لزوم توجه به ایجاد تنوع در اهدای هدایای صنایع دستی

لزوم توجه به ایجاد تنوع در اهدای هدایای صنایع دستی

با وجود تنوع حدود 300 مدل محصول صنایع دستی و جایگاه نخست ایران در تنوع صنایع دستی هر ایرانی تنها نام 10 محصول صنایع دستی را به یاد می آورد و یا در خانه نگهداری می کند.

به گزارش خبرنگار صنایع دستی خبرگزاری برنا؛ سال هاست که توجه به تولید محصولات داخلی مورد توجه دولت های مختلف و مردم قرار گرفته است و در این راستا اقدامات مهمی برای مانع زدایی در دستور کار وزارتخانه ها و سازمان های متعدد قرار گرفته است.

یکی از محصولاتی که زحمات زیادی برای تولید آن صرف می شود و افراد زیادی از گذشته تا کنون مشغول تولید آن هستند هنرمندان صنایع دستی اند که خوشبختانه پس از سال ها که این حوزه در انتظار تصویب قانون حمایتی بود در دولت سیزدهم مورد توجه قرار گرفت.

اگر چه این قانون با عنوان حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی در بهمن ۱۳۹۶در مجلس شورای اسلامی تصویب و اوایل اسفند همان سال به دولت وقت ابلاغ شد، اما متاسفانه تدوین آیین‌نامه اجرایی آن بیش از چهار سال در دولت دوازدهم طول کشید و در این مدت هنرمندان صنایع‌دستی از مزایا و مواهب حقوقی این قانون محروم بودن اما دولت سیزدهم بر این قانون جامه عمل پوشاند.

در این راستا آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌های کشور موظف هستند برای هدیه دادن، صنایع دستی هنرمندان ایرانی را در اولویت قرار دهند، اظهار کرد: به شرکت‌های دانش‌بنیان برای فناوری پایه شدن بخش‌های مختلف وزارتخانه از جمله صنایع دستی میدان عمل دهید. تلفیق صنایع دستی با دستاوردهای علمی و دانش‌بنیان می‌تواند به ماندگارتر و ارزشمندتر شدن صنایع دستی کمک کند.

همچنین مریم جلالی معاون صنایع‌دستی کشور خاطرنشان کرد: سهم زیادی از بودجه صنایع‌دستی در سایر بخش‌هاست. رایزنی‌هایی انجام داده‌ایم. در طول سال‌های اخیر بعد از دست به دست شدن صنایع‌دستی بین دستگاه‌های مختلف هر بخشی از آن در یک دستگاه جا مانده است. رایزنی‌هایی را انجام داده‌ایم تا یک‌دستی و یک‌پارچگی حکمرانی صنایع‌دستی را به آن برگردانیم. به‌عنوان مثال به دنبال این هستیم که یک درصد از واردات کالاهای لوکس به صنایع‌دستی اختصاص یابد. صنایع‌دستی ظرفیت این را دارد که خودش، خودش را اداره کند اما به شرط این که موانع سر راه آن برطرف شود.

نکته مهم در این راستا توجه به صنایع محروم و در نظر گرفتن محصولات کمتر دیده شده است چرا که با تنوع حدود 300 مدل محصول و جایگاه نخست ایران در تنوع صنایع دستی هر ایرانی تنها نام 10 محصول صنایع دستی را به یاد می آورد و یا در خانه نگهداری می کند بنابراین هر ایرانی باید بتواند شناخت دقیق تری نسبت به محصولات به دست بیاورد و سازمان ها نیز توجه بیشتری به اهدای هدایای متنوع داشته باشند.

انتهای پیام/

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

نظر شما

پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

مهمترین اخبار

آخرین اخبار اجتماعی

اخبار برگزیده