به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ علی اکبر حق دوست، معاون وزیر بهداشت گفت: ویروس کرونا یک شطرنج باز حرفه ای است و با کوچک ترین حواس پرتی مردم به راحتی کیش و مات می شویم.

او افزود: در دو ماه گذشته در همه نقاط کشور شیوع بیشتر داشتیم و این بیماری در همه شهر ها و روستا های کشور نفوذ پیدا کرده است.

حق دوست تصریح کرد: برخی از شهر ها که در 5 هفته گذشته  آلودگی زیاد داشتن کم کم ایپیدمی بیماری درآن ها در حال پیر شدن است و امید است به زودی با رعایت پروتکل های بهداشتی از بین برود.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: کرونا در استان های غربی؛ کرمانشاه، همدان ، خوزستان تقریبا رو به کاهش و محدود شدن است همچنین در استان جنوبی؛ بوشهر و بندر عباس ابتلای بیکاری به اندازه قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

او بیان کرد: شمال شرقی، خراسان رضوی نقطه ای که باید همه به آن توجه کنند و ممکن است اتفاقات ناگوار در آن رخ دهد.

حق دوست اظهار کرد: شهر های بزرگ اپیدمی دور تر پاک می شود؛ تهران  از همان روز اول در وضعیت هشدار قرار گرفت و یکی از دلایل کنترل  کرونا ماسک زدن مردم است اما ماسک به تنهایی کافی نیست، در مکان های شلوغ حتی اگر همه ماسک داشته باشند باز هم این ویروس به دیگران منتقل می شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: ماسک خطر ابتلا به کرونا را کاهش می دهد اما هرگز درصد انتقال را صفر نمی کند.

او گفت: عزاداری محرم مستحب و به آن تاکید شده است اما حفظ سلامت و عدم ایجاد خطر برای دیگران واجبات است در این شرایط خاص ترجیح بر این است که این مراسم به صورت سبک و با فاصله در مکان های باز برگزار شود، اگر بتوانیم از راه دور همان حس و شور را دریافت کنیم ضرورتی برای راه اندازی دسته عزداری و تجمعات نیازی نیست.

حق دوست ادامه داد: کنکور خود استرس آور است اما استرس اضافی برای داوطلبان مضر است ستاد مقابله با کرونا مکان امن با اصول بهداشتی برای کنکور تدارک دیده است و جای هیچ نگرانی برای داوطلب وجود ندارد. کنکور سراسری در موقع مقرر برگزار می شود مگر شرایط تغییر کند که در آن صورت تصمیم جدید برای این آزمان گرفته می شود.

معاون وزیر بهداشت بیان کرد: با تغییر کوچک در تعاریف تمام مفهموم تغییر می کند؛ نباید به شایعات توجه کنیم، موارد قطعی اعلام می شود،  موارد مشکوک و مواردی که تست آن ها منفی شده است اعلام نمی شود، افراد زیادی  بدون علامت هستند و حتی در تست هم مشخص نمی شود.

او تاکید کرد: نادانستنی ها از ویروس کرونا بیشتر از دانستنی هاست، کرونا، ویروس عجیبی است وقتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود تغییر ژنتیک پیدا می کند.

حق دوست افزود: خوشبختانه بر اساس آمارهایی که توسط سازمان بهداشت جهان اعلام شده مرگ و میر ایران در سطح وسط و رو به پایین قرار دارد.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: استرس نابه جا ایمنی را کاهش می دهد، فرد از زمانی که متوجه می شود که کسی از اطرافیان مبتلا شده تا مدتی باید ایزوله شود و با کسی در ارتباط نباشد، بعد از 7 روز اگر علائم نداشت مبتلا نشده است.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: