به گزارش گروه روی خط‌ رسانه‌های خبرگزاری برنا؛  محمدحسن شمس‌فرد انگیزه اصلی برای ورود به عرصه مدرسه سازی را همسرش می‌داند و خانم عرب علت حضورش در امور خیریه را حمایت ها و تشویق های همسر خود می داند؛ این است که اکنون سه فرزند این زوج خیر هم مشتاقانه اقدامات پدر و مادر را دنبال می کنند و به گفته مادر، فرزندان نیز هر آنچه دارند در راه کمک به دیگران هزینه می کنند.

محمدحسن شمس‌فرد متولد 1309 و اهل تهران است، شغلش صادرات خشکبار است و 60 سالی می شود در این حوزه فعالیت دارد او آسایش فکری و آرامش زندگی را مدیون همسرش می داند و از این بابت از وی سپاسگزار است. همسرش فاطمه عرب نیز خانه دار و اهل تهران است و قدردان حمایت های شوهرش در این راه خیر است. این زوج سه فرزند دارند و در پرداختن به امور خیر گوی سبقت را از یکدیگر ربوده اند.

مطلب زیر مشروح گفت و گو با این زوج خیر است که در ادامه می خوانید:

انگیزه ورود به امر مدرسه سازی نیاز شدید کشور و تشویق همسر

شمس فرد گفت: مشوق و انگیزه اصلی برای ورود من به عرصه مدرسه سازی همسرم بود. من پیش از مدرسه در زمینه های دیگری به کارهای خیریه مشغول بودم اما از آنجا که همسرم خود مستقلا به کار مدرسه سازی مشغول بود مرا نیز به این مسیر دعوت کرد. البته من به مدرسه سازی هم علاقه مند بودم اما تا پیش از این فرصتی برای حضورم در این عرصه فراهم نشده بود. از طرفی مدرسه سازی اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که با ساخت مدرسه آینده کشور ساخته می شود. اگر یک دانش آموز به جایی برسد و آینده خوبی داشته باشد کشور ترقی می کند و این باعث خوشحالی است.

عرب نیاز شدید کشور را انگیزه ورودش به این امر خطیر می داند و ادامه داد: من از دهه 60 مدرسه سازی را آغاز کردم و اولین مدارس خود را در دلیجان ساختم. درست در ایام جنگ تحمیلی که نیاز شدیدی به فضای آموزشی داشتیم و کشور در این زمینه با بحران مواجه بود. به نظر من به خطا رفتن افراد و بروز ناهنجاری درجامعه به دلیل جهل است که می توان با ایجاد محیط های آموزشی مناسب بر این جهل فائق آمد آنچنان که مسیر زندگی بزرگان علم و دانش که در دنیا شهره هستند در مدرسه و آن هم مقطع ابتدایی مشخص می شود.

12 مدرسه احداثی این زوج خیر

این زوج خیر تاکنون 12 مدرسه احداث کرده و به آموزش و پرورش اهدا کرده اند.

عرب بیان کرد: هدف من از مدرسه سازی کمک به مناطق محروم و رفع نیاز این مناطق است، به همین دلیل مدارس را عمدتا در نواحی محروم و نیازمند احداث کرده ام. در کنار مدرسه سازی با ساخت نمازخانه و تأمین برخی تجهیزات همواره در حال کمک به مدارس بوده ام.

 شمس در این خصوص تصریح کرد: من در کارهای خیر دیگری مشغول بودم اما به تازگی به مدرسه سازی وارد شده و به آن علاقه زیادی دارم. دیدن دانش آموزان ابتدایی در مدرسه  و شور و شعف آنان از داشتن فضایی آموزشی نوساز و جدید چنان احساسی در من ایجاد کرد که از خدا می خواهم مرا در این مسیر کمک کند تا بتوانم مدارس بیشتری بسازم.

مادری که خیر شد

عرب در خصوص آثار کار خیر مدرسه سازی در زندگی افزود: زمانی که تصمیم به ساخت اولین مدرسه گرفتم شاید تنها یک سوم هزینه لازم را در اختیار داشتم اما کمی که جلوتر رفتم به شکلی غیرقابل باور و از منابعی که انتظار نداشتم مبالغ مورد نیاز برای مدرسه سازی تأمین شد و من موفق به ساخت  مدرسه شدم. علاوه بر این ورود به این عرصه آبرویی برای من در عرصه های اجتماعی به همراه آورد که از داشتن آن بسیار خرسندم و شاکرم. به همین دلیل است که هیچگاه از حضور در این عرصه پشیمان نیستم و خدا را از این بابت شکر می کنم.

شمس نیز تأثیر مدرسه سازی را در زندگیش قابل توجه می داند و اظهار کرد: هیچ گاه به فکر کم شدن اموالم نبوده ام چرا که هر گاه در مسیر خیری قدم برداشتم خداوند چند برابرش را به من بازگرداند. مدرسه سازی معامله با خدا است پس نتیجه را هم از خدا می گیریم.

توصیه به متمکنین و بانوان

شمس در ادامه گفت: من به همه افراد توصیه می کنیم در حد توان وارد این مسیر شوند. افرادی هستند که می توانند به تنهایی تعداد زیادی مدرسه احداث کنند اما برای ورود به عرصه این مردد هستند در حالیکه تاریخ ثابت کرده انسان از اموالش چیزی را با خود به جهان دیگر نمی برد پس بهتر آن است با کار خیر و کمک به دیگران توشه ای برای آخرت خود فراهم کند.

عرب تصریح کرد: شاید برخی خانم ها به دلیل نداشتن شغل از نظر مسائل مالی محدودیت هایی داشته باشند اما می توانند از برخی خواسته های خود گذشته و دارایی خود را در مسیر مدرسه سازی هزینه کنند.ضمن آنکه وقتی در یک خانه مادر خیر باشد همه اعضای خانواده هم به این امر تشویق می شوند آنچنان که فرزندان ما هر سه علاقه مند به این امر هستند و درآمد خود را در راه کمک به دیگران صرف می کنند.

انتظارم از آموزش و پرورش رسیدگی به دانش آموزان است

شمس در پایان بیان کرد: این خیر نیک اندیش با تأکید بر اینکه مدرسه سازی تنها وظیفه دولت نیست به ویژه در شرایط امروز کشور که دولت با مشکلات اقتصادی مواجه است، ادامه می دهد: در شرایط فعلی همه وظیفه داریم به تأمین فضاهای آموزشی کمک کنیم و اینکه دولت با مشکلات اقتصادی مواجه است دلیل نمی شود کودکان این سرزمین بیسواد بمانند. در برابر ساخت مدرسه هم تنها از آموزش و پرورش می خواهم با تأمین نیروی انسانی مناسب و تجهیزات به تعلیم  تربیت هرچه بهتر دانش آموزان بپردازد تا آینده همراه با موفقیت برای آنان رقم بزند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: