به گزارش گروه شهروشهروند خبرگزاری برنا، مهدی چمران در نشست خبری افزود: البته طرح هایی که 50 درصد به بالا پیشرفت داشته باشند در اولویت قرار می گیرند.  

وی در پاسخ به پرسشی درباره میزان پرداخت مطالبات پیمانکاران از سوی شهرداری و اعلام دقیق بدهی شهرداری در این خصوص، گفت: بدهی شهرداری به پیمانکاران را نمی توان به صورت دقیق اعلام کرد چرا که صورت وضعیت توسط پیمانکاران در طول سال ارائه می شود و این عامل اصلی است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: همه ادعاها و مطالباتی که پیمانکاران در این خصوص مطرح می کنند واقعی نیست و باید تأیید شود اما این هزینه ها جزو دیون شهرداری است و باید پرداخت شود البته در بودجه سال آینده این مسئله را به صورت جدی تر در نظر خواهیم گرفت. 

چمران گفت: تاکید شورا بر این است که بدهی های پیمانکاران و مردم از سوی شهرداری باید در اولویت پرداخت قرار گیرد. 

وی در واکنش به پرسش خبرنگاری مبنی براینکه آیا قصد کاندیدا شدن در انتخابات هیئت رئیسه شورای عالی استانها را دارید یا خیر؟ افزود: بنده اصراری براین موضوعات ندارم چرا که پذیرفتن این مسئولیت ها جز دردسر چیزی ندارد. 

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه برنامه های کوتاه مدت در کاهش آلودگی هوای تهران تاثیری ندارد، گفت: آلودگی هوا در انسان و نسلهای آینده تاثیر بسیار جدی دارد و باید به این موضوع به صورت ویژه پرداخته شود و در اولویت نخست قرار گیرد. 

چمران افزود: درخصوص اجرای طرح زوج و فرد از در منازل و دیگر اقدامات کمیته اضطرار هوا تصمیم گیری می کند که البته طرح زوج و فرد از در منازل به صورت قطعی اجرایی نمی شود. 

وی گفت: پیشنهاد داده ایم 20 هزار طرح ترافیک کاسته و به صورت روزانه فروخته شود و به تعداد اصلی کارتهای طرح ترافیک اضافه نشود. 

رئیس شورای شهر تهران در این خصوص که ساخت و ساز ها موجب آلودگی می شود و شورا برای کنترل ساخت و ساز ها برنامه ای دارد، افزود: ساخت و ساز فی نفسه آلودگی را ایجاد نمی کند، نمی شود ساخت و ساز را کاهش داد به این دلیل که باعث افزایش آلودگی می شود؛ 13 هزار هکتار از شهر در بافت فرسوده و ساختمان های ناپایدار قرار دارد مگر می شود این اراضی را نوسازی نکرد. 

وی افزود: البته این را هم اضافه کنم که موافق افزایش تراکم نیستم و نخواهیم بود. 

چمران افزود: در مقطعی شورای عالی شهرسازی تراکم را در مناطق مسکونی  افزایش داد که در این خصوص نماینده شهرداری و شورا مخالف آن بودند. 

وی درباره ساخت فروشگاههای بزرگ در شهر تهران نیز گفت: ساخت این فروشگاهها در هر نقطه ای از تهران باید بر اساس طرح ترافیک باشد و از سازمان حمل و نقل و ترافیک مجوزهای لازم را بگیرد. 

چمران در خصوص ساخت و توسعه مترو نیز گفت: مجلس 250 میلیارد تومان برای پرداخت به شهرداری مصوب کرده بود که از این مبلغ تنها 50 میلیارد آن تصویب شد که با این مبلغ تنها 300متر می توان مترو ساخت ولی شهرداری این برنامه را دارد که در طول سال 30 کیلومتر مترو بسازد.

وی افزود: در حال حاضر نیز ما ریل و ایستگاه آماده داریم ولی قطار نداریم این در حالی است که با افزایش خرید قطارها میتوانیم زمان انتظار در هر ایستگاه را به 3 دقیقه برسانیم. 

چمران گفت: اگر تعداد رامهای قطار اضافه شود میزان حمل مسافر نیز دو برابر می شود و این اقدام نیاز به منابع مالی دارد. 

وی افزود: با توجه به آلودگیهای هوا و صوتی موتورسیکلت ها، شهر تهران به موتورسیکلت های برقی نیاز دارد . 

چمران درباره بهره برداری از هتل اسپیناس نیز گفت: پرونده این هتل در کمیسیون های مختلف بررسی و مشخص شد اقدامات این هتل براساس پروانه ساخت بوده است البته آشپزخانه کوچکی نیز در طبقه آخر این هتل ساخته و یک برکه آب با عمق 70سانتی نیز برای آن پیش بینی شده است و اگر احتمال تخلفی وجود داشته باشد در کمیسیون ماده 100 جریمه خواهد شد.

وی درباره پاساژ علاءالدین افزود: طبقه هفتم پاساژ علاءالدین نیز بر اساس حکم کمیسیون ماده 100 باید تخریب شود.

وی در خصوص برخی انتقادات مبنی بر عدم وصول بدهی های دولت به شهرداری گفت: دولتها عموما به مسائل دولت می پردازند و بعد از آن حل مشکلات شهرداری را در دستور کار قرار می دهند و حتی ما شهرداری هایی را داریم که ماههاست حقوق پرسنل خود را نداده اند. 

چمران با بیان اینکه کمبود نقدینگی شهرداری تهران مشکل اصلی گسترش حمل و نقل عمومی است، ادامه داد: وقتی شهرداریها چنین مشکلاتی دارند نمی توانند اقدامات موثری انجام دهند و دود این اقدام به چشم مردم می رود و مردم نیز از نظام توقع دارند که این مشکل حل شود. 

وی با انتقاد از نحوه تخصیص مالیات بر ارزش افزوده گفت: در حالی که مالیات بر ارزش افزوده همان قانون تجمیع عوارض بود که حذف و به مالیات بر ارزش افزوده تبدیل شد، اما حالا در برنامه ششم نحوه تخصیص این اعتبارات را نیز تغییر داده اند که این به ضرر شهرداریهاست چرا که به طور مداوم از منابع تامین درآمدهای پایدار شهر کاسته می شود و انتظارات روز به روز افزایش می یابد. 

رئیس شورای شهر با بیان اینکه سال 82 مطالبه شهرداری تهران از دولت 400 میلیارد تومان بوده اما حالا مبلغ 2000 میلیارد تومان را مطرح می کنند، گفت: این مطالبات  روی هم انباشته شده است و زمانی برای حل آن باید اختصاص داده شود. 

چمران در خصوص سرانجام لایحه مدیریت یکپارچه شهری نیز گفت: بررسی آن هنوز در زیر کمیسیونهای هیئت دولت در حال انجام است و هنوز به دست هیئت دولت نرسیده است.