ضرغامی:

با مشکل جذب گردشگر در قزوین مواجهیم

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: با وجود این که موقعیت طبیعی و جغرافیایی استان قزوین یک موقعیت ویژه است و ظرفیت‌های جدی در استان وجود دارد اما در حوزه جذب گردشگر دچار مشکل هستیم.

به‌گزارش خبرگزاری برنا، سید عزت‌الله ضرغامی در حاشیه سفر یک روزه خود به قزوین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان قزوین و شهرستان قزوین به لحاظ حوزه ماموریت‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استانی بسیار غنی است و در حوزه میراث‌فرهنگی هم به لحاظ تعداد، تنوع و اهمیت جزو نخستین استان‌های کشور است و در حوزه گردشگری نیز دارای ظرفیت‌های زیادی است که بخش بسیار کمی از آن به فعلیت رسیده، اما متاسفانه در این حوزه در استان قزوین شاهد یک عقب‌ماندگی تاریخی هستیم.

وی ادامه داد: با وجود این که موقعیت طبیعی و جغرافیایی این استان یک موقعیت ویژه است و ظرفیت‌های جدی در استان وجود دارد اما در حوزه جذب گردشگر دچار مشکل هستیم، در حوزه صنایع‌دستی نیز وضعیت مطلوبی در استان قزوین حاکم است و استان دارای صنایع‌دستی متعدد و ویژه است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: قزوین متناسب با سه حوزه ماموریت ما جایگاه ویژه‌ای دارد ولی نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از این ظرفیت‌ها است.

وی اظهار کرد: با یک‌سری تصمیمات در داخل استان می‌توانیم بسیاری از موانع را از پیش رو برداریم، به طور مثال یکی از مهم‌ترین مسائلی که امروز استان را در حوزه میراث‌فرهنگی درگیر خود کرده است، مسئله باغستان است که با وجود این که یک مسئله بسیار مهم فرهنگی، اجتماعی و میراثی است اما به نظر می‌رسد بیشتر یک‌عدم هماهنگی بین میراث‌فرهنگی با سایر دستگاه‌ها است.

ضرغامی افزود: اگرچه باغستان یک باغ بزرگ است اما تبدیل به یک هویت تاریخی، فرهنگی و اجتماعی شده که اینها باید در کنار هم حفظ شود.

وی تصریح کرد: همچنین در خصوص بافت تاریخی و بسیار ارزشمند قزوین باید به گونه‌ای عمل کنیم که مشکلات توسعه‌ای شهر مرتفع شود، در کنار این نیز باید بتوانیم تعارضاتی که در مسیر توسعه و حفظ بافت تاریخی وجود دارد را به بهترین شکل مدیریت کنیم، چرا که ما معتقد به این هستیم که میراث‌فرهنگی امروز یک پیشران برای توسعه منطقی در کشور است.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: بر همین اساس تصمیم گرفتیم که تصمیم‌گیری در این خصوص را به خود استان واگذار کنیم، تا با برگزاری با جلسات با مدیران استان و استانداری بتوان راهکار مناسب برای مدیریت این تعارف پیدا کرد، تا ما مانع استان قزوین در مسیر توسعه نباشیم، بلکه بتوانیم باری از روی دوش مردم برداریم.

وی تصریح کرد: راهبرد ما این است که ضمن وظیفه حفاظتی از میراث‌فرهنگی تا جایی که امکان دارد نسبت به رفع مشکلات جاری مردم نیز اقدام کنیم و در خصوص معضلاتی که در هر استان و شهری وجود دارد متناسب با مسائل آن استان تصمیم‌گیری می‌شود.

انتهای پیام/

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده