به گزارش خبرگزاری برنا؛دکتر علی اکبر سیاری با حضور در مرکز بهداشت شهرستان قم ضمن استماع گزارشات و سخنان رییس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قم در خصوص روند اجرای برنامه تحول بهداشت در این شهرستان به بازدید از یکی از مراکز سلامت جامعه بهداشت در حاشیه شهر قم پرداخت. شهرستان قم در کنار مشهد دو کلانشهری هستند که پیش از اجرایی شدن برنامه طرح تحول بهداشت در کلانشهرها به اجرای این برنامه پرداخته اند

 معاون بهداشت در جمع کارشناسان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: درطرح تحول بهداشت به وضوح شاهدیم که یکی از معضلاتِ سالیانِ گذشته در عرصۀ مدیریت کشور یعنی تمرکزگرایی از بین رفته و کارهایی که در قم انجام شده است نشان می دهد که سپردنِ کارها به مردم تا چه حد کارآمد است.

دکتر علی اکبرسیاری در جمع کارشناسان و مدیران دانشگاه علوم پزشکی قم افزود: بسیار اقدامات خوبی در زمینه طرح تحول بهداشت در کلانشهر مذهبی قم صورت گرفته است.

وی با اشاره به این که قدرت تفکر و مدیریت زمان دو رمز موفقیت انجام صحیح یک برنامۀ جامع است، افزود: ما در مرکز فقط به معاونت بهداشت دانشگاه قم اختیار دادیم و حمایت کردیم، بقیه کارها را خودشان با کمک کارشناسان ومردم انجام دادند. البته در کنار حمایت های وزارت بهداشت حمایت های زیادی هم از استانداری، شورای شهر، حوزه علمیه، روحانیون و مراجع صورت گرفت تا کار به خوبی پیش رفت. در کل هنر بخش بهداشت کشور Advocacy یا حمایت طلبی است که این کار در قم به نحو مطلوبی صورت گرفته است.

وی با اشاره به این که شهر قم در جوار آرامگاه حضرت معصومه (س) قرار داشته و مورد عنایت مقام معظم رهبری و مسئولان نظام است، اظهار داشت: کارهای خوشحال کنندۀ زیادی در قم انجام شده  و دسترسی مردم به خدمات اولیۀ بهداشتی در نزدیک ترین محل به زندگی شان فراهم شده است.

وی گفت: یک روزی مردم بر اثر بیماری های واگیر نظیر وبا فوت می کردند ولی امروز به خاطر ابتلا به بیماری های غیرواگیر همچون سکته های قلبی ومغری، سرطان ها، دیابت، حوادث، بیماری های مزمن ریوی و آسیب های اجتماعی فوت می کنند.

وی با اشاره به این که 75 درصد مرگ ها بر اثر بیماری های غیرواگیر است، گفت: سیستم بهداشت کشور باید طوری اصلاح شود که بتواند پاسخگوی این معضل بزرگ باشد. برای همین مراقبان سلامت، کارشناسان تغذیه و سلامت روان به این سیستم اضافه شدند. اولین دغدغۀ ما اینست که این کارشناسان بتوانند تحصیلات دانشگاهی خود را تبدیل به خدمت به مردم کنند. ما در سیستم بهورزی موفق بودیم چون از همان سیستم استاد، شاگردی سابق برای تربیت بهورز کمک گرفتیم. یک بهورز دو سال با یک مربی زندگی می کرد تا کار یاد بگیرد تا دانش تبدیل به خدمت شده و بتواند به مردم بومی منطقۀ خود خدمت ارائه کند.

وی افزود: مراقب سلامت هم باید برای همه مردم پرونده تشکیل داده و تمام ریسک فاکتورهای آنان را کنترل کند. این مراقب باید آموزش ببیند تا بتواند همه کارهای خود را ثبت کرده و بازخورد آن را به مدیران تحویل بدهد تا پایش کارها به خوبی انجام شود.

دکتر سیاری با بیان این مطلب که انتظار داریم بعد از این همه هزینه و زحمت، خدمت به دست مردم برسد، گفت: همه هنرها باید این باشد که نیروها به طریقی توانمند شوند تا خدماتی که برایش این سیستم ایجاد شده است را به دست مردم برسانند. هنر همۀ شما اینست که با مردم خوب ارتباط برقرار کنید تا مردم از طرح استقبال کنند. خدمت باید فعال باشد و هر خانوادۀ قمی باید اطمینان حاصل کند که دولت یک مشاور سلامت برایش در نظر گرفته است. اگر مردم سراغ شما نیامدند شما با آنها تماس بگیرید. این کار شما باعث می شود مردم به خدمات شما دل ببندند و به شما اعتماد کنند.