به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ چشم عضو مهمی در بدن انسان‌ها است که باید به خوبی از این عضو مهم و حیاتی بدن محافظت شود؛ این محافظت می‌تواند نقش مهمی در زندگی ما ایفا کند؛ البته گاهی ممکن است است دچار عفونت شود؛ عفونت چشم یکی از مشکلات رایجی است که سن‌و‌سال نمی‌شناسد و علت آن هم می‌تواند باکتری، ویروس، آلرژی یا سایر علل میکروبیولوژیکی باشد؛ البته این موضوع می‌تواند راه‌های درمانی خانگی نیز داشته باشدکه در ادامه مطلب می‌خوانید:

از محرک‌ها دوری کنید

هر چند نمی‌توان از عوامل محیطی که می‌توانند سبب واکنش‌های آلرژیک شوند به طور کامل اجتناب کرد، اما دست کم می‌توانید کمتر در معرض آن‌ها قرار بگیرید، وقتی میزان گرده‌ها زیاد است، در‌ها و پنجره‌ها را بسته نگه دارید. محیط خانه را از گرد و خاک پاک کنید و مرتبا جاروبرقی بکشید. از تصفیه کننده‌ی هوای داخل استفاده کنید تا کیفیت هوای محیط بسته را بهتر کنید. از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند رنگ مو و عطر خودداری کنید.

کمپرس سرد

گذاشتن کمپرس سرد روی چشم می‌تواند خارش و درد را تسکین بدهد و ضمنا از تورم و التهاب کم کند. می‌توانید هر کدام از این راهکار‌ها را به کار ببرید: یک تکه پارچه‌ی بدون پُرز را در آب سرد فرو برده، بچلانید و آن را روی چشم‌های بسته‌تان بگذارید. بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه کمپرس را بردارید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید. چند تکه یخ را در پارچه‌ای بدون پُرز بپیچید و آن را روی چشم‌های بسته‌تان بگذارید و بعد از ۵ دقیقه بردارید. یک قاشق سرد را روی چشم‌های بسته‌تان بگذارید.

محلول آب‌نمک

شستشوی چشم‌ها با محلول خانگی آب‌نمک نیز راهکار موثر دیگری است که اگر چیزی در چشم‌تان گیر افتاده می‌توانید به کار ببرید.

محلول آب‌نمک برای کاهش التهاب چشم مفید است و کمک می‌کند هر گونه آلودگی که در چشمهاست پاک شود. یک دوم قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب مقطر حل کنید. آب را به جوش بیاورید و سپس اجازه دهید تا خنک شود. حالا با کمک آیکاپ یا قطره چکان از آن استفاده کنید و این کار را روزی چند بار انجام دهید.

مرهم چای سیاه

مرهم چای سیاه نیز راهکار مناسب دیگری برای تسکین ورم ملتحمه چشم است. تانین‌های موجود در چای سیاه برای چشم‌ها آرامش بخش‌اند و به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند.

دو عدد چای سیاه کیسه‌ای را در دو فنجان آب گرم به مدت ۵ دقیقه بخیسانید. کیسه‌ها را خارج کرده و آن‌ها را در بشقاب تمیزی قرار دهید تا کمی خنک شوند. حالا از این کیسه‌ها به عنوان مرهمی گرم روی چشم‌های بسته به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه استفاده کنید. این کار را روزی ۳ تا ۴ بار انجام دهید تا علائم تسکین یابند.

بابونه

بابونه خاصیت قوی ضد آلرژی دارد و ترشح هیستامین‌ها را مهار می‌کند که برای جلوگیری از واکنش آلرژیک مفید است. اگر از چای بابونه به عنوان کمپرس سرد یا چشم شویه استفاده کنید، خارش و التهاب چشم کم خواهد شد. دو عدد چای کیسه‌ای بابونه را در دو فنجان آب گرم بگذارید و ۵ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. کیسه‌ها را خارج کرده و جداگانه در یخچال بگذارید. کیسه‌های سرد شده را حدودا ۱۰ دقیقه روی چشم‌های بسته‌ی خود قرار دهید. این کار را روزی ۳ تا ۴ بار انجام دهید. همچنین می‌توانید از چای بابونه‌ی خنک شده به عنوان چشم شویه استفاده کنید.

گلاب

گلاب خالص نیز راهکار خانگی موثر دیگری برای تسکین ورم ملتحمه آلرژیک است. گلاب خاصیت آرام کنندگی و خنک کنندگی دارد و می‌تواند محرک‌هایی را که موجب قرمزی و خارش چشم‌ها می‌شوند پاکسازی کند. ویژگی ضد التهابی و آرامشبخشی گلاب به کاهش قرمزی و خارش چشم‌ها کمک می‌کند. روزی ۲ تا ۳ بار چشم‌ها را با گلاب خالص بشویید. دو عدد پنبه توپی را به گلاب آغشته کرده و آن‌ها را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشم‌های بسته‌تان قرار دهید.

ریحان مقدس

ریحان مقدس خاصیت ضد التهابی و آرام کنندگی دارد که از چشم‌ها در برابر آسیب‌های محیطی و رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. همچنین ریحان مقدس می‌تواند چشم‌ها را از محرک‌ها پاک کند. یک مشت برگ ریحان مقدس را در یک فنجان آب گرم بریزید، روی آن را بپوشانید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. آب آن را بگیرید و بگذارید خنک شود. از این آب برای شستشوی چشم‌ها استفاده کنید. این کار را روزی ۲ تا ۳ بار انجام دهید. همچنین می‌توانید پارچه‌ی تمیز بدون پُرزی را به این دمنوش آغشته کرده و به عنوان کمپرس گرم از آن استفاده کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: