رئیس سازمان نظام پزشکی خبرداد

سازمان برنامه نظرش را درباره تعرفه‌های پزشکی اعلام نکرده/ پیگیر پرونده های برخورد های فیزیکی با پزشکان هستیم

سازمان برنامه نظرش را درباره تعرفه‌های پزشکی اعلام نکرده/ پیگیر پرونده های برخورد های فیزیکی با پزشکان هستیم

رئیس زاده گفت: حفظ حرمت جامعه پزشکی خط قرمز ماست و هیچ احد الناسی در قالب های مختلف حق ندارد جامعه خدوم پزشکی را مورد اهانت قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ محمد رئیس زاده رئیس سازمان نظام پزشکی در نشست خبری خود اظهار کرد: با توجه به اینکه در سیرکاهشی آمار کرونا هستیم موج ششم را به آرامی می گذرانیم.

وی با بیان اینکه موج ششم درگیری کمتری داشت اما به نسبت موج های قبلی این حمله را با آمار کمتری پشت سر گذاشتیم، افزود: این امر به دلیل سرعت واکسیناسیون بود که دستاورد دولت سیزدهم و همکاری مردم بود.

رئیس زاده ادامه داد: با توجه به اعیاد شعبانیه، ایام نوروز و ماه مبارک رمضان ممکن است کرونا شیوع بیشتری پیدا می کند بنابراین توصیه داریم پروتکل های بهداشتی به طور جدی در نظر گرفته شود که مهم ترین آن زدن ماسک، شست و شوی دست و فاصله گذاری اجتماعی است همچنین تزریق دز سوم واکسن توصیه دیگر ماست.

وی با بیان اینکه در تزریق دز سوم باید به بالای ٧٠ درصد پوشش برسیم ، گفت: مطالعات نشان داده است که دز سوم بالای ٩٠ درصد شدت بیماری  و میزان بستری را کاهش می دهد و ٨٠ درصد از مرگ و میر جلو گیری می کند.

رئیس زاده گفت: خواهش داریم مردم قبل از مسافرت و ایام عید دز سوم واکسن خود را دریافت کنند. 

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی در مرکز سه مثلث است که باید با عوامل سیاست گذاری ، مردم و جامعه پزشکی ارتباط داشته باشد، افزود: در این ۵ ماه اقداماتی در این زمینه انجام شد و فعال شدن معاونت پارلمانی و اجتماعی ارتباطات را با قوه قضاییه ، وزارت بهداشت، مجلس و... ارتقا دادیم و دستاورد های خوبی در این زمینه داشتیم .

وی گفت: تلاش کردیم ذات حقیقی جامعه پزشکی که طبیب بودن است در بین مردم وجود داشته باشد و خدماتی در قالب گروه هایی به مردم ارائه شد.

رییس سازمان نظام پزشکی بیان کرد: قرار شد نظام پزشکی هر شهرستان تعدادی تیم طراحی کند و از ظرفیت این تیم ها برای ارائه خدمت به مردم استفاده شود تا از پتانسیل جامعه پزشکی برای مردم کم برخوردار استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه در تلاشیم تعامل بین مردم و جامعه پزشکی دارای احترام متقابل باشد و از ناروایی های اندک جامعه پزشکی جلوگیری کنیم تا مردم دچار مشکل ناخواسته نشوند، گفت: آموزش تخصصی قضات حوزه پزشکی و آموزش پزشکان را در دستور کار داریم که حتی از خطاهای پزشکی جلوگیری شود.

رییس زاده ادامه داد: حفظ حرمت جامعه پزشکی خط قرمز ماست و هیچ احد الناسی در قالب های مختلف حق ندارد جامعه خدوم پزشکی را مورد اهانت قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه در هر صنفی تخلفاتی وجود دارد و در این جامعه نیز وجود دارد، گفت: رایزنی هایی داشتیم و با افراد هتاک برخورد کردیم و در مراجع قضایی پیگیر پرونده آن ها هستیم چرا که اهانت به جامعه پزشکی به نفع مردم و سلامت جامعه نیست.

رییس سازمان نظام پزشکی افزود: در مواردی برخورد های فیزیکی با جامعه پزشکی وجود داشت که از مراجع قانونی این اوامر را پیگیری کردیم .

وی با اشاره به اینکه پرداختن به موضوعات معیشتی و رفاهی پزشکی در دستور کار ماست که تعرفه یکی از موارد آن است، تصریح کرد: رفع مشکلات همکاران ما در مناطق محروم در حال گذراندن طرح هستند، مالیات، قوانین کسب و کار و عوارض شهرداری ها و... در دستور کار است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه علمی و توانمند شدن جامعه پزشکی جز اسناد بالا دستی است، گفت: همکاران ما در همه رشته ها درس آموخته های مبارزه با کرونا و شیوه های جدید درمان کرونا شرکت کردند تا با به روز ترین علوم دنیا آشنا شوند.

‌رئیس زاده افزود: دفتری برای رفع مشکلات دستیاران پزشکی داریم که مشکلات این افراد پیگیری هستیم.

وی افزود برای تعرفه های پزشکی سازمان برنامه و بودجه باید نظر خود را اعلام کند اما هنوز نظری اعلام نشده است.

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: بیمارستان های خصوصی در بیماری کرونا داشتند و این بیمارستان ها در ردیابی بیماران کمک کننده هستند.

وی با بیان اینکه بالای ١١۵ هزار مطب و بیمارستان خصوصی در کشور داریم، افزود: در ستاد ملی کرونا از نقش مثبت مطب ها و بیمارستان های خصوصی تقدیر شد.

رییس زاده درباره احصای شهید سلامت بیان کرد: ٢٠٠ شهید سلامت داریم که ۶٠ درصد آن ها در جامعه پزشکی است و این نشان می دهد همکاران ما در راستای این بیماری سنگین حضور داشتند .

وی بیان کرد: جلساتی با رییس بنیاد شهید داشتیم و قرار شد کارگروهی تشکیل شود تا ثبت شهدا این حوزه انجام شود.

وی با بیان اینکه برای تاسیس داروخانه ها جلسات مشترکی برگزارشده است و کمیته های مشترکی ایجاد شد، گفت: قرار شده است آیین نامه تاسیس مورد بازبینی قرار گیرد.

رییس زاده با اشاره به اینکه سازمان نظام پزشکی درباره نسخه نویسی اعلام کرده است و نسخه الکترونیک جزی از پرونده سلامت الکترونیک است، ادامه داد: عوارضی در زیر ساخت ها وجود داشت که تاکید کردم همه زیرساخت ها فراهم نیست و همکاران ما دچار مشکل هستند.

وی افزود: معتقدیم زیرساختی برای امنیت کار نسخه نویسی فراهم نیست و سازمان درمانی نیروی های مسلح این امر را اجرا نکرده است و این نشان می دهد که امنیت نسخه نویسی الکترونیک هنوز ایجاد نشده است چرا که بحث های اخلاقی در این زمینه مهم است.

رییس زاده تصریح کرد: امضای الکترونیک بر عهده نظام پزشکی است و بودجه ای در این زمینه تخصیص داده شده است که سازمان نظام پزشکی در سال ١۴٠١ امضای الکترونیک را اجرا می کند.

وی با بیان اینکه اجرای نسخه الکترونیک به لحاظ کیفیت خدمات و صرفه جویی به سازمان های بیمه گر توجه خواهند کرد، گفت: امسال میزان از دستیاران حوزه های مختلف پر نشد و مواردی انصرافی در زمینه وجود داشت که باید امید را به این جامعه برگردانیم.

رییس زاده گفت: یکی از مسائل مهم دستیاران پزشکی موضوع معیشتی آن هاست. تلاش کردیم سقفی برای وام های قرض الحسنه برای این افراد داشته باشیم که خیلی موفق نبودیم ، در این زمینه البته برخی از بانک ها با ما همکاری داشتند .

وی با بیان اینکه رابطه بیمار و پزشک باید رابطه طبیب و بیمار باشد که کلید آن حذف رابطه مالی این امر است که سازمان های بیمه گر باید با ما در این زمینه کمک کنند، گفت: زمانی که این امر محقق نمی شود همکار ما برای سرپا ماندن مطب خود دست و پا میزند و موضوعات مالی ایجاد می شود.

رییس زاده در پاسخ به سوال خبرنگار برنا مبنی بر آمار های فرار های مالیاتی ادامه داد: فرار مالیاتی موضوع درستی نیست چرا که هیچ کس آمار دقیقی ندارد که بخواهد این میزان را ارائه کند.

وی با بیان اینکه برخی اعدادی از فرار مالیاتی پزشکان اعلام کردند که باید پیش خدای خود جوابگو باشند، گفت: مسلما جامعه پزشکی یکی از منظم ترین اقشار در پرداخت مالیاتی هستند چرا که هر پزشکی در هر جایی کار میکند سالانه ١٠ درصد از درآمد هایشان به سازمان امور مالیاتی پرداخت می شود.

رییس زاده گفت: قبول ندارم که پزشکان از نصب دستگاه کارت خوان امتناع می کنند اما ممکن است مواردی وجود داشته باشد که قابل توجه نیست .

وی با اشاره به اینکه مطب ها کمتر از یک سوم مراکز هستند که برخی از این موارد ممکن است فرار مالیاتی داشته باشند که درصد خیلی ناچیزی از جامعه پزشکی است، گفت: در بحث های مالیاتی به جامعه پزشکان بسیار ظلم می شود.

وی گفت: کارگروهی ایجاد شده است که موضوعلت مالیاتی پزشکان شفاف شود و در این زمینه کارگروهی با وزارت اقتصاد انجام شده است.

رییس زاده ادامه داد: شعار محوری ما در بحث تعرفه قیمت واقعی در برابر خدمات واقعی است که اگر ایجاد نشود به ضرر کشور است.

وی با اشاره به اینکه جامعه پزشکی تنها قشری هستند که در همه ایام بیشترین حضور را در برنامه کاری خود دارند، گفت: همه همکاران ما در ایام تعطیل کشیک هستند ولی ممکن است اشکالاتی در ایام نوروز وجود داشته باشد و این امر باید مقایسه شود با صنوفی که کلا حضور ندارند.

رییس سازمان نظام پزشکی گفت: هر نیرویی که در هر رشته ای از کشور خارج شود خسارت برای کشور است و اگر این نیرو نخبه باشد کشور را متضرر می کند و خسران برای ماست.

وی با اشاره به اینکه درخواست مهاجرت از ما به معنی خروج مطلق نیست، گفت: هر چه شرایط را فراهم کنیم و امید را زنده نگه داریم پزشکان تمایلی برای خروج از کشور نخواهیم داشت. متاسفانه جاذبه های اقتصادی در کشور های دنیا بد است و تفاوت های زیادی وجود دارد.

 

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار اجتماعی

اخبار برگزیده