به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، محمد مهدی تندگویان با اشاره به محدوده جغرافیای این رود دره اظهار داشت: این رود دره به عنوان منطقه تفرجگاهی،سالهاست که مورد غفلت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه این رود دره در حریم منطقه یک قرار دارد، ادامه داد: اتفاقات رخ داده در این محدوده اتفاقات نابه هنجاری است که کل منطقه را به هم ریخته است.

تندگویان با بیان اینکه موضوع اساسی رودخانه دربند است، گفت: مسیردربند تا روستای پس قلعه حدود دو کیلومتر است که در این مسیر 80 رستوران بدون هیچ نظارتی و به صورت قارچ گونه رشد کرده است.

وی با بیان اینکه در اینجا موضوع کوه خواری کاملا مشخص است، گفت: علاوه بر این در این مکان از آنچه از کوه و رودخانه بر داشت می کنند(به مانند سنگ و خاک و شن و ماسه) به عنوان مصالح استفاده می کنند.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی با بیان اینکه اصلا پدیده حریم رودخانه دیگر وجود ندارد، گفت: بر اساس مشاهدات رستوران ها در داخل رودخانه تخت گذاشته اند واز خود رودخانه استفاده می کنند و این منطقه که باید مسیر خوب کوهپیمایی می شد، در حال حاضر توسط رستوران ها اشغال شده است.

تندگویان در ادامه به موضوع حمل مصالح با چهار پایان اشاره کرد و گفت: مسیر تا روستای پس قلعه صعب العبور است و شهرداری راه بندی را در میدان سربند قرار داده است تا از ورود مصالح جلوگیری کند اما هر روز مصالح توسط چهار پایان در این منطقه حمل می شود.

وی ادامه داد: از طرفی زمانی که شهرداری متوجه ساخت و ساز می شود و برای متوقف کردن وارد صحنه می شود تا زمان رسیدن، محل پاکسازی می شود.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در خصوص راهکارهای کنترل ساخت و ساز در این منطقه در قالب پیشنهادی اظهار داشت: می توان پایگاههای مختلفی در کوه ایجاد کرد تا در صورت لزوم به سرعت وارد عمل شوند.

وی با تاکید بر اینکه با این موضوعات، وقاحت کار مشخص شده است، ادامه داد: معضلات فرهنگی و اجتماعی حادی در این رود دره وجود دارد و این موضوع در تابستان، بیشتر نیز می شود.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در ادامه به روستای پس قلعه اشاره کرد و گفت: این روستا جمعیتی در حدود 1000 نفر دارد اما فاقد امکانات شهروندی و همچنین اشتغال است.

تندگویان با بیان اینکه بیشتر ساکنین روستا در این رستوران ها شاغل هستند خواستار رسیدگی به وضعیت زندگی و وضعیت این روستا شد.

وی در ادامه به مشکلات بهداشتی رود دره دربند اشاره و تصریح کرد: فاضلاب تمام رستوران ها در این روددره بدون هیچ نظارتی به این رودخانه می ریزد این در حالی است که از آب برداشتی از آن پخت و پز و شست و شو صورت می گیرد.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی همچنین در خصوص ساختمان های ایجاد شده در این رود دره اشاره کرد و گفت: در این قالب کنسول هایی ایجاد شده است که فاقد اصول مهندسی است و با کوچکترین رانش و یا حادثه ای تخریب می شوند همچنین پل ها نیز توسط رستوران ها تصرف شده است.

تندگویان همچنین با بیان اینکه بیشتر کافه رستوران ها غیرقانونی و بدون سند است و در بالاتر از ارتفاع مجاز ایجاد شده اند گفت: با توجه به این موضوع ورود به این موضوع کار سختی نیست.

وی ادامه داد: علاوه بر این موضوعات، مصرف قلیان و همچنین زباله های این رستوران ها از دیگر موضوعات قابل تامل در این رود دره است.

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی در ادامه به موضوع ترافیکی محله دربند اشاره کرد و اظهار داشت: گاهی اوقات ترافیک این محله تا میدان تجریش ادامه پیدا می کند این در حالی است که می توان با راه اندازی چند پارکینگ طبقاتی نیمه کاره موجود و هتل در حال خریداری در این محدوده این مشکل را حل کرد.

وی تصریح کرد: با راه اندازی این پار کینگ ها و تبدیل میدان سربند به پایانه حمل و نقل عمومی می توان ترافیک را کاهش داده و امکان دسترسی به مصالح را از بین برد.

وی در پایان اظهار داشت: می توان با تخریب تمامی کافه های غیر مجاز و ارائه زمین های معوض به رستوران های مجاز و همچنین توانمند سازی منطقه مشکلات موجود را برطرف کرد.