رها سازی ۳۰ میلیون متر مکعب حقابه بختگان/ تالاب بختگان احیا شد

رها سازی ۳۰ میلیون متر مکعب حقابه بختگان/ تالاب بختگان احیا شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با اشاره به رهاسازی 30 میلیون متر مکعب حقابه تالاب بختگان، اثرات مثبت احیای این دریاچه را تشریح کرد

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری برنا؛ ​دریاچه بختگان، دومین دریاچه بزرگ ایران بعد از دریاچه ارومیه و بزرگترین دریاچه مرکزی ایران است. این دریاچه به طول ۱۲۰ کیلومتر در شهرستان های نی ریز، استهبان،  بختگان  و خرامه در استان فارس است.

 تالاب بختگان واقع در استان فارس به عنوان یکی از منابع مهم آبی در جنوب غرب ایران محسوب می شود و از نظر اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و تعدیل شرایط اقلیمی اهمیت زیادی در منطقه دارد و در حقیقت زیستگاه پرندگانی هستند که در فصول خاص به آنجا مهاجرت میکنند بنابراین احیای این دریاچه از جمله اقداماتی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

دریاچه بختگان

عطا پوشیرزاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در گفت و گو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری برنا درباره اثرات احیای تالاب بختگان اظهار کرد: احیای این تالاب برای ساکنان پیرامون آن که معیشتشان به کارکرد تالاب پیوند خورده است اثربخش است چراکه زندگی آنان با احیای این دریاچه منتفع می شود.

وی افزود: احیای تالاب در فصل خشک و گرم و خشک از ایجاد ریزگرد برای جوامع محلی و شهرهای اطراف جلوگیری می کند.
 
پورشیرزاد با اشاره به اینکه زیستمندان تالاب و جوامع انسانی اطراف تالاب تحت تاثیر احیای تالاب بختگان قرار دارند عنوان کرد:
گیاهان، پرندگان و دیگر جانواران از این تالاب تغذیه می کنند بنابراین به صورت کلی بر محیط زیست اطراف آن تاثیر می گذارد علاوه بر این پر شدن تالاب، چاه های آب کشاورزی پیرامون تالاب را تامین می کند و از شور شدن آب ها جلوگیری میکند.
رهاسازی حقابه تالاب بختگان
 
 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس درباره لایروبی این تالاب تصریح کرد: در تالاب بختگان لایروبی انجام نشده چراکه نیازی هم به لایروبی ندارد. برای احیای این دریاچه آزادسازی آب از سد دردودزن به عنوان حقابه زیست محیطی تالاب های پایین دست سد درود زن مرودشت فارس تغذیه می شود.
 
انتهای پیام/
آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده