دانش آموزان قبل و بعد مدرسه چه بخورند؟

دانش آموزان قبل و بعد مدرسه چه بخورند؟

بالاخره بعد از ۲ سال مدرسه ها حضوری شده و بوی مهر ماه مثل قبل شد؛ دانش آموزان برای بهبود عملکرد ذهن باید در دوران تحصیل تغذیه مناسب داشته و برخی مواد را هم نخورده و یا کمتر بخورند.

به گزارش خبرگزاری برنا، تغذیه مناسب دانش‌آموزان در روند درس خواندن آنها بسیار اهمیت دارد؛ به شکلی که سوء تغذیه  و سبک تغذیه ناصحیح سبب بهم خوردن تمرکز و کم شدن توان ذهنی و فکری دانش‌آموزان خواهد شد.

دوران تحصیل در مدرسه از جمله بهترین زمان‌ها برای کودکان است که در مورد غذا، بدن و فعالیت‌های سالم اجتماعی بیاموزند. بنابراین تغذیه مناسب برای دانش‌آموزان اولویت بالایی دارد. در این دوران کودکان زندگی اجتماعی خود را به طور جدی شروع می‌کنند. کودکان در این سن به سرعت یاد می‌گیرند و همچنین آگاهانه‌تر تحت تأثیر دوستان و گرایش‌های مختلف قرار می‌گیرند.

 

 
 
 
 
 

جامعه / سلامت

 
 
۰
 

بوی ماه مهر| دانش‌آموزان چی بخورند چی نخورند؟

بار دیگر حال و هوای مدرسه رفتن و آموختن سراسر کشور را فرا گرفته و میلیون‌ها دانش‌آموز روانه مدارس می‌شوند؛ اما داشتن دانش تغذیه مناسب و پرهیز از مصرف مواد بی خاصیت و صرفا شکم پُر کن موضوع بسیار مهمی است که در این گزارش به آن اشاره کرده‌ایم.

بوی ماه مهر| دانش‌آموزان چی بخورند چی نخورند؟

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

گروه سلامت خبرگزاری فارس: در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید هستیم. سالی که قرار است بعد از بیش از دو سال دوری دانش‌آموزان از کلاس‌های مدارس و دورهمی‌های دانش‌آموزی، بار دیگر جمع دوستانه و جمع رسمی کلاس درس شکل گرفته و تجربه با هم بودن سنین مختلف در محیط‌های آموزشی به صفحات زندگی این کودکان و نوجوانان افزوده شود.

در این میان، تغذیه مناسب دانش‌آموزان در روند درس خواندن آنها بسیار اهمیت دارد؛ به شکلی که سوء تغذیه  و سبک تغذیه ناصحیح سبب بهم خوردن تمرکز و کم شدن توان ذهنی و فکری دانش‌آموزان خواهد شد.

دوران تحصیل در مدرسه از جمله بهترین زمان‌ها برای کودکان است که در مورد غذا، بدن و فعالیت‌های سالم اجتماعی بیاموزند. بنابراین تغذیه مناسب برای دانش‌آموزان اولویت بالایی دارد. در این دوران کودکان زندگی اجتماعی خود را به طور جدی شروع می‌کنند. کودکان در این سن به سرعت یاد می‌گیرند و همچنین آگاهانه‌تر تحت تأثیر دوستان و گرایش‌های مختلف قرار می‌گیرند.

 

 تغذیه مناسب دانش‌آموزان در دوران مختلف تحصیلی چیست؟

رژیم غذایی دانش‌آموز جزء مهم مراقبت از سلامتی اوست. اهمیت یادگیری درست غذا خوردن، ورزش منظم و درک اصطلاحات مربوط به تغذیه می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا تصمیماتی بگیرند که بتواند بر سلامت آنها تأثیر بگذارد.

کودکان برای داشتن یک رژیم غذایی متعادل به غذاهای متنوعی نیاز دارند. میزان فعالیت بدنی آنها در روز بخش مهمی از میزان نیاز آنها به تغذیه خواهد بود. زمانی که کودکان فعال و درحال بازی کردن هستند، خوردن میان وعده برای بالا نگه داشتن سطح انرژی آنها مهم است. یک میان وعده سالم در هنگام استراحت و نزدیک ظهر و یک میان وعده هنگام عصر معمولاً در روز برای آنها الزامی است.

در این گزارش درباره بهترین برنامه تغذیه‌ای برای دانش‌آموزان در سنین مختلف یعنی از 7 تا 18 سالگی خواهیم پرداخت. اگر شما هم به تغذیه دانش‌آموز خود اهمیت می‌دهید تا انتهای گزارش با ما همراه باشید.

 

وعده مهم صبحانه در تغذیه مناسب دانش آموزان

تشویق کودک و نوجوان به خوردن صبحانه بسیار مهم است. یک خواب خوب در طول شبانه روز و به دنبال آن خوردن وعده کافی و مناسب صبحانه به آنها کمک می‌کند که فعال بمانند، در مدرسه تمرکز کافی داشته باشند و همچنین در طول روز کمتر گرسنه شوند.

برای اینکه الگو کودکتان باشید، اجازه دهید فرزندتان شما را در حال خوردن صبحانه ببیند. ترکیب نان، پنیر و گردو یا یک کاسه غلات با شیر و میوه‌های تازه یک صبحانه عالی برای کل خانواده است.

بهبود تغذیه برای افزایش عملکرد مغز

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که نوع تغذیه می‌تواند به طور مستقیم بر حافظه و عملکرد ذهنی کودکان در مدرسه تاثیر بگذارد. به عنوان مثال کمبود آهن حتی به مقدار کم باعث کاهش انتقال دوپامین می‌شود؛ بنابراین قدرت شناخت کودک کاهش پیدا می‌کند.

نشان داده شده است که کمبود سایر ویتامین‌ها و مواد معدنی، به ویژه تیامین، ویتامین E، ویتامین B، ید و روی، توانایی‌های مربوط به شناخت و تمرکز را به میزان زیاد کاهش می‌دهد.

بنابراین مصرف مکمل اسید آمینه و کربوهیدرات در سن رشد کودکان  می‌تواند قدرت ادراک، شهود و استدلال را در آنها بهبود ببخشد. 

نقش رژیم غذایی مناسب در رفتار و عملکرد

تغذیه خوب به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا با آمادگی مناسب ذهنی و بدنی در مدرسه حاضر شوند. از آن جایی که تغذیه مناسب دانش‌آموزان را از لحاظ بدنی سالم‌تر نگه می‌دارد، احتمالاً دانش‌آموزان کمتر بیمار خواهند شد و با نظم بیشتری در کلاس حاضر می‌شوند.دقت کنید سوء تغذیه منجر به اختلالاتی در رفتار دانش‌آموزان می‌شود.

تأثیر بد مصرف قند بر رفتار کودکان

برای مثال ثابت شده مصرف زیاد قند تأثیر منفی بر رفتار کودک می‌گذارد. با این حال زمانی که کودک یک رژیم غذایی متعادل شامل پروتئین، چربی، کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبر مصرف می‌کند، با رسیدن سطح کافی انرژی به مغز از میزان رفتارهای پرخاشگرانه‌اش تا حد زیادی کاسته می‌شود. دقت کنید که نیاز تغذیه‌ای در کودکان بیش فعال و پرخاشگر حساس‌تر از سایر کودکان است.

انتهای پیام/ 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

  نظر شما

  پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

  مهمترین اخبار

  آخرین اخبار اجتماعی

  اخبار برگزیده