معلمان با اجرای رتبه بندی چقدر حقوق شان زیاد می‌شود؟/ رتبه بندی شامل ۳۰ درصد معلمان نمی‌شود

طرح رتبه بندی باید از ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ اجرایی شود و بودجه ۳۸ هزار میلیارد تومانی برای سالجاری تامین شده اما این سوال وجود دارد که افزایش حقوق معلمان با اجرای این طرح چقدر است؟

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، «رتبه‌بندی معلمان» ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۹ در قالب لایحه‌ای از سوی دولت به مجلس ارسال شد که کلیات آن در 18خردادماه سال ۱۴۰۰به تصویب رسید، اما به‌دلیل تغییرات قابل توجه لایحه از سوی نمایندگان مجلس و عدم‌تامین بار مالی آن، پس از چند ماه معطلی در مجلس، از سوی شورای نگهبان رد شد و دوباره به مجلس بازگشت.

با انجام اصلاحات وارده از سوی مجلس، اسفندماه سال گذشته، رتبه‌بندی از سوی شورای نگهبان مورد موافقت قرار گرفت و از رئیس مجلس برای اجرا به دولت و از سوی رئیس‌جمهور به وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی کشور برای تدوین آیین‌نامه اجرایی ابلاغ شد.

*** مشمولان چه کسانی هستند؟

با ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان تکلیف مشمولان رتبه‌بندی، نحوه تبدیل وضعیت نومعلمان، امتیازات و شرایط لازم برای احراز رتبه‌های پنج‌گانه و میزان افزایش حقوق ناشی از رتبه‌بندی مشخص شد.

رتبه بندی معلمان

مشمولان این طرح، معلمان و نیروهای توانبخشی مدارس استثنایی هستند که هم‌اکنون صرفاً در واحدهای آموزشی و تربیتی تمام‌وقت مشغولند یا کارکنان کادر اداری وزارت آموزش‌وپرورش که برای معلمی استخدام شده‌اند یا آن دسته از نیروهای اداری شاغل در پست‌های کارشناسی و بالاتر که مدتی در خدمت معلمی بوده‌اند. اما نیروهای بدون کد شناسه استخدام مورد تأیید سازمان اداری و استخدامی کشور، کارکنان مأمور یا انتقالی به سایر دستگاه‌های اجرایی، کارکنان مأمور به مدارس غیردولتی، نیروهای مازاد یا در اختیار مدرسه، همه کسانی که بیش از یک صندوق حقوق دریافت می‌کنند، افرادی که در مرخصی بدون حقوق به‌سر می‌برند، افراد انتقالی به دانشگاه‌های فرهنگیان و شهیدرجایی و افراد مأمور به تحصیل مشمول این آیین‌نامه نیستند.

*** نظر سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان

 ۲۵ خردادماه جاری بود که صادق ستاری فرد معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در توئیتی اعلام کرد: احکام اعضای هیات‌های ممیزه برای اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان از سوی وزیر آموزش و پرورش صادر و تمهیدات اجرای رتبه‌بندی توسط مرکز نیروی انسانی این وزارت فراهم شده است.

رتبه بندی معلمان

همچنین رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، طرح رتبه‌بندی معلمان از ۳۱ شهریور ماه باید از سوی دولت اجرایی شود، تصریح کرد: بر این اساس و با توجه به بودجه ۳۸ میلیاردی تامین شده، حقوق معلمان بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تا پنج میلیون تومان افزایش می‌یابد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در عین حال گفت: طرح رتبه بندی باید از ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ اجرایی شود و بودجه ۳۸ هزار میلیارد تومانی برای امسال تامین شده است. همچنین بودجه سال گذشته را نیز دولت از محل فروش اموال مربوطه تامین کرده است.

یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش نیز روز سه شنبه چهارم مرداد ماه در حاشیه بازدید از نمایشگاه «هم‌افزایی مدیریت ایران» با اعلام اینکه تلاش می شود آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در هفته جاری نهایی شود، از اجرای رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور امسال (۱۴۰۱) خبر داد.

یوسف نوری

وی با تاکید بر اینکه معلمان نباید نگران باشند و این طرح اجرایی می‌شود، گفت: خواسته فرهنگیان اجرای قانون رتبه بندی معلمان است و انتظار دارند این کار زودتر انجام شود اما این امر مهمی است و مراحل قانونی دارد که باید طی شود. ایراداتی را کمیسیون تلفیق قوانین مقررات مجلس در خصوص این آیین نامه داشتند که در چند روز گذشته به ما ارجاع دادند. در کمیسیون مربوطه ایرادها برطرف شد و در این کمیسیون به توافق رسیدند که در اولین جلسه هیات دولت، آیین نامه نهایی شود.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: بنابراین سعی می کنیم این آیین نامه را که رئیس جمهور هم اصرار دارند سریعتر اجرایی شود، در جلسه هیات دولت نهایی کنیم.

** انتقاد عضو کمیسیون بودجه درباره عدم شمولیت 300 هزار معلم

رحیم زارع عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس  گفت: با بررسی تعدادی از کارشناسان اداره قوانین مجلس و برخی صاحب نظران در حوزه آموزش و پرورش ، مغایرت های متعددی بین قانون مجلس و آئین نامه ابلاغی دولت در خصوص رتبه بندی معلمان ، احصا شده است.

وی افزود: با مصوبه هیئت وزیران، پیش بینی مجلس در خصوص رتبه بندی معلمان به طور کامل محقق نمی شود، چرا که با اجرای این آئین نامه فقط ۷۰۰ هزار نفر از فرهنگیان کشور، از مواهب ، نظام رتبه بندی مصوب مجلس بهره مند می شوند و ۳۰۰ هزار معلم ، محروم می مانند.

رحیم زارع

زارع تاکید کرد: دغدغه مجلس اجرای قانون نظام رتبه بندی معلمان برای تمام یک میلیون جامعه فرهنگی کشور بود، اما در مصوبه دولت چنین هدفی محقق نشد.

این نماینده مجلس با اشاره به تبصره ۲، این آئین نامه که دوازدهم تیر ماه از سوی هیات وزیران ابلاغ شده است، گفت؛ تمام افراد جدید الاستخدام و فرهنگیان برای تبدیل وضعیت باید امتیازاتی کسب کنند در حالیکه بسیاری از معلمان ، در حال حاضر مشمول این شرایط نیستند.

انتهای پیام/

 

 

وبگردی

  نظر شما

  • ناشناس

   خدا لعنت کنه هاشمی رفسنجانی رو که اون زمانی که رئیس جمهور بودند و به قولی همه کاره مملکت بودند، به معلمان و آموزش و پرورش کمترین توجهی نداشت و حقوق معلمان را نسبت به بقیه ی کارمندان دولت در کف نگهداشته بود و این اختلاف حقوق بین معلمان و بقیه کارمندان دولت از زمان هاشمی رفسنجانی لعون استارت زده و پی ریزی شد و خشت اول بی توجهی به معلمان و آموزش و پرورش را اون ملعون بنا نهاد. الهی از آتش جهنم نجات پیدا نکنه که در حق معلمان بسیار جفا کرد.

  • مهدی

   سلام پول آتیه سازان رو واریز کنید؟!
   35 درصد فوق العاده ویژه رو واریز کنید؟!
   هزینه اسکان فرهنگیان خیلی زیاده؟! و در شان یک کارمند نیست
   به مدارس سرانه بدید بیشتر فرهنگیان از جیب خودشان برای کاغذ، اینترنت، تلفن و... هزینه می کنند
   پیگیر بیمه باشید به تعهدات خود عمل کنند
   تغذیه رایگان رو در چند شهر بزرگ اجرا می کنند ( نه در همه مدارس روستاها و عشایر و شهر های کوچک )
   کانسک را بردارید مدرسه بسازید ( واقعا که
   حق مسکن

  • مهدی

   سلام این چه حرفیه مثلا با خون سردی میگید فقط 5 درصد یا ده درصد را شامل نخواهد شد!!!!!! مگر 5 درصد معلم نیستند؟!! و در این شرایط اقتصادی زندگی نمی کنند!!؟ مگر آنها خانواده ندارند؟!!! مگر 95 درصد از حقوق خود به اینها خواهند داد؟! چرا با بهانه های واهی میخواهید عده ای رو حذف کنید شاید یک دانشمند در کلاس اون 5 درصد قرار داره!!!!! معلم بچه ناتنی دولت هس؟ همه کارکنان 35 درصد فوق العاده ویژه دریافت می کنند بجز عده کثیری از فرهنگیان. حقوق زیر فقر این همه داستان نداره که

  • سلام. اگر این مثلاً رتبه بندی! حقّ معلم است، که خب حقِ اوست، وشما زیادنکرده اید که حقِ اوراداده اید ؛ واگر حقش نبوده ، و به او انفاق وصدقات داده اید، که بازباید پنهانی وخفیه باشد . یک بارتمامش کنید.اینهمه جاروجنجال وسروصدا برای چیست؟!کدام وزارتخانه بخواهدحقوق کارمندانش رااضافه کند تمام دنیاراخبرمیکند؟! که وزیرآموزش پرورش این کاررامیکند! به خدا این درشأن معلم نیست، که فکرمعاش روزوشب اورا مشغول کند. معلم بایددراندیشه علم ومطالعه وتحقیق باشد.بایدتابستان آرامش و تفریح کسب کند تابتواند درنه ماه تحصیلی به دانش آموزان واجتماع آرامش دهد. معلم مانندمادری ست که باید ذخیره واندوخته ی زایش روحی یک انسان راکه به اوسپرده اند داشته باشد. این نه ماه زمانی ست برای تولدیک انسان، باتمام ابعاد وساحت هایش. لطفا کمی بیندیشید.

   سلام. اگر این مثلاً رتبه بندی! حقّ معلم است، که خب حقِ اوست، وشما زیادنکرده اید که حقِ اوراداده اید ؛ واگر حقش نبوده ، و به او انفاق وصدقات داده اید، که بازباید پنهانی وخفیه باشد . یک بارتمامش کنید.اینهمه جاروجنجال وسروصدا برای چیست؟!کدام وزارتخانه بخواهدحقوق کارمندانش رااضافه کند تمام دنیاراخبرمیکند؟! که وزیرآموزش پرورش این کاررامیکند! به خدا این درشأن معلم نیست، که فکرمعاش روزوشب اورا مشغول کند. معلم بایددراندیشه علم ومطالعه وتحقیق باشد.بایدتابستان آرامش و تفریح کسب کند تابتواند درنه ماه تحصیلی به دانش آموزان واجتماع آرامش دهد. معلم مانندمادری ست که باید ذخیره واندوخته ی زایش روحی یک انسان راکه به اوسپرده اند داشته باشد. این نه ماه زمانی ست برای تولدیک انسان، باتمام ابعاد وساحت هایش. لطفا کمی بیندیشید.

  • معلم

   کذب محض است

  • ناشناس

   اگه معلما بگن ما چیزی نمیخوایم فقط دیگه خبری در مورد معلما نباشه
   رتبه بندی بقیه مشاغل به راحتی انجام شد مجلس نشینا با رتبه بندی فرهنگیان فقط مشکل دارن هر دفه یه قانون که یا کم کنن یا برا بعضی فرهنگیان نباشه

  • sam sam

   آقا یا خانم نامحترم شما از کسی که بهت دستور میده پشت سر هم این اخبار رو منتشر کنی بی شعورترید!!!!!!

  پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اجتماعی

  اخبار برگزیده