پاسخ شهرداری منطقه ۲ به قطع درختان بزرگراه اشرفی اصفهانی

پاسخ شهرداری منطقه ۲ به قطع درختان بزرگراه اشرفی اصفهانی

پیرو انتشار خبری در خصوص قطع درختان در بزرگراه اشرفی اصفهانی جنب مسجد الرضا(ع) با استناد به گزارش سال ۱۳۹۴ ملک باغ شناخته و مالک به پرداخت ۱۴۷میلیارد تومان جریمه نقدی، کاشت ۴۳۳ اصله درخت بن ۱۵ سانت در محل ملک و غرس ۱۳۰۰ اصله درخت در فضاهای عمومی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ پیرو انتشار خبری در خصوص قطع درختان در بزرگراه اشرفی اصفهانی جنب مسجد الرضا(ع) توضیحات لازم جهت شفاف سازی و آگاه سازی شهروندان در چند بخش مطرح می شود. براساس مستندات موجود در سامانه های شهرداری تهران، خشک و یا قطعی درختان در ملک مذکور قبل از سال ۱۳۹۴ به دلایل نامشخص همچون تنش کم آبی و... اتفاق افتاده است که  تعداد ۱۱۳ اصله درخت گزارش شده است.

تصاویر کنونی و همچنین تنه درختان نیز دال براین موضوع است که درختان سال ها در وضعیت خشک بوده و حتی برخی از آنها دچار پوسیدگی شده اند. گزارش ثبت شده در سال ۱۳۹۷ مربوط به عدم احیای باغ نیز گواهی براین مساله  دارد.

لازم به ذکر است در سال ۱۴۰۰  پس از درخواست مالک ملک مذکور برای  اخذ پروانه ساختمانی، پرونده پلاک به کمیسیون ماده ۷ ارسال شد  و این موضوع در فروردین ۱۴۰۱ در کمیسیون مطرح شد ضمن اینکه ملک در سال ۱۳۸۵ با ثبت اکثر درختان سبز ، به عنوان  باغ شناخته شده بود مجددا  با استناد به گزارش سال ۱۳۹۴  ملک باغ شناخته و مالک به پرداخت ۱۴۷میلیارد تومان جریمه نقدی، کاشت ۴۳۳ اصله درخت بن ۱۵ سانت در محل ملک و غرس ۱۳۰۰ اصله درخت در فضاهای عمومی محکوم شد و این حکم پس از تایید در شورای اسلامی شهر تهران  در مهرماه ۱۴۰۱ به شهرداری منطقه 2 تهران ابلاغ گردید و فرایند پیگیری قانونی آن ازطریق ابلاغ موضوع به مالک و پیش آگهی توسط منطقه انجام گردید.در خصوص بحث مطرح شده تحت عنوان قطع درختان برای انبوه سازی مسکن نیزلازم به توضیح است که ملک مذکور با استناد به آیین نامه ماده ۱۴ قانون شهری، باغ تشخیص داده شده است  وامکان ساخت انبوه در ملک مذکور به هیچ عنوان وجود ندارد .

 براساس ضوابط قانونی احیای باغ و ساخت خانه باغ با۱۵ درصد سطح اشغال  تنها راه پیش روی مالک است و برهمین اساس مباحث مطرح شده در خصوص انبوه سازی با ضوابط قانونی هیچگونه مطابقتی ندارد و ازسوی دیگر با توجه به اینکه جرایم تعیین شده در کمیسیون ماده ۷ بازدارنده است و ارزش ریالی جرایم  بیشتر از ملک مذکور است لذا  مالک انگیزه ای برای قطع درخت نخواهد داشت .

لازم به توضیح است در این پرونده ماده ۴ قانون اصلاح و لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز برابر رای کمیسیون ماد ۷ اعمال شده است.با عنایت به توضیحات بالا و مستندات موجود، مشخص است که تصاویر منتشر شده در فضای مجازی مربوط به سال های گذشته بوده و مباحث عنوان شده خلاف واقعیت بوده و اتفاق جدیدی در این باغ صورت نگرفته است.

انتهای پیام/

 

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده