به گزارش خبرنگار برنا؛ این دورهمی با موضوع نوآوری اجتماعی و نقش کارآفرینان اجتماعی در حل مسائل کشور برای رسیدن به رویداد بزرگ نوپیا «نوآوری و پیشرفت ایران» باهمت ستاد نوآوری‌های اجتماعی زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) در عصر روز سه‌شنبه 7 دی‌ماه سال 1400 درحالی برگزار شد که مدیران اندیشکده‌ها، همچنین صاحب‌نظران حوزه نوآوری اجتماعی به صورت حضوری و در بستر مجازی در این نشست حضور داشتند. 

در این مراسم محسن دنیوی دبیر نوپیا و مسئول مرکز نوآوری ستاد پیشرفت گفت: این دورهمی ذیل رویداد نوپیا است که هدف آن توجه دادن به ظرفیت های نوپایه ی اجتماعی است همچنین کار آفرینی اجتماعی را می توان ذیل این موضوع قرار داد.

وی با بیان اینکه حل مسئله موضوع مهمی است و افرادی که در این موضوع کار می کنند به صورت مسئولیت اجتماعی در این حوزه حضور دارند، افزود: گفت و گو درباره کارآفرینی اجتماعی موضوع جذابی است 

دنیوی با اشاره به اینکه نوآوری در یک دهه به عنوان اسم عام به کار رفته است و به پسوند آن کمتر توجه شده است و این نوآوری به صورت فناورانه است، ادامه داد: مردم از آثار فناوری اجتماعی بهره مند شدند ولی تعداد کمی می توانند بروز خلاقیت داشته باشند چرا که این امر دارای ریسک بالا است و بسیاری از شرکت های نو پا به موفقیت نمی رسند .

دبیر نوپیا و مسئول مرکز نوآوری ستاد پیشرفت افزود: نوآوری اجتماعی تفاوت چشمگیری دارد چرا که دارای فضای گسترده برای افراد مختلف است و موضوع مختلفی را پوشش می دهد و تاکیدی بر حل مسایل اجتماعی دارد.

وی با اشاره به اینکه به نظر می رسد در نوآوری اجتماعی خلقت ثروت، فناوری و تامین اقتصادی مورد نظر نیست اما باید گفت اینطور نیست و این عوامل موثر هستند، گفت: می خواهیم متوجه شویم کارافرینی اجتماعی چه نقشی در کشور دارد چرا که موضوع اشتغال به یک کلاف سردرگم تبدیل شده است؛ البته عموم مردم می توانند در آن حضور داشته باشند.

دنیوی گفت: آن چیزی که مهم است این است که نوآوری اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی چه کمکی به ما دارند.

وی با بیان اینکه در فضای بین المللی می بینیم که استفاده از واژه نوآوری اجتماعی بیشتر شده است و در کشور ما از این واژه برای رویکرد های خاص استفاده می شو، تصریح کرد: مجموعه فعالیت هایی در حال شکل گیری است که تغییر وضعیت را درپی دارد. درک حکمران از عرصه نواوری می تواند موثر باشد.

علیرضا عسگریان معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد گفت: مکرراً به موضوع توسعه فکر می کنم.

وی با بیان اینکه هر کدام از ما ظرفیت وجودی داریم و عدم توسعه یک گام به عقب است، افزود: نظام انقلابی نظام باز است و هر استعدادی داشته باشید می توانید فریاد بزنید.

عسگریان با اشاره به اینکه اگر به دنبال پول و ثروت هستید باید اداراکی از ظرفیت وجودی خود داشته باشید و لازم است فضای گفت وگو در این زمینه شکل گیرد، ادامه داد: ما در کمیته امداد زنی را داریم که با ۶٠ سال سن و سرپرست خانوار بودن کارآفرین شده است و این نشان دهنده آن است که ظرفیت وجودی این افراد احیا شده است 

وی با اشاره به اینکه قدرت سرایت بین مردم زیاد است، تصریح کرد: ۶ سال پیش پژوهشی را وزارت اموزش و پرورش در مدارس تیزهوشان انجام داد که نشان داد داشت آموزان برتر ماهواره نگاه نمی کنند و موبایل ندارد و این امر پژوهشگران را حیرت زده کرد. 

معاون توسعه و مشارکت های مردمی کمیته امداد ادامه داد: تکرار و عمیق بخشی به اهداف ضروری است چراکه باعث کشف اتفاقات جدید می شود و هر چه گفت و گوی عمیقی با دیگران داشته باشید توسعه بیشتر محقق می‌شود.

عسگریان گفت: موضوع باید به گونه ای مطرح شود که ما بخشی از مسائل را حل کنیم.

در ادامه روح الله حمیدی مطلق توسعه دهنده یوتکس گفت:  نوآوری اجتماعی مفهومی است که تعاریف زیادی دارد و نواوری اجتماعی غیرانتفاعی نیست.

وی با بیان اینکه تاثیر تکنولوژی در این زمینه زیاد  است و ما نوآوری اجتماعی را مقابل نواوری فناورانه قرار نمی دهیم، ادامه داد: تعریف ما این است هر فعالیت اقتصادی می تواند تاثیرات اجتماعی داشته باشد.

حمیدی افزود:هر نوآوری که آثار اجتماعی قابل توجه داشته باشد طبیعی است که در مقایسه با سایر نوآوری ها  دوست داشتی تر باشد  و در دنیا بسیاری از سرمایه گذاری های خصوصی در این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه های زیادی ابراز هایی اختراع کردند که می‌توانند نواوری های اجتماعی را داشته باشند، گفت: ما راجب پدیده ای صحبت می کنیم که می تواند خیلی بسته یا خیلی باز باشد همچنین نواوری های بازار ساز در کشور ما طرفدار پیدا کرده است چرا که ارزان سازی تکنولوژی ها می تواند بازار ساز باشد و مخاطبان بیشتری را داشته باشد.

حمیدی گفت: اگر بتوانیم سرمایه گذاری و نوآوری را از طریق سرمایه گذاری ها به سمت نسلی که علاقه مند هستند ببریم ، میتوانیم موفق شویم.

عیسی منصوری کارشناس ارشد بین المللی توسعه گفت: در سنت ما کار خیر وجود دارد اما اینکه این امر را تبدیل به کار مدرن کنیم که با مشارکت این کار را انجام دهیم موثر است.

وی با بیان اینکه ما تجربه نواوری اقتصادی را داشتیم اما این امر مسائل جامعه هدف را حل نکرد، ادامه داد:   قواعد و شالوده های قانون گذاری و نظارت اجرایی ما به این موضوع توجه نداشته است.

 منصوری افزود: اصل جریان در دولت و نظام شکل نمی گیرد  و این موضوع خوبی است چرا که این پدیده می تواند توسعه پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه اگر بستری فراهم شود که تجربیات به صورت دسته بندی شده در اختیار قرار گیرد موثر است، ادامه داد: نوآوری اجتماعی توسط بازیگران جامعه ایده پردازی می شود و در نهایت اجرای می شود در غیر این صورت در تله ی نوآوری اقتصادی می مانیم.

این کارشناس ادامه داد: زمانی که مسئله به صورت بنیادین حل می شود در مسیر درستی قرار میگیرد و مردم اقدام به نوآوری جمعی می کنند.

منصوری ادامه داد: خوب است تجربیات میدانی را به اشتراک گذاشته شود و افراد دیگر بتوانند از این ایده ها استفاده کنند.

محسن احمدزاده مدیرعامل بنیاد ایده ها و تجربه های موفق (اتم) گفت: گفتمان های متعددی در حوزه آموزش شده است و رفته رفته این مسیرها حرکت ها را اصلاح می کنند.

وی با بیان اینکه باید بگوییم نواوری اجتماعی جنگجوی بدون پادشاه است و چه بسا این جنگجوها کنار هم قرار گیرند و رفته رفته پیوست هایی شکل گیرد، ادامه داد:  هر آنچه که قرار است اقتصادی شود باید اجتماعی شود و باید پای این کلید واژه ها باشیم.

احمدزاده افزود: جنس کار اتم جنس مردم است چرا که الگو  ها و تجربه های مهم مردم در پیش است.

وی با اشاره به اینکه اتم می تواند به عنوان مدل مرسوم شده به جلو رود، گفت: نواوری اجتماعی سه کار انجام می دهد که اولی پاسخگویی، دومی نوآوری بودن مسئله و به وجود آمدن ابعاد تغییر است.

همچنین تازیکی متخصص توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار گفت: درک از محیط پیرامون مهم است.

وی با بیان اینکه در حوزه های مذهبی و اعتقادی شاید افرادی باشد که بدون منفعت کار کنند اما در حوزه اجتماعی باید منفعت مردم مورد توجه باشد، افزود:  عامل توسعه مردم هستند و اگر نتوانیم مردم را به حوزه کارآفرینی درگیر نکنیم پای کار نمی آوردند و مردم باید بدانند ناشی از این مشارکت جمعی چه منفعتی می برند.

تازیکی گفت: اینکه دولت را نادیده بگیریم کار خراب می شود چرا که با دو تبصره کار خراب می شود همچنین اگر مردم را صرف قرار دهیم کار درست پیش نمی رود.

وی با بیان اینکه باید مدل ها به نحوی اجرا شود که سهم نهاد ها و دولت در اجرا وجود داشته باشد، ادامه داد: نیازمند گروه های مداخله گری هستیم که آموزش دیده اند تا بتوانند مداخلات جهت مند و مداخله گر داشته باشند.

انتهای پیام/

خبرنگار: زهره شایسته

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: