تفاوت وجود دارد. زمانی که به تصاویر موجود در تلویزیون های HD، 4K و 8K نگاه می کنید، هر چقدر که رزولوشن بیشتر باشد، تعداد پیکسل ها هم بالاتر خواهد بود. پیکسل ها نقاط نور هستند که یک تصویر دیجیتالی را ایجاد می کنند. مثلاً یک تلویزیون 8K، 33, 177 و 600 پیکسل دارد. مفهوم 8K یعنی 8 هزار پیکسل که به صورت افقی در هر خط تصویر نشان داده می شود. اگر چه که بینایی و چشم انسان حاوی این پیکسل ها نیست. اتفاقی که بر اثر تعداد پیکسل ها می افتد، می تواند به طور ناخودآگاه در مغز و چشم شما هنگام دیدن اجسام خارج از تصویر نیز اتفاق بیفتد.

رزولوشن چشم انسان چیست؟

از آن جایی که چشم انسان نمی تواند همه پیکسل ها را ببیند، پس مقایسه آن با یک صفحه دیجیتالی کار سختی خواهد بود اما افراد کنجکاوی هستند که دوست دارند به این قضیه پی ببرند و این دو را با یکدیگر مقایسه کنند تا ببینند که چشم انسان قادر به دیدن چند عدد پیکسل می باشد.

بعضی از افراد باهوش در این زمینه از فرمول های پیچیده ریاضی استفاده کردند و به عدد 576 مگاپیکسل رسیدند. 576 مگاپیکسل یعنی 576000000 پیکسل جداگانه.

بنابراین در نگاه اول به نظر می رسد که چشم ما شبیه به یک تلویزیون 8k عمل می کند اما قضیه به همین سادگی ها هم نیست. مثلاً زمانی که چشم خود را حرکت می دهیم این عدد صدق می کند، اما زمانی که به یک جای ثابت خیره می شویم فقط 5_15 مگاپیکسل داریم.

همچنین چشم انسان می تواند نوسانات زیادی را تحمل کند که یک دوربین دیجیتالی قادر به آن نخواهد بود. چشم ما می تواند طیف بسیار متنوعی از رنگ ها را مشاهده کند و آن ها را از یکدیگر تفکیک دهد. تمام این ها در یک چشم معمولی وجود خواهد داشت .

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: