به گزارش برنا؛ گروهی از محققان نشان دادند که جاروبرقی‌های روباتیک خانگی می‌توانند از راه دور هک شوند و مانند میکروفون عمل کنند. محققان اطلاعاتی از سیستم‌های جهت‌یابی لیزری در جارو‌های روباتیک پرطرفدار جمع‌آوری کردند و از تکنیک‌های یادگیری عمیق و فرآیند‌های سیگنالی برای بازیابی گفتار و شناسایی برنامه‌های تلویزیونی که در همان اتاق جاروی روباتیک قرار دارند، استفاده کردند.

تحقیق انجام شده این پتانسیل را نشان می‌دهد که هر دستگاهی که از فناوری تشخیص و دامنه نور استفاده می‌کند علیرغم نداشتن میکروفون، می‌تواند برای جمع‌آوری صدای اطراف دستگاه دستکاری و هک شود.

روی، برگزارکننده کنفرانس‌های مطالعات کامپیوتری در دانشگاه مریلند گفت: «ما از این دستگاه‌ها در خانه خود استقبال می‌کنیم و درباره آن‌ها نمی‌اندیشیم. اما ما نشان دادیم که با استفاده از سیستم‌های قابل نصب از راه دور می‌توان بعنوان سیستم‌های جاسوسی استفاده کرد. این موضوع می‌تواند اطلاعات خصوصی افراد را به راحتی فاش کند.»

سیستم‌های جهت‌یابی در این روبات‌ها، یک پرتوی لیزری را به اطراف می‌تاباند و هنگام برخورد با اجسام، بازتاب لیزری را حس می‌کند. این روبات با استفاده از سیگنال‌های منعکس شده اتاق را ترسیم کرده و از برخورد با اشیا هنگام حرکت جلوگیری می‌کند.

کارشناسان معتقدند که نقشه‌های ترسیم شده توسط این روبات‌ها که اغلب در حافظه آن‌ها ذخیره می‌شوند می‌تواند حریم خصوصی را نقض کند، زیرا به تبلیغ‌کنندگان اجازه می‌دهد تا به اطلاعات مربوط به مواردی مانند اندازه خانه که سطح درآمد و سایر اطلاعات سبک زندگی را مشخص می‌کند، دسترسی داشته باشند. روی و همکارانش فکر می‌کنند که از این دستگاه‌ها می‌توان برای ضبط صدا و شنود استفاده کرد.

امواج صوتی باعث لرزش اجسام می‌شوند و این ارتعاشات باعث ایجاد تغییرات جزئی در تابش نور از یک جسم می‌شود. میکروفون‌های لیزری که از دهه ۱۹۴۰ در جاسوسی استفاده می‌شوند، قادرند آن تغییرات را به امواج صوتی بازگردانند. اما میکروفون‌های لیزر به یک پرتوی لیزر هدفمند متکی هستند که از سطح بسیار صاف مانند پنجره‌های شیشه‌ای منعکس می‌شود.

 

از طرفی، سیستم خلاء روبات‌ها، محیط را با یک لیزر اسکن کرده و نوری که از اشیایی با شکل نامنظم پراکنده می‌شود را حس می‌کنند. سیگنال پراکنده شده که توسط سنسور خلا دریافت می‌شود تنها بخشی از اطلاعات موردنیاز برای بازیابی امواج صوتی را فراهم می‌کند. محققان مطمئن نبودند که آیا می‌توان سیستم روبات‌ها را به عنوان میکروفون تغییر داد یا سیگنال‌ها را به سیگنال‌های صوتی معنی‌دار تفسیر کرد.

به همین علت آن‌ها ابتدا یک جاروی روباتیک را هک کردند تا نشان دهند که می‌توانند کنترل موقعیت پرتوی لیزر را کنترل کرده و داده‌های حس شده را از طریق وای‌فای بدون تداخل در جهت‌یابی دستگاه به لب تاپ خود بفرستند. سپس، آن‌ها آزمایش‌هایی را با دو منبع صوتی انجام دادند. یکی از منابع صدای انسانی بود که اعداد را از طریق بلندگوی رایانه می‌گفت و دیگری صدای برنامه تلویزیونی بود. روی و همکارانش سیگنال لیزری که از اشیاء نزدیک به منابع صدا بازمی‌گردد و توسط سیستم جهت‌یابی روبات احساس می‌شود را دریافت کردند. اشیا شامل یک سطل زباله، جعبه مقوا، ظرف آشپزی و کیسه پلی پروپیلن بودند، مواردی که به طور معمول ممکن است روی زمین یک خانهیافت شوند.

محققان سیگنال‌های دریافت شده را از طریق الگوریتم‌هاییادگیری عمیق دریافت کردند که برای مطابقت با صدای انسان یا شناسایی توالی‌های موسیقی از نمایش‌های تلویزیونی آموزش دیده بودند. سیستم رایانه‌ای آنها، شماره‌های گفتاری را با دقت ۹۰درصد شناسایی و مطابقت دادند. همچنین برنامه‌های تلویزیونی را بعد از یک دقیقه ضبط، با دقت ۹۰درصد تشخیص دادند.

روی گفت: «هنگامی که شما فکر می‌کنید سفارش غذا با تلفن؛ برگزاری جلسات با رایانه و یا صحبت در مورد کارت اعتباری یا اطلاعات بانکی می‌تواند خطرناک باشد؛ تهدید روباتیک ممکن است اکنون بیش از هر زمان دیگری مهم باشد. آنچه حتی برای من بیشتر نگران کننده است این است که تهدید روباتیک می‌تواند اطلاعات شخصی بسیار بیشتری را فاش کند. این نوع اطلاعات می‌تواند در مورد سبک زندگی من، چند ساعت کار کردن و سایر کار‌هایی که انجام می‌دهم، باشد. آنچه در تلویزیون تماشا می‌کنیم می‌تواند جهت‌گیری‌های سیاسی ما را نشان دهد. این برای کسی که ممکن است بخواهد در انتخابات سیاسی دستکاری کند یا پیام‌های بسیار خاصی را برای من هدف قرار دهد بسیار مهم است.»

محققان تاکید می‌کنند که جاروبرقی‌های روباتیک تنها یک نمونه آسیب‌پذیر از موارد احتمالی برای جاسوسی‌های مبتنی بر سیستم‌های مشابه است. بسیاری از دستگاه‌های دیگر می‌توانند در برابر حملات مشابه مانند سنسور‌های مادون قرمز تلفن‌های هوشمند که برای تشخیص چهره استفاده می‌شوند یا حسگر‌های مادون قرمز غیرفعال که برای تشخیص حرکت استفاده می‌شوند، در دسترس باشند.

روی گفت: «من معتقدم این کار مهمی است که باعث می‌شود تولیدکنندگان از این احتمالات آگاه شوند و حافظان امنیت و حریم خصوصی را وادار به ارائه راهکار‌هایی برای جلوگیری از این نوع حملات می‌کنند.»

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: