به گزارش برنا؛ سیدمهدی رضا کاظمی، معاون نظارت بر ضابطان دادسرای عمومی و انقلاب تهران با اعلام این مطلب گفت: در همین راستا و با توجه به مأموریت محوله از سوی دکتر القاصی دادستان محترم تهران، این معاونت با همکاری مرکز انفورماتیک ناجا و نیز فرماندهی نیروی انتظامی تهران بزرگ طی دو ماه اخیر تمامی تلاش خود را به کارگرفته تا با تجهیز کلانتری ها به سیستم های رایانه ای و ایجاد بستر مناسب و آموزش به نیروهای دادسرا و کلانتریها زیر ساخت های لازم را برای برقراری ارتباط الکترونیکی و مکانیزه بین دادسراها و کلانتری های تهران فراهم نماید که در همین راستا یکی از دادیاران و همکاران قضایی معاونت بصورت تمام وقت در نواحی دادسرا و کلانتریها پیگیری موضوع و آموزش نیروها را بر عهده دارد.

کاظمی افزود: با برقراری این ارتباط تا امروز از 68 کلانتری شهر تهران، برای تعداد 55 کلانتری ارتباط الکترونیکی برقرار شده و طی 10 روز آینده تمامی کلانتری ها دارای این ارتباط خواهند بود.

معاون نظارت بر امور ضابطین دادستانی تهران تصریح کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته بعد ازکلانتریها، دیگر پلیس های تخصصی نیز مشمول اجرای این طرح می گردند.

معاون دادستان تهران صرفه جویی در ابزار و ادوات و نیروی انسانی را از مهمترین مزایای اجرای این طرح برشمرد و افزود: با توجه به کمبود نیروی انسانی مخصوصا در کلانتری ها از این به بعد به جای حضور مأموران در دادسراها و رفت و آمد آنها جهت حمل پرونده های قضایی، این مراحل از طریق سیستم انجام خواهد گرفت و نیروهای کلانتری می توانند با تمرکز و توان بیشتر در خدمت کلانتری متبوع به مأموریت های مهم تری بپردازند.

او اضافه کرد: از دیگر مزایای مهم این طرح سرعت در اجرای دستورات قضایی توسط نیروی انتظامی بوده که این امر می تواند رضایت ارباب رجوعان و شهروندان را در پی داشته باشد.

کاظمی اظهار کرد: مقام قضایی بعد از صدور دستور بلافاصله از طریق رایانه آن را به مرجع انتظامی ارسال و مرجع انتظامی بعد از انجام فرایند اداری، نتیجه را در کوتاه ترین زمان ممکن به داسرای مربوطه عودت می دهد.

معاون نظارت بر ضابطان دادسرای عمومی و انقلاب تهران افزایش امنیت دستورات قضایی و جلوگیری از جعل و سوء استفاده و یا مفقود شدن دستورات و مکاتبات را از دیگر مزایای برقراری ارتباط سیستمی بین مراجع انتظامی و دادسراها برشمرد و ابراز امیدواری کرد بعد از موفقیت در ایجاد ارتباط سیستمی با مراجع انتظامی، ارتباط دیگر ضابطان قضایی هم به طور سیستماتیک با دادسراها بر قرار گردد.

به گفته کاظمی ، شهر تهران به عنوان پایلوت و آزمایشی در اجرای این طرح در نظر گرفته شده و بعد از اتمام مرحله آزمایشی، دیگر استان های کشور نیز از این روش استفاده خواهند نمود.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: