به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ سعید شهند صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: پایش وضعیت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر توسط  گشت‌های تخصصی محیط زیست از شهریورماه امسال در تالاب‌ها، آبگیرها و دیگر زیستگاه‌های مهاجرپذیر استان اردبیل در حال اجرا است.

او افزود: هدف از این پایش، توجه به حیات وحش و پرندگان آبزی، کنارآبزی و مهاجر در زیستگاه‌ها و عرصه‌های آبی استان و شناسایی به‌موقع کانون‌های بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مهاجر است تا مهار و کنترل این بیماری آسان شود.

تاکنون موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود نداشته است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل بیان کرد: با توجه به این‌که هر سال با فرا رسیدن فصل سرما و ورود پرندگان مهاجر به تالاب ها، آبگیرها و سایر زیستگاه‌های استان اردبیل، احتمال انتقال و شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزایش می‌یابد، پایش و کنترل تالاب‌ها به‌عنوان یکی از کانون‌های شیوع این بیماری اهمیت دارد.

شهند تصریح کرد: تالاب‌های استان اردبیل هر سال میزبان انواع گوناگونی از پرندگان مهاجر است و مطابق بررسی‌ها تاکنون هیچ‌گونه تلفات و مورد مشکوکی مبنی بر وجود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان میان پرندگان مهاجر وجود نداشته است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: