به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری برنا، علی مویدی رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا در نشست خبری با ارایه گزارش عملکرد و اقدامات انجام شده پلیس در 9 ماه سال 94 افزود:  باندی که از سیستان و بلوچستان، کرمان، قم و البرز به صورت گسترده در حال حمل و ترانزیت مواد مخدر بودند با تلاش پلیس این شبکه کشف شد.

وی ادامه داد: طی این عملیات 10 نفر از اعضای این باند دستگیر شدند و بیش از 10 تن مواد مخدر کشف شد.

این مقام ارشد انتظامی بیان داشت: پلیس مبارزه با مواد مخدر حدود یک سال بود که این باند را تحت نظر داشت و از لب مرز تا تهران عناصرشان را شناسایی کرد و در نتیجه موفق به دستگیری اعضا و انهدام این شبکه شد.

 رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا  گفت: تا امروز در راستای هدف گذاری های ناجا در جهت مبارزه با مواد مخدر بخش اعظمی از این هدف ها تحقق پیدا کرده و بیش از 420 تن انواع مواد مخدر در سطح کشور کشف شده است.

سردار علی مویدی در خصوص مقایسه کشفیات مواد مخدر در  9 ماه سال 93 با سال 94 بیان داشت: توانستیم با افزایش 20درصدی این کشفیات در قسمت شرق کشور، این معضل را تا حدودی کنترل کنیم

وی با اشاره بر این که پلیس در برخورد با عناصر اصلی کارهایی را انجام داده است، گفت: تا به امروز حدود 2 هزار باند متلاشی شده است که 42 نفر از قاچاقچیان مسلح به هلاکت رسیدند و 2 نفر از همکاران پلیس شهید شدند. در این عملیات ها 45 قاچاقچی مسلح نیز مجروح شدند. وی در ادامه تعداد دستگیرشدگان را 260 هزار نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 80 هزار نفر در برنامه های جمع آوری معتادان بودند و مابقی آنها قاچاقچیان خرد و کلان مواد مخدر بودند که از یک گرم تا یک تن به همراه داشتند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه بیان داشت: 218 هزار پرونده توسط نیروی انتظامی در بحث مبارزه با مواد مخدر تشکیل شده است و 800 قبضه سلاح سنگین و سبک کشف و به مراجع قضایی ارجاع داده ایم. که این آمار نشان می دهد مواد مخدر تلفیقی است از تروریست و مواد مخدر است.

وی با تاکید بر این که اکثر قاچاقچیان دارای سلاح هستند، گفت: آن ها قبل از این که مواد مخدر را حمل کنند به تهیه سلاح اقدام کرده و باعث سلب امنیت از جامعه می شوند. و کسانی که در مقابل آن ها ایستادگی کنند تا پای شهادت پیش می روند.

مویدی با بیان این که مبارزه با مواد مخدر در منطقه ما به لحاظ موقعیت جغرافیایی از پیچیدگی خاصی برخوردار است، گفت: مشخص است اهدافی که کشورهای دیگر در خصوص مواد مخدر و مصرف آن به جامعه ایران دارند سازمان یافته است که این مساله نسبت به نقاط دیگر جهان از تفاوت هایی برخوردار است.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: پلیس در سال جاری موفق شده است با مافیای مواد مخدر اعم از شبکه‌ها و باندها تا خرده فروشان محلات به صورت جدی برخورد کند و علت آن هم این است که ما هر ساله تجارب بهتر و بیشتری را کسب می کنیم و تاکتیک ها و روش های جدیدی را اتخاذ می کنیم.

وی با تاکید بر این که پلیس ناجا در داخل شهرها نیز از خرده فروشان غافل نیست، اذعان داشت: ما در حوزه داخلی در پاکسازی شهرها از معتادان متجاهر نیز گام های خوبی را برداشتیم که بحث همدلی و همزبانی دولت و ملت در برخورد با معتادان متجاهر و جمع آوری شان تجلی پیدا کرد.

مویدی در خصوص عملیاتی که پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا طی این 9 ماه انجام داده است عنوان کرد: 1500عملیات مهم صورت گرفته است که این عملیات بیشتر در مناطق شرق و جنوب شرق کشور بوده و نسبت به سال گذشته از رشد 15 درصدی این کشفیات و عملیات ها برخوردار بوده ایم.