به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ آیت‌الله علیرضا اعرافی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست مشترک کارگروه‌های تخصصی ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش که در مدرسه علمیه معصومیه قم با حضور نمایندگانی از وزارت آموزش‌وپرورش و حوزه‌های علمیه برگزار شد، اظهار کرد: در جلسه‌ای چندساعته با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه هفتم توسعه به‌ویژه نقش حوزه مباحثی مطرح شد که این می‌تواند اولویتی برای ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش‌وپرورش باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین چراغ راه آموزش‌وپرورش است، تصریح کرد: به رغم وجود چنین اسناد جامعی در کشور اما فاصله ما تا تحقق کامل کم نیست، این فاصله را باید با برداشتن گام‌های بلندتر طی کرد و بخشی از آن بر دوش حوزویان و فرهنگیان است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه سند تحول دارای چندین رویکرد است که باید موردتوجه هر دو نهاد قرار گیرد، افزود: تلاش مشترک نماد دین و آموزش‌وپرورش در ارتقای رویکرد عقلانی و اجتماعی در حوزه تعلیم و تربیت است چراکه این رویکرد مبتنی بر گفتمان اسلام ناب و انقلاب اسلامی می‌باشد و نیازمند توجه است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه بیان کرد: رویکرد جامع و متناظر به ساحت‌های تربیتی یکی دیگر از موارد موردتوجه سند تحول است.

او  افزود: داشتن نظریه جامع در این زمینه ضروری است، زیرا عرصه تعلیم و تربیت از ساحت‌های6 گانه شروع می‌شود، اگر بخواهیم یک تعلیم و تربیت کامل داشته باشیم  باید همه قلمروهای دانشی آموزش‌وپرورش و حوزه علمیه مورد توجه قرار بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه به رویکرد نگاه جامع به علم و معرفت اشاره کرد و گفت: رویکرد جامع به ایران و اسلام، رویکرد ما و غرب، رویکرد کار، تلاش و مهارت‌های کاربردی و زندگی ازجمله مباحث مهم سند تحول بنیادین است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس عالی ستاد همکاری‌ها اظهار کرد: ایران اسلامی دارای گنجینه‌ای از اسناد پایه است اما هنوز برای تحقق اهداف این اسناد جای کار دارد.

او افزود: بخش عمده‌ای از اسناد در شورای عالی نهایی شده است و گام‌های خوبی هم برداشته‌ شده و حوزه علمیه نیز در این خصوص برنامه‌های بلندمدت، کوتاه‌مدت و میان‌مدت را طراحی و اجرایی کرده است.

آیت‌الله اعرافی به رشته‌های مرتبط با تعلیم و تربیت موجود در قلمرو حوزه علمیه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 100 رشته و گرایش در حوزه و مراکز حوزوی در حال اجرا است که از دل این رشته‌ها عرصه تعلیم و تربیت بخش اعظمی را به خود اختصاص داده است.

او افزود: در حال حاضر بین30 تا 40 رشته به‌صورت مستقیم و ده‌ها رشته به‌صورت غیرمستقیم مرتبط با آموزش‌وپرورش در بدنه حوزه‌های علمیه با 80 درصد اشتراک محتوایی فعال هستند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: