به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سازمان ملل متحد با هشدار نسبت به گرم شدن سیاره زمین، این پدیده را در ارتباطی مستقیم با بلایای طبیعی عنوان کرده است و گفته اگر حالا به فکر برطرف کردن این مشکل جهانی نباشیم در آینده ضریب خطر بلاهای طبیعی بیشتر و بیشتر می‌شود، تا جایی که نسل بشر را هم در معرض خطر قرار می‌دهد.

در گزارش سازمان ملل آمده که گرم شدن زمین زندگی بشر را در معرض خطر قرار داده است و سبب بالا رفتن سطح آب دریاها و اقیانوسها شده. همین موضوع تعادل میان فصول را هم بر هم زده و گرما و سرما را در زمین تشدید کرده که خود نوعی فشار بر این سیاره و چالشی اساسی برای زندگی بشر است.

این سازمان مقایسه‌ای آماری روی بلایای طبیعی انجام داده ‌است. در این گزارش مقایسه‌ای آمده که میزان بلایای طبیعی در دو دهه اخیر یعنی 1990 تا 2010 نسبت به دو دهه قبل از آن یعنی دهه‌های 1970 تا 1990 دو برابر شده است. علاوه بر افزایش تعداد بلایای طبیعی سطح خطر آنها هم افزایش پیدا کرده و شاخص آنها به مرگ 10 نفر و بیشتر رسیده است. در اغلب این بلاها تعداد آسیب‌دیدگان بیشتر از 100 نفر بوده و کشورهای آسیب دیده درخواست کمک‌های بین‌المللی داشته‌اند.

طبق آمار سازمان ملل متحد تعداد حوادث طبیعی در دو دهه اخیر( 1990 تا 2010) 7 هزار و 384 عدد بوده که منجر به مرگ یک میلیون و 230 هزار نفر شده و همچنین زندگی 4 میلیارد و 200 میلیون انسان را هم تحت تأثیر قرار داده است. خسارت برآوردی ناشی از این حوادث هم 2 تریلیون و 970 میلیارد دلار بوده است.

با مقایسه این آمار نسبت به دهه 1970 تا 1990 متوجه افزایش چشمگیر بلایای طبیعی خواهیم شد. در این سالها تعداد بلاهای طبیعی 4 هزار و 212 عدد بوده و منجر به مرگ یک میلیون و 19 هزار انسان شده است. تعداد بالای مرگ و میر هم به دلیل فقدان رشد علمی است و تجهیزات پزشکی. اما در آن دهه زندگی 3 میلیارد و 250 میلیون انسان تغییر کرده و خسارات یک تریلیون و 63 میلیارد دلار بوده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: