به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ بر اساس بررسی‌های انجام شده روزانه بین ۴۵ تا ۵۵ نفر در تصادفات جاده‌ای کشور کشته و حدود هزار نفر نیز مجروح می‌شوند. نخستین عامل تصادفات در کشور به‌دلیل عدم توجه به جلو به هنگام رانندگی و ۱۰ درصد نیز به‌دلیل تغییر مسیر است. همچنین ۸۰ درصد تصادفات به‌دلیل چهار عامل سرعت و سبقت غیرمجاز، خستگی، خواب آلودگی و عدم توجه به جلو در رانندگی است. درضمن 63 درصد تصادفات در حوزه ۳۰ کیلومتری شهرها رخ می‌دهد این مقوله نشان دهنده رفتارهای نادرست ترافیکی باید اصلاح شود.

پیرحسین کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور، با بیان اینکه تصادفات رانندگی یکی از علل خدمات‌رسانی سازمان اورژانس است، گفت: در تصادفات جاده‌ای  4 عامل از جمله  جاده، خودرو، راننده و  محیط تاثیرگذار است. این در حالی است که عامل انسانی می‌تواند دیگر عوامل را تحت تاثیر قرار دهد. در این راستا با راهور در زمینه آموزش راننده تدافعی هماهنگی هایی صورت گرفته شده است.

او افزود: هم‌اکنون وزارت راه و ناجا در زمینه کاهش تصادفات و حوادث اقدامات مناسب انجام داده است. این اقدامات می‌تواند در کاهش تصادفات تاثیرگذار باشد.

رئیس اورژانس کشور گفت: در اقدام دیگر استان‌هایی با فراوانی بالا  و اندک تصادفات رانندگی شناسایی و دلایل بروز آن ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کولیوند درباره ارزیابی این اقدامات افزود: به دلیل کرونا نمی‌توان این مقوله را بررسی کرد، چون در 6 ماه اخیر به شکل قابل توجهی میزان مسافرت‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش یافته است. هم‌اکنون کمپین مدیریت سرعت راه اندازی شده است.

به گفته او در این کمپین هدف کاهش سرعت نیست، بلکه مدیریت سرعت است. هم اکنون در بسیاری از استان‌ها به شکل پایلوت این طرح در حال انجام و تاکنون موفق بوده است. اگر بتوان این کمپین را در دیگر استان‌ها ایجاد کرد می‌توان در مدیریت و مهار تصادفات جاده‌ای اقدامات مناسب انجام داد.

انتهای پیام: 2/5

خبرنگار: زهرا سلیمانی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: