به گزارش برنا؛ معمولا «دره مرگ» در کالیفرنیا به عنوان گرم‌ترین مکان در زمین درنظر گرفته می‌شود، البته علت چنین موضوعی دمای ۵۶.۷ درجه‌ای دمای هوا و نه سطح آن است.

حالا طبق پژوهشی جدید، داغ‌ترین نقطه سطح زمین مربوط به کویر لوت در کشورمان و بیابان سونورا در آمریکا با دمای ۸۰.۸ درجه سلسیوس می‌شود. البته این اولین باری نیست که کویر لوت به عنوان یکی از گرم‌ترین نقطه سطح زمین معرفی می‌شود و در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۹ هم دمای بسیار بالایی را تجربه کرده بود.

کویر لوت

پژوهش دیگری در سال ۲۰۱۱ با ارائه داده‌ها، کویر لوت را یکی از داغ‌ترین نقطه سطح زمین معرفی کرده بود. در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ و همچنین ۲۰۰۹، این منطقه بالاترین دمای زمان را تجربه می‌کرد. در سال ۲۰۰۵ داده‌های اولیه دمای این ناحیه را ۷۰.۷ درجه سلسیوس عنوان کرد، اما طبق پژوهش جدید این دما باید بالاتر بوده باشد و محققان دمای آن را دستکم گرفته‌اند.

ناسا برای بررسی دقیق‌تر دما، نرم افزار ماهواره خودش را بروزرسانی کرده. با این آپدیت، محققان می‌گویند دمای کویر لوت ۱۰ درجه بالاتر از چیزی است که تصور می‌کردیم. البته کویر لوت در این زمینه تنها نیست و بیابان سونورا هم چنین وضعیتی را تجربه می‌کند، البته چنین وضعیتی به اندازه کشورمان پایدار نیست. از آنجایی که بیابان سونورا توسط کوه‌ها احاطه شده، دما به راحتی در آن افزایش پیدا می‌کند.

بیابان سونورا

در حال حاضر نمی‌دانیم تغییرات اقلیمی تا چه اندازه در چنین دماهای بالایی نقش داشته‌اند، اما ماهواره‌ها در سال‌های اخیر توانسته‌اند گرم‌ترین روزهای زمین را ثبت کنند.

در مقابل داغ‌ترین نقطه سطح زمین، پژوهشگران سردترین مکان را هم اعلام کرده‌اند که آن، جنوبگان با دمای منفی ۱۱۰.۹ درجه سلسیوس است که ۲۰ درجه پایین‌تر از تخمین‌های قبلی به حساب می‌آید.

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: