نباید حوزه سنجش هم کار آموزش و پرورش را انجام دهد و هم نقش دانشگاه را بازی کند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در نظام‌­های سنجش و پذیرش قدرتمند دنیا سنجش محصول آموزش و پرورش بوده و پذیرش محصول دانشگاه است، گفت: نباید حوزه سنجش هم کار آموزش و پرورش را انجام دهد و هم نقش دانشگاه را بازی کند، همچنین کمیته جذب دانشجو باید بیش از گذشته به موضوع نخبگان توجه کنند تا شاهد خروج تعداد زیادی از آن‌ها از کشور نباشیم.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سفر استانی به همدان، در جمع اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه بوعلی سینای همدان و همچنین نماینده دانشگاه فرهنگیان و آموزش و پرورش گفت: دنیا در حال تحول بوده و تاکنون تغییر و تحولات زیادی در سطح جهان اتفاق افتاده است؛ سرعت جهانی شدن به شکلی است که بین 2 دهه به اندازه 2 قرن در حوزه جهانی شدن تالیف و تحقیق شده است. مسیر تولید سرمایه تغییر کرده و امروز از ده شرکت برتر جهان، 9 شرکت در حوزه فناوری اطلاعات قرار دارند.

وی افزود: ما انقلاب کردیم و انقلاب ما ماهیت نقد بزرگ به رژیم پهلوی و نظام سرمایه داری غرب داشت. علت موفقیت ما حضور مردم و رهبر الهی امام امت و در ادامه آن، استمرار حضور توانمند مردم به رهبر الهی و فاخر حکیم انقلاب اسلامی بود. بله نگاه انقلابی از یک نگاه انتقادی برخوردار است و در عین حال امیدوار به آینده است و از سرمایه داشته برای تعمیق و توسعه موفقیت‌ها بهره می‌گیرد. در ادامه مسیر انقلاب ضمن حفظ روحیه انقلابی، لازم است به یافته‌ها و دارائی و سرمایه شکل گرفته ناشی از انقلاب اسلامی توجه کنیم. همانطور که رهبر حکیم انقلاب در بیانیه گام دوم بر این سرمایه عظیم با نگاه افتخار و مباهات به برجسته‌سازی پرداختند. این یک قاعده است که امیرالمومنین می‌فرمایند: التوفیق ممد العقل، موفقیت و البته احساس موفقیت مددکار عقل است. از آن سو، شکست و احساس شکست، ضعیف کننده عقل و حکمت است. پس مواظبت کنیم که در نگاه انتقادی افرایط نکنیم و دائما بر ابعاد منفی تاکید نکیم.

عاملی تصریح کرد: بعنوان مثال ما در حوزه آموزش و پژوهش و پرورش استعدادهای علمی و نخبگانی موفق بوده‌ایم. امروز بیش از 700 مدال المپیادی به دانش آموزان ما تعلق گرفته است. حتما یک دانش آموز مثلا رشته ریاضی با معدل 18 می‌تواند در بهترین دانشگاه‌های جهان قبول شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان ضمن اشاره به طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طرح تحول جمع بندی و نهایی شده و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است. این طرح ناظر بر تحول در شورای عالی و شرح وظایف و ماموریت‌های شورای عالی و همچنین روابط و مناسبات آن با سایر قواست.

لازم بذکر است دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در سفر استانی به استان همدان، ضمن بازدید از پارک علم و فناوری همدان با اعضای هیأت علمی و برخی فعالان فرهنگی استان دیدار و گفتگو داشت. در این سفر که همزمان با سفر استانی هیأت دولت بود، با حضور رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی از برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان همدان به عنوان هشتمین استان دارای برش استانی رونمایی شد.

 

انتهای پیام/

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده