به گزارش برنا؛ مسعود رنجبریان،  مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در این باره گفت: با وجود صراحت قانونی درباره الزام اختصاص ۶۰ درصد از جرایم رانندگی وصولی بابت تخلفات واقع شده در محدوده شهرها به همان شهرها، مشخص نیست چرا جرایم رانندگی وصولی شهر تهران که می بایست جهت بهبود و افزایش ایمنی معابر هزینه شود که تا کنون پرداخت نشده است.

مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک با اشاره به اینکه در سال 1398 کل مبلغ وصولی جرایم رانندگی در سطح شهر تهران حدود یک هزار و صد میلیارد تومان شده است، گفت : برابر بند الف ماده 23 قانون رسیدگی به جرایم رانندگی از این مبلغ می بایست 660 میلیارد تومان به شهرداری تهران تخصیص پیدا می کرد که متأسفانه علی رغم پیگیری های متعدد تنها مبلغ 35 میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

به گفته او مطابق گزارش هاى دریافتی از پلیس راهور ناجا در شش ماهه اول سال جاری، جمعاً مبلغ 800 میلیارد تومان وصولی جرایم رانندگی شهر تهران به حساب خزانه کل کشور واریز شده که با استناد به قانون مذکور، 480 میلیارد تومان آن سهم شهر تهران می‌باشد؛ این در حالی است که تا کنون ریالی به شهرداری تهران اختصاص پیدا نکرده است.

رنجبریان با تأکید پرداخت به موقع سهم وصولی شهرداری تهران اشاره نمود: قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در سال 1389 به تصویب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسید و با اجرایی شدن این قانون، به تدریج شاهد کاهش تصادفات رانندگی، کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات و کاهش تخلفات رانندگی در شهرها بوده ایم. مطابق ماده 23  قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نحوه هزینه کرد منابع وصولی جرایم رانندگی در شهرها این گونه است : استاندارد سازی وسایل و تجهیزات ایمنی راهها، خط کشی و نگهداری آن، تهیه و نصب و نگهداری علائم راهنمایی و رانندگی و تجهیزات ایمنی، احداث پلهای عابر پیاده، احداث توقفگاههای عمومی و اصلاح راهها و معابر و نقاط حادثه خیز و همچنین استقرار و تأمین و نگهداری و نصب تجهیزات الکترونیکی و هوشمند ثبت تخلف و کنترل و نظارت ترافیکی.

مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری معاونت حمل ونقل و ترافیک معتقد است در صورت پرداخت سهم صد در صدی درآمد حاصل از جریمه های راهنمایی و رانندگی شهر تهران، حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران می تواند با یک برنامه منسجم و هدفمند با صرف کلیه وجوه جرایم در مبحث ایمن سازی معابر شهری، نسبت به کاهش عمده و معنی دار تلفات و صدمات جرحی تصادفات در سطح شهر تهران اقدام نماید.

شایان ذکر است بر اساس بند دال ماده 23 قانون رسیدگی به جرایم رانندگی با تخصیص 5 درصد از کل وجوه وصولی به پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جهت تبلیغ در راستای ارتقاء فرهنگ رانندگی و رعایت مقررات نیز کمک قابل توجهی برای کاهش تصادفات رانندگی و خسارتهای جانی و مالی ناشی از آن می نماید. رنجبریان در پایان ابراز امیدواری نمود دولت محترم نیز به این مهم توجه ویژه ای داشته باشد و شهرداری تهران را در اجرای صحیح و کامل برنامه های حمل و نقلی کمک و یاری نماید.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: