اخذ گواهینامه حذف مالاریا یک دستاورد توسعه ای برای منطقه و کشور است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اخذ گواهینامه حذف مالاریا از سازمان بهداشت جهانی را نه تنها یک دستاورد بزرگ بهداشتی بلکه یک دستاورد توسعه ای برای کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: سه سال است که با تلاش همگانی همکاران سختکوش ما به ویژه در دانشگاه های علوم پزشکی بندرعباس، کرمان، بم، ایرانشهر و جیرفت انتقال محلی مالاریا در کشور نداشته ایم.

وی افزود: امیدواریم همین امسال یا سال آینده موفق شویم گواهینامه حذف مالاریا را دریافت کنیم. این موفقیت نه تنها یک دستاورد بزرگ بهداشتی برای کشور است بلکه از آنجا که حذف مالاریا یکی از اهداف هفده گانه توسعه پایدار جهانی اعلام شده است، یک دستاورد توسعه ای برای ایران و منطقه مدیترانه شرقی محسوب می شود.

ایران بزرگترین کشور منطقه در حذف مالاریا

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با اشاره به این که هیچ کشوری در منطقه با وسعت و جمعیت ایران به این موفقیت بزرگ دست نیافته است، بیان داشت: در جریان همه گیری کرونا طی دو سال اخیر شاهد جابجایی های عظیم جمعیتی در منطقه بودیم که وضعیت مالاریا را نگران کننده کرد.

گویا اضافه کرد: تا سال 2019 شاهد کاهش مرگ ناشی از مالاریا بودیم ولی در سال 2020 شاهد افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری شدیم. به طوری که در سال 2019 بالغ بر 227 میلیون و در سال 2020 بالغ بر 241 میلیون نفر به مالاریا مبتلا شدند.

وی با بیان این که مرگ ناشی از مالاریا در جهان از سال 2019 تا 2020 بالغ بر 69 هزار مورد افزایش یافت، اظهار داشت: اکثر موارد مرگ مربوط به کودکان زیر 5 سال بود. موارد مرگ ناشی از مالاریا در جهان طی سال 2020 نیز 627 هزار نفر تخمین زده می شود که 80 درصد از آن در آفریقا و کودکان بوده اند.

غفلت کنیم مالاریا شعله ور می شود

وی با اشاره به اینکه برنامه مالاریا در ایران و جهان مورد تهدید جدی قرار دارد، ادامه داد: در فروردین امسال در جمعیت غیرایرانی موارد ابتلا در استان سیستان و بلوچستان 6 برابر افزایش یافت. بنابراین این بیماری ممکن است در اثر غفلت در کشور شعله ور شود.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: قدمت مالاریا در ایران سه هزار ساله بوده و بیش از نیم قرن است که با آن مبارزه می کنیم. خوشبختانه از سال 96 تاکنون شاهد موردی از ابتلا بر اثر انتقال محلی نبوده ایم. تعداد موارد ابتلا از 98هزار و 160 نفر در سال 91 به 1008 نفر در سال 1400 رسیده است که از این تعداد 693 نفر ایرانی و مابقی غیرایرانی بوده اند.

 گویا در پایان یادآور شد: ایران تا سال 2025 به گواهی اخذ مالاریا نائل می شود. موارد ابتلای بومی از سال 2018 تاکنون در کشوربه صفر رسیده است.

 

انتهای پیام/

وبگردی

  ارز فی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اجتماعی

  اخبار برگزیده