بی تفاوتی به قانون ممنوعیت ورود سگ‌ها در بوستان‌ها

بی تفاوتی به قانون ممنوعیت ورود سگ‌ها در بوستان‌ها

کشور های توسعه یافته توجه ویژه ای به موضوع سگ گردانی در فضای باز دارند و قوانین سختگیرانه ای را در این زمینه اعمال می کنند اما در ایران جای خالی این قانون به شدت احساس می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا؛ یکی از موضوعات داغ در روزهای اخیر نگهداری از سگ و سگ گردانی در اماکن عمومی است در این بین ویدیوهای زیادی درخصوص حملات سگ های ولگرد و حتی سگ های ظاهرا اهلی شده در فضای مجازی منتشر شده است که باعث آسیب دیدن و حتی از بین رفتن کودکان شده است.

در ایران برای نگهداری از سگ ها هیچ گونه قانونی وجود ندارد و این امر سبب شده تا حقوق شهروندان و آسایش و سلامت آنان در معرض خطر قرار بگیرد.

سگ گردانی در فضای باز و به ویژه در پارک ها علاوه بر اینکه چهره زشتی برای شهر دارد، جان کودکان را تهدید می کند و به سلامت آنان آسیب می رساند چراکه مدفوع این حیوان در بوستان ها و خیابان ها پخش می شود و این اتفاق ناخوشایند باعث شیوع بیماری هایی چون کامپیلوباکتر می شود که اغلب از طریق مدفوع حیوانات آلوده، مواد غذایی آلوده یا آب و یا محیط زیست به حیوانات و انسان ها سرایت می کند. خطر ابتلا به این بیماری در همه افراد وجود دارد اما کودکان کمتر از ۵ سال، بزرگسالان ۶۵ سال و بالاتر و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر در معرض ابتلا بیشتر به این بیماری قرار دارند.

سگ1

سالمونلا، اشریشیاکلی و کلستریدیوم دیفیسیل و بیماری‌های انگلی نظیر توکسوکاریازیس، لارو مهاجر پوستی، اکینوکوکوس، ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم سایر بیماری‌های خطرناکی هستند که تا زمانی که مدفوع سگ در محیط های عمومی وجود داشته باشد به انسان منتقل شوند.

بسیاری از خانواده ها که نگران سلامتی خود و فرزندانشان هستند مجبور به کم کردن میزان تفریحاتشان در فضاهای سبز شده اند این در حالیست که کشور های توسعه یافته توجه ویژه ای به این موضوع دارند و قوانین سختگیرانه ای را در زمینه سگ گردانی اعمال می کنند اما در ایران حتی در ورودی هیچ فضای سبزی تابلوی "ورود سگ ممنوع" نصب نشده است و باتوجه به شیوع بیماری ها و حملاتی که در ماه های اخیر وجود داشته جای خالی توجه به وضع قانون در این زمینه به شدت احساس می شود.

 

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده