به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شرکت اپلاید متریالز که بزرگترین سازنده تجهیزات تراشه است، برآورد کرده که دیتاسنترها تا سال 2025 حدود 15 درصد از برق جهان را مصرف خواهند کرد. این انبارهای غول پیکر رایانه ها در حال حاضر حدود دو درصد از برق جهان را مصرف می کنند.

به گفته گری دیکرسون، مدیرعامل اپلاید متریالز، هوش مصنوعی از پتانسیل تغییر همه چیز برخوردار است. اما هوش مصنوعی یک پاشنه آشیل دارد که اگر مورد توجه قرار نگیرد، مانع از تحقق پتانسیل واقعی آن خواهد شد. این پاشنه آشیل مصرف برق است. تعلیم شبکه های خنثی هنگامی که با فناوری فعلی انجام می شود، فوق العاده انرژی بر است.

موجی از دستگاههای جدید امکان اتصال اینترنتی پیدا کرده و دیتای بیشتری تولید کرده و استفاده از نیروی رایانش بیشتر هوش مصنوعی برای ارزیابی اطلاعات جدید را ضروری می کنند. به گفته دیکرسون، سازندگان تراشه که اکثر آنها از دستگاههای اپلاید استفاده می کنند، قطعات الکترونیکی خود را از نظر مصرف انرژی بهینه کرده اند اما همچنان کافی نیست. صنعت تراشه باید طراحی های سفارشی جدیدی برای پردازش هوش مصنوعی و راههای جدیدی برای اتصال این تراشه ها پیدا کند.

پهنای مدارهای ریزی که عامل عملکرد تراشه ها هستند، چند میلیاردم متر است اما این تراشه ها برای انتقال و ذخیره دیتا به مصرف میزان زیادی برق نیاز دارند. پردازنده زئون شرکت اینتل ممکن است بیش از 200 وات برق مصرف کند که به اندازه یک دستگاه تلویزیون قابل حمل قدیمی است. هزاران قطعه از این پردازنده ها را کنار هم و با همه قطعات دیگری که برای تشکیل سرور ضروری هستند را در نظر بگیرید تا دریابید مصرف برق تا چه حد افزایش پیدا می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مدیرعامل اپلاید متریالز اعلام کرد شرکتش به 100 درصد انرژی تجدیدپذیر روی خواهد آورد و تا 10 سال آینده سهمش در انتشار کربن را 50 درصد کاهش می دهد. وی گفت: حتی تغییرات ساده هم بی تاثیر نیست. به عنوان مثال پرواز یک مهندس از آمریکا به آسیا و بازگشت وی حدود دو تن دی اکسید کربن تولید می کند. شرکت اپلاید در دوران پاندمی کووید 19 پی برد چگونه تحقیقات و توسعه از راه دور و پشتیبانی از مشتری را بهبود ببخشد و چنین سفرهای غیرضروری را کمتر کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: