به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سیماسادات لاری در حاشیه تشریح آمار کرونا اظهار کرد: استعمال دخانیات سالانه موجب مرگ بیش از ۸ میلیون نفر در جهان می‌شود که بیش از ۷ میلیون مورد از این مرگ و میرها ناشی از مصرف مستقیم دخانیات و حدود ۱.۲ میلیون مورد به خاطر قرار گرفتن افراد غیر مصرف کننده در معرض دود محصولات دخانی است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: استعمال هر نوع محصول دخانی می‌تواند آسیب جدی به اعضا و فرآیندهای بدن از جمله سیستم دفاعی، سیستم قلبی عروقی و سیستم تنفسی وارد کند. اطلاعات به دست آمده از تجربه‌های جهانی درباره بیماری کووید ۱۹ حاکی از آن است که افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای از جمله مشکلات قلبی عروقی یا تنفسی ناشی از مصرف دخانیات داشته‌اند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری بوده‌اند.

لاری افزود: همچنین تحقیقات نشان می‌دهد مصرف کنندگان محصولات دخانی مبتلا به ویروس کرونا، عوارض شدیدتری از بیماری را تجربه کرده و میزان مرگ و میر در مبتلایان به بیماری در این گروه بیشتر از سایر افراد بوده است. از زمان شیوع بیماری کرونا شایعه‌هایی حاکی از تاثیر مصرف دخانیات بر کنترل و پیشگیری از ابتلا به این بیماری در جهان رواج پیدا کرد و متاسفانه بعضی افراد نیز آن را باور کرده و شرایط را برای سلامت خود دشوارتر کردند. این در حالی است که استعمال دخانیات از جمله سیگار و قلیان نه تنها سودی در مواجهه با بیماری‌های ویروسی تنفسی از جمله ویروس کووید ۱۹ ندارد، بلکه وضعیت بیماری را تا حد زیادی حاد و خطرناک‌تر می‌کند.

او افزود: با وجود آن‌که اقدام به ترک دخانیات همواره عملی به جا و شایسته در جهت حفظ سلامتی انسان است، اما اقدام به این امر در این برهه زمانی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در کشور از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است. بنابراین درخواست ما از کلیه هموطنان عزیز کشورمان به خصوص جوانان این است که با توجه به نقش قلیان در تسریع و تشدید چرخه انتقال بیماری از هرگونه استعمال آن در این ایام جدا خودداری کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: امیدواریم مردم فهیم کشورمان با اصلاح رفتارهای اجتماعی خطرآفرین و همچنین تقویت عزم و اراده خود در عمل به توصیه‌های بهداشتی کمک کنند تا بتوانیم با همراهی و همدلی یکدیگر شاهد قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: