احیا ۱۰۰۰ واحد نیمه‌تعطیل در گرو همت مسئولان/ شغل چند هزار کسبه و کارگر در خطر است

احیا ۱۰۰۰ واحد نیمه‌تعطیل در گرو همت مسئولان/ شغل چند هزار کسبه و کارگر در خطر است

مجتمع ثامن در جاده خاوران قرار بود محلی برای رونق تولید شود، اما امروز بیشتر واحد‌های آن به حالت نیمه تعطیل درآمده و عزم جدی مسئولان برای رفع مشکلات آنان را می طلبد.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سال ۹۲ جلسه‌ای با حضور اعضای اتحادیه وقت لوازم مستعمل(اوراق‌چی‌ها) برگزار می‌شود و همین جلسه زمینه‌ساز یک جابجایی بزرگ و پرحاشیه می‌شود. یعنی حدود ۱۰۰۰ عضو اتحادیه لوازم مستعمل باید از تهران نقل مکان کنند و به شهرکی که در آن روز ساخته نشده بود بروند، یعنی شهرک ثامن در جاده خاوران. از آن جلسه، صورتجلسه ای ۲۰ بندی بیرون می‌آید و سازندگان و اتحادیه وقت را ملزم به انجام این بندها می‌کند.

غیرکشاورزی بودن زمین، تقاضای صدور جواز ساخت، موافقت سازمان‌های آب برق گاز و مخابرات برای واگذاری انشعاب و انتقال سند شش دانگ قطعی با کاربری مشخص از مهمترین بند‌های این صورت‌جلسه است. 

مشکلات واحدهای شهرک ثامن

مشکلات واحدهای شهرک ثامن

 

یکی از کسبه این صنف در خصوص جابجایی به شهرک ثامن می‌گوید: سال ۹۲ به ما گفته شد باید به دلیل اینکه شغل اوراق‌چی‌ها آلودگی ایجاد می‌کند از تهران نقل مکان کنید.

کار ساخت مجتمع ثامن شروع شد تا آنکه دوسال بعد از شروع ساخت، فرمانداری شهرری در نامه مهمی به استانداری تهران می‌گوید: مجوزهای صادره برای این مجتمع بدون تشریفات قانونی بوده است. همچنین جهاد کشاورزی اعلام کرده زمین، کاربری کشاورزی دارد.

مشکلات واحدهای شهرک ثامن

یکی از کسبه صنف لوازم مستعمل می‌گوید: به ما قول داده شد که همه امکانات از جمله آب برق گاز و خط تاکسی برای این مجتمع وجود داشته باشد. من هم‌اکنون در شهرک ثامن سوله دارم، اما به دلیل اینکه آنجا امکان کار وجود ندارد، سوله تعطیل است.

برازنده رئیس صنف لوازم مستعمل در مورد واحدای تجاری احداث شده در مجتمع ثامن می‌گوید: از روز اول قرار نبود واحد تجاری در مجتمع ساخته شود، اما هم‌اکنون حدود ۷۰ واحد تجاری در شهرک ثامن ساخته شده است.

از طرف دیگر در حال حاضر فقط در ۱۰ درصد سوله‌های مجتمع، اعضای صنف لوازم مستعمل مشغول به کاراند و مابقی سوله‌ها یا خالی‌اند یا کسب و کارهای دیگری در آن‌ها قرار دارند.

تصفیه‌خانه، پارکینگ، فضای سبز و سایر خدمات در این شهرک لحاظ نشده است.این مواردی است که در سال ۱۴۰۰ بخشداری خاوران در مورد مجتمع ثامن اعلام می‌کند.

مشکلات واحدهای شهرک ثامن

جواد برازنده در این‌باره می‌گوید: هم‌اکنون آب، برق و گاز این مجتمع با مشکل روبروست. کاربری این مجتمع زمین کشاورزی است و واحدها، جواز کسب ندارند.

با توجه به مشکلات چندساله این مجتمع،حدود سه هفته قبل، جلسه‌ای با حضور بازرس کل استان تهران، فرماندار شهرری، نماینده وزارت صمت، نماینده وزارت جهاد کشاورزی و چند مسئول دیگر شهری برای حل مشکلات برگزار شد.

افشین سهراب‌خان بازرس کل استان تهران در مورد مجتمع ثامن می‌گوید: در این مجتمع صنعتی چند ابهام وجود دارد. نحوه صدور سند، نحوه مالکیت، نحوه ساخت و ساز  و اخذ مجوز از وزارت جهاد و وزارت صمت از این دست ابهامات است.حالا قرار است معاونت عمرانی فرمانداری شهرستان ری موضوع را بررسی کند و نتیجه همین روزها اعلام می‌شود.

حالا احیا حدود ۱۰۰۰ واحد نیمه تعطیل در این مجتمع در گرو همت مسئولان است. واحدهایی که می‌تواند به بازتولید تجهیزات و موتورهای صنعتی کمک زیادی کند.

انتهای پیام/ 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده