معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با برنا:

مخالف آموزش محور شدن تحصیلات تکمیلی هستم/ تدوین برنامه‌ای جامع برای خارج شدن دانشگاه از انبار های رساله و پایان نامه

مخالف آموزش محور شدن تحصیلات تکمیلی هستم/ تدوین برنامه‌ای جامع برای خارج شدن دانشگاه از انبار های رساله و پایان نامه

غلامحسین رحیمی گفت: تحصیلات تکمیلی بدون تحقیقات خصوصا در آموزش عالی بدون معنا است و عقیده افراد مبنی بر آموزش محور تحصیل کردن افراد در چنین مقطعی درست نیست و شخصا با دوره های آموزش محور تحصیلات تکمیلی مخالفم.

غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: دانشگاه جای تربیت نیروی انسانی است و باید جنبه های شخصیتی، فرهنگی، اجتماعی و دینی افراد را پرورش دهد.

او با بیان اینکه دانشگاه باید به افراد مجموعه آموزش هایی را بدهد که به عنوان آموزش تخصصی فردا برای پیدا کردن یک شغل مناسب به کار افراد بیاید، افزود: دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی باید آموزش مناسبی ببینند.

رحیمی ادامه داد: دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید روش کار را فرا بگیرند و برای یادگیری آن باید در جریان انجام یک برنامه تحقیقاتی تعریف شده و تصویب شده مشارکت داشته باشند و بازیگر اصلی آن تحقیقات باشند،  وجه اول اصول برنامه تحقیقاتی دانشگاه این است که محقق پرورش پیدا کند.

او با اشاره به اینکه  باید بخش زیادی از تحقیقات دانشجویی در جهت جواب گویی به نیاز ها سوق پیدا کند و این را همه قبول داریم که در مجموع ضعیف بودیم، تصریح کرد: طی چندسال گذشته تا به حال، در هر سال در این زمینه بهتر شدیم. شاید شتاب خیلی زیادی نداشته باشیم اما بخش زیادی از تحقیقات انجام شده بر اساس عناوینی صورت می گیرد که آن عناوین به تصویب و ارجاع شده ی دستگاه های بیرونی است.

رحیمی افزود: مسئله اصلی این است که زمانی که ما خودمان را با کشور های پیشرفته دنیا در این زمینه مقایسه می کنیم درصد تحقیقات کاربردی و تقاضا محور ما خیلی کمتر است و ما باید این ضعف را قبول کنیم و برنامه های کاربردی کردن را شتاب بدهیم.

معاون وزیر علوم با بیان اینکه  وزیر علوم اعلام کرده است که از برنامه های اصلی، تقاضا محور کردن و کاربردی کردن تحقیقات دانشگاهی است، گفت: در این زمینه چندبرنامه در حال تهیه است در چنین شرایطی دانشگاه ها به انبار هایی از رساله ها و پایان نامه های دانشجویی تبدیل نمی شود.

او ادامه داد: تحصیلات تکمیلی بدون تحقیقات خصوصا در آموزش عالی بدون معنا است و عقیده افراد مبنی بر آموزش محور تحصیل کردن افراد در چنین مقطعی درست نیست و شخصا با دوره های آموزش محور تحصیلات تکمیلی مخالفم.

رحیمی با اشاره به اینکه  ما بیش از مقداری که به معلم احتیاج داشته باشیم به محقق نیاز داریم و حتی ما نیاز به معلمِ محقق داریم، تصریح کرد: محقق زمانی پرورش پیدا می کند که دقیقا در دوران یک برنامه تحقیقاتی قرار بگیرد و بازیگر اصلی یک طرح تحقیقاتی باشد و بدون آن اصلا امکان تربیت محقق نیست

انتهای پیام/3

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار اجتماعی

اخبار برگزیده