به گزارش برنا؛ اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در مراسم امضای تفاهم نامه بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و جمعیت هلال احمر، گفت: امروز روز خوبی برای ماست چرا که با یک سازمانی که ظرفیت بین المللی و داخلی دارد برای موضوع مهمی چون اعتیاد یک تفاهم نامه امضا کردیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بیان کرد: آسیب‌های اجتماعی تاثیر عمیقی در لایه‌های جامعه میگذارد، اما به دلیل اینکه شرایط حساسی را مانند کووید_۱۹ ایجاد نمی کنند و دستگاه‌ های دولتی توجه کافی به این موضوع ندارند اما مدت تاثیر آسیب‌های مخرب مختلف است، آسیب‌ها در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تاثیر می‌گذارد.

او با اشاره به اینکه به لحاظ جغرافیایی در کشوری هستیم که در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار داریم، گفت: تولید مواد مخدر صنعتی مثل شیشه افزایش زیادی داشته است و تولید مواد مخدر صنعتی نیاز به تجهیزات پیشرفته دارد و امکان ندارد افغانستان بدون کمک آمریکایی ها این اقدام را انجام دهد.

مومنی با بیان اینکه دشمن عامدانه کشت مواد مخدر را افزایش می‌دهد و جهت گیری آن به سمت مواد مخدر صنعتی رفته است، ادامه داد: کاملا واضح است بدون حمایت کشور‌های اروپایی و آمریکایی امکان ندارد این اقدام صورت گیرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه در ۶ ماه اول امسال بیش از کل سال ۹۲ کشفیات داشته‌ایم، افزود: این نشان میدهد جمهوری اسلامی ایران همه توان خود را برای مبارزه با اعتیاد گذاشته است، اما آیا این مبارزه کافی است؟ خیر، باید از ظرفیت‌های درونی کشور، مشارکت‌های مردمی و از سازمان های مختلف در مسیر پیشگیری از گرایش به اعتیاد استفاده کنیم.

او اضافه کرد: توسعه مشارکت‌های مردمی و دستگاه‌ها حائز اهمیت است و این دستگاه‌های دولتی باید زمینه‌های مشارکت را فراهم کنند و مشخص شود هر دستگاهی چه اقداماتی را باید انجام دهد تا به صورت کامل به مبارزه، اقدامات پیشگیرانه و درمان برسیم. در سنوات گذشته تمام تمرکز بر روی مبارزه بوده است مبارزه باید حتما انجام شود و منظور ما این نیست که مبارزه نباید باشد، اما باید از این ظرفیت عظیم اجتماعی برای پیشگیری اعتیاد استفاده کنیم.

مومنی با تاکید بر اینکه هرجایی جمهوری اسلامی اراده کرده و  تمرکز خود را تجمیع کرده است و مردم نیز پای کار آمدند مشکل حل شده است، بیان کرد: نرخ شیوع اعتیاد در جمعیت دانشجویی ۴ و خورده‌ای درصد و در دانش آموزان ۲ درصد بوده است اما با همکاری آموزش و پرورش و مشارکت خانواده‌ها در جمعیت دانش آموزی نرخ شیوع متوقف شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه تمرکز اصلی ما بر جوانان است، ادامه داد: گریزی نداریم در کنار کار مقابله، اقدامات پیشگیرانه را توسعه دهیم که همین تفاهم نامه در حوزه مواد مخدر کمک می‌کند وظایف هریک از دستگاه‌ها مشخص شود.

او درباره مفاد این تفاهم نامه، گفت: یکی از همکاری های ما با جمعیت هلال احمر در زمینه آموزش است، جمعیت هلال احمر توانمندی بالایی دارد. در معضل اعتیاد گاهی بسیاری از جوانان فکر نمی‌کردند با یکی دوبار مصرف معتاد شوند، ۳۳ درصد از افرادی که معتاد شده بودند گفتند ما فکر نمی‌کردیم با یک بار مصرف معتاد شویم با آموزش این آمار را میتوانیم کم کنیم همچنین ۳۰ درصد از معتادان گفتند ما توان نه گفتن نداشتیم وقتی دوستان اصرار کردند نتوانستیم نه بگوییم میدانستیم مواد مخدر بد است، اما توان نه گفتن نداشتیم. با آموزش می توانیم این معضل را کاهش دهیم.

مومنی با اشاره به اینکه موضوع بعدی که با همکاری هلال احمر می خواهیم انجام دهیم پیشگیری از اعتیاد است، گفت: جمعیت هلال احمر تعامل خوبی با تمام جامعه دارد. جوانان داوطلب این ظرفیت بزرگ را دارند چرا که عده‌ای به صورت داوطلبانه در این سازمان مشغول به کار هستند و پیشگیری از اعتیاد  یک ضرورت اجتناب ناپذیر ست و با مبارزه تنها نمی توانیم اعتیاد را کاهش دهیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینکه موضوع بعدی توانمند‌سازی افراد معتاد است که با همکاری هلال احمر می خواهیم انجام دهیم، گفت: یکی از مشکلات اصلی ما این است که معتادان در مراکز درمانی درمان می‌شوند، اما به دلیل اینکه اعتماد به نفس کافی ندارند به اعتیاد  باز می‌گردند. در تمامی مراکز درمانی کارگاه‌هایی وجود دارد تا معتادان بعد از ترک توانمند شوند و تولیداتی داشته باشند و تولیدات خود را به فروش برسانند تا اعتماد به نفسشان هم بالا رود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: