به گزارش برنا؛  زیاده‌روی حتی در چیزهای خوب نیز اثرات بدی به همراه خواهد داشت! در مورد فلفل سیاه نیز به همین شکل است. تا زمانی که میزان مصرف فلفل سیاه تحت کنترل‌تان باشد، هیچ مشکلی نیست. اما در صورت مصرف بیش از حد می‌تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی شود که بعضی از آن‌ها جدی هستند و بعضی از آن‌ها چندان جدی نیستند. در اینجا فهرستی از تمام مضراتی که مصرف بی‌رویه‌ی فلفل سیاه می‌تواند به بار بیاورد به شما ارائه می‌کنیم:

 

۱. در معده احساس سوزش ایجاد می‌کند

خب، همه‌ می‌دانیم که فلفل سیاه «تند» است. عقل سلیم به ما می‌گوید که نباید استفاده از فلفل سیاه را در وعده‌های غذایی خود محدود کنیم. اما گاهی همین عقل سلیم پا پس می‌کشد و کنترل از دست ما خارج می‌شود! در چنین موردی، مصرف بیش از حد فلفل می‌تواند به سوزش شدید در معده منجر شود. نگران نباشید، این سوزش بر طرف می‌شود، و کاملا موقتی است. فقط برای بار بعد حواس‌تان جمع باشد!

۲. می‌تواند باعث مرگ شود

این عارضه، یکی از آن نادرترین نادرها است. اما اگر فلفل به صورت مستقیم مصرف شود، می‌تواند وارد ریه‌ها و باعث مرگ شود، به خصوص در مورد کودکان. پس توصیه می‌شود فلفل سیاه را در ترکیب با غذا مصرف کنید.

۳. باعث سوزش چشم‌ها می‌شود

یادتان باشد فلفل سیاه تند است! پس از تماس مستقیم آن به پوست‌تان اجتناب کنید. اگر تصادفا این ادویه با چشم‌تان تماس داشته باشد، ممکن است باعث احساس سوزش و قرمزی در پوست و چشم‌تان شود.

۴. با بعضی از داروهای خاص تداخل پیدا می‌کند

بیمارانی که سیکلوسپورین A، کولینرژیک، دیگوکسین، و سیتوکروم پی ۴۵۰ مصرف می‌کنند بهتر است از مصرف فلفل سیاه اجتناب کنند.

۵. اختلالات گوارشی ایجاد می‌کند

فلفل سیاه ممکن است معده را ناراحت کند یا باعث بروز مشکلات گوارشی شود. بنابراین، بیمارانی که از اختلالات گوارشی رنج می‌برند نباید فلفل سیاه مصرف کنند.

۶. ممکن است به بروز مشکلات تنفسی بینجامد

نباید فلفل سیاه را استنشاق کرد چون ممکن است به مشکلات دستگاه تنفسی مانند آسم و … منجر شود.

۷. ممکن است باعث تحریک پوست شود

در مواردی نادر، مصرف فلفل سیاه می‌تواند به تحریک پوست بینجامد که علائم آن خارش، ورم، و قرمزی پوست هستند.

۸. در دوران بارداری و شیردهی باعث بروز مشکلاتی می‌شود

اگر باردار هستید، پس بدنتان نسبت به ادویه‌ها حساس است. در نتیجه از مصرف فلفل سیاه اجتناب کنید. اگر عاشق طعم آن هستید، اندکی از آن را به غذای محبوب خود اضافه کنید. طعم و مزه‌ی تند فلفل سیاه می‌تواند به شیر مادر منتقل شود. بنابراین، اگر در دوران شیردهی به نوزاد خود به سر می‌برید از فلفل سیاه دوری کنید.

۹. باعث تشدید خشکی پوست می‌شود

فلفل سیاه را نباید به مقدار زیاد مصرف کرد چون باعث خشکی پوست می‌شود. اگر پوست خشکی دارید، مصرف زیاد فلفل سیاه چیزی است که اصلا و ابدا به شما توصیه نمی‌شود!

۱۰. از مصرف آن در تابستان اجتناب کنید

تابستان‌ها به اندازه‌ی کافی داغ و سوزان هستند، پس بیش از این به آن دامن نزنید! فلفل سیاه می‌تواند گرمای بدن را افزایش دهد و حتی به خونریزی بینی منجر شود. پس، بهتر است که در طول ماه‌های داغ تابستان با فلفل سیاه خداحافظی کنید.

اگر مضرات و فایده‌های مصرف فلفل سیاه را بسنجیم و مقایسه کنیم، فایده‌های آن بر مضراتش می‌چربد! تنها در صورتی فلفل سیاه می‌تواند به شما آسیب بزند که بیش از حد از آن مصرف کنید که این هم سناریویی چندان محتمل نیست. پس از مصرف متعادل این ادویه‌ی محبوب لذت ببرید.

انتهای پیام/

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: