به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ ابراهیم خدایی درباره انتشار برخی اخبار در خصوص محدودیت پذیرش زنان در رشته های کنکور ۹۹، گفت: به غیر از دانشگاه‌های تک جنسیتی، دانشگاه‌های خاص یا استخدامی چون دانشگاه‌های نظامی در هیچ دانشگاه و رشته ای محدودیت جنسیت وجود ندارد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: این موارد هم احتیاج به بررسی خیلی دقیق و هوشمندانه ندارد و کافی است دفترچه انتخاب رشته ملاحظه شود که در هیچ دانشگاه و رشته ای محدودیتی برای زنان وجود ندارد و تعجب می‌کنم این مطالب دروغ در مورد محدودیت جنسیت از کدام منبع می‌آید.

خدایی با بیان اینکه اعداد و ارقام هم محدودیت پذیرش زنان را در دانشگاه نشان نمی‌دهد، تاکید کرد: در کنکور سراسری امسال بالای ۵۳ درصد زنان پذیرفته شدند و به همین نسبت هم در کنکور شرکت کردند؛ منتشر کنندگان این اخبار، تاریخچه ای را از گذشته می آورند، بهم ربط می‌دهند و مطالبی تهیه می‌کنند که صحت ندارد و و مطالب فضای مجازی و بعضی سایت‌ها در این باره کذب است.

او با بیان اینکه ملاک پذیرش براساس انتخاب و نمره است و عامل جنسیت تاثیری در پذیرش داوطلبان در کنکور ندارد، خاطرنشان کرد: به عبارت دیگر هر داوطلبی نمره بیشتری داشته باشد در کنکور پذیرفته می شود. انتخاب رشته داوطلبان در گروه‌های آزمایشی متفاوت است، در گروه علوم ریاضی و فنی زنان به نسبت مردان کمتر هستند اما در گروه آزمایشی علوم تجربی تعداد زنان بیشتر است.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، اگر کل ورودی آموزش عالی مثل دانشگاه‌های فنی حرفه ای، جامع علمی کاربردی و رشته‌های بدون آزمون را در نظر بگیریم، در رشته‌های فنی و حرفه ای و جامع علمی کاربردی، نسبت شرکت کنندگان مرد بیشتر است اما در کل، ۵۱ درصد کل ورودی‌های از دیپلم به آموزش عالی را زنان و ۴۹ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

منبع: ایرنا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: