به گزارش خبرگزاری برنا؛دکتر علی حشمتی مدیر آزمایشگاه غذا و داروی دانشگاه همدان گفت: امروزه باتوجه به تبلیغات منفی علیه محصولات صنعتی تمایل و گرایش مردم به سمت محصولات سنتی و فرآورده های تهیه شده به شکل خانگی افزایش پیدا کرده است.

 وی رب گوجه فرنگی را از جمله این محصولات برشمرد و افزود: تولیداین محصول  به روش خانگی روبه افزایش است و تولید کنندگان این محصولات با ادعای سالم بودن این فراورده‌ها در مقایسه با محصولات صنعتی نسبت به جذب مشتری برای محصول خود اقدام می کنند.

دکتر حشمتی اظهار کرد: بر اساس آزمایش های انجام شده در آزمایشگاه کنترل غذا و دارو ی دانشگاه، بخش زیادی از رب های خانگی دارای نگهدارنده بنزوات سدیم در مقدارخیلی زیاد و در حدود هزار و 200میلی گرم در کیلو گرم و گاهی بیشتر از این می باشند و این در حالی است که استفاده از بنزوات سدیم در رب گوجه فرنگی ممنوع است.

  مدیر آزمایشگاه غذا و داروی دانشگاه افزود: بنزوات سدیم یک ترکیب نگهدارنده بوده و مانع کپک زدن رب می شود. و استفاده از این ترکیب فقط به مقدار اندک در بعضی از محصولات از جمله نوشابه و انواع سس ها مجاز است.

دکتر حشمتی یادآور شد: کپک زدن رب نشان دهنده ی طبیعی بودن آن است و این موضوع در مدت کمتراز دو تا سه روز در دمای اتاق روی می دهد. کپک نزدن محصول دلالت بر کیفیت آن نیست بلکه نشان دهنده حضور یک ترکیب نگهدارنده در این محصول است.