به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا؛ دیروز رئیس جمهوری در افتتاح فاز 15 و 16 فارس جنوبی با اشاره به آلودگی هوای چند وقت اخیر تهران گفت: ‌ دولت طی فعالیتش تمام تلاش خود را برای کاستن از آلودگی هوا بکار گرفته و این روند را ادامه خواهد داد و برای بهبود وضعیت محیط زیست همه باید کنار هم باشیم.

معصومه ابتکار نیز پیش از این  گفته بود: برای بهبود کیفیت هوای کشور طی دو سال اخیر، حذف یا کاهش شاخص های بسیار خطرناکی همچون بنزن و آروماتیک ها از بنزین توزیعی در کشور صورت گرفته و توزیع بنزین یورو 4 منجر به ارتقاء وضعیت کیفی هوا شده است.

وی مهمترین چالش کنونی در شاخص های هوا را ذرات کمتر از 2.5 میکرون دانسته بود: این ذرات ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودروها، فعالیت صنایع و گرد و غبار است. البته اجرای کامل و درست برنامه 15 ساله کاهش آلودگی هوا که طی سال هایی متوقف شده بود، می توانست نقش بسیار مهمی در پیشگیری از وضعیت کنونی کیفیت هوا داشته باشد. سلامت مردم به ویژه کودکان و نوجوانان اولویت نخست است و از این رو هر تصمیمی که به کاهش مخاطرات برای سلامتی مردم کمک کند، اتخاذ خواهد شد.

 

این ها در حالی است که  با نگاهی به میزان شاخص آلودگی می توان پی برد که ایران تنها کشوری نیست که میزان آلایندها و آلودگی  هوا در آن زیاد است. بررسی‌های خبرنگار برنا نشان می دهد کشورهای کویت، نیجریه،امارات متحده عربی،مصر، عربستان، سنگال،پاکستان،بوتسوانا و مغولستان نیز شرایطی مشابه ایران دارد. علاوه بر این درست در زمانی که محور اخبار آلودگی هوای تهران بود، آلودگی هوا در کشورهایی مانند هند و ایتالیا هم شرایط ویژه ای را برای شهروندان شهرهای این کشورها ایجاد کرده بود. این درحالی است که برخی از رسانه ها در این ارتباط هیچ خبررسانی نداشتند.

همچنین به گواه کارشناسان حوزه محیط زیست، غلظت آلاینده‌ها و آلودگی هوا امسال بیشتر از سال های گذشته  نبوده است اما هیچ گاه چنین هجمه تبلیغاتی علیه سازمان محیط زیست و دولت در این ارتباط نبوده است.

در جریان آلودگی هوای امسال چند نکته حائز اهمیت است؛

  • بسیاری از طیف ها برداشت سیاسی کردند و آلودگی هوا را به مسائل سیاسی کشور ربط دادند و معتقد بودند برنامه ریزی های نادرست در سطح کلان باعث آلودگی  و در حالت اضطرار قرار گرفتن هوا شد.
  • با فصل  رسیدن زمستان و پائیز وارگونی هوا، میزان غلظت آلاینده ها بالا می رود، آلودگی  در تمامی پایتخت های دنیا و شهرهای بزرگ  از قاعده مثتنی نیستند، اما در روزهای  زمستان به دلیل پدیده های وارونگی دما  که موجب می شود؛ هوای سرد درسطح پایین نگهداشته شود که همین امر باعث می شود گازه های سمی  در هوا رقیق شوند، از طرفی ترافیک سنگین در ابتدای روز و انتهای روز باعث که میزان آلودگی در هوا بال برود و معرض خطر قرار دهد.
  • صحبت از کاهش آلودگی و حساسیت های بالا دولت به ورود بنزین استاندارد و مجبور کردن جایگاه های سوخت به ارائه بنزین با استاندارد یورو 4 اولین گام دولت تدبیر و امید برای پایین آوردن میزان آلایند ها و آلودگی است.
  • نکته قابل توجه و حائز اهمیت در بحث آلودگی تقابل نهادهای مواز ی با یکدیگر است، سه حوزه باید برای کاهش میزان آلودگی تلاش کنند؛صعنت خودرو سازی ، راهنمایی رانندگی و سازمان استاندار سازی برای بر قراری توازن و از بین بردن آلودگی باید با هم در تقابل باشند.
  • به نظر می رسد تقابل و هدفمندی نهاد های اجرایی می تواند میزان این آلایندها را کاهش و یا از بین ببرد. اما آنچه که در آلودگی هوای  امسال  از اهمیت بالایی  برخوردار این است که بودن روزهای آلوده نسبت به سال قبل میزان مواد سمی درهوا،  برخلاف تبلیغات صورت گرفته علیه دولت و سازمان محیط زیست بسیار کمتر از سال های قبل بود.