به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، صدرالسادات در هفدهمین اجلاس سراسری روسا و معاونین توسعه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور که صبح امروز در ستاد مرکزی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزارشد، گزارشی از بودجه، بیمه ها و تامین مالی و همچنین منابع نیروی انسانی ارائه داد و گفت: منابع طرح تحول سلامت در بودجه 94 از هدفمندی یارانه ها، پزشک خانواده و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده تشکیل شده است.

وی با اظهار تاسف از اینکه علیرغم تلاش های زیاد، همه منابع تخصیص یافته محقق نشد، افزود:  متاسفانه تاکنون 6 درصد  از کل منابعی که باید از محل هدفمندی  پرداخت می شد اعتبار گرفتیم در حالیکه در سال گذشته این رقم 80 درصد بود.

دکتر صدرالسادات در ادامه بیان کرد: در تفاهم نامه ای که با سازمان مدیریت امضاء شد، متعهد شدند که مالیات بر ارزش افزوده به میزانی که تحقق پیدا کند وصول شود اما این امر هم با مشکلاتی که برای خزانه ایجاد شد، محقق نشد و تاکنون در مجموع 51 درصد از سهم مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کردیم.

معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت با اشاره به منابع تحقق نیافته از محل هدفمندی یارانه ها، یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و همچنین مطالبات بیمه ای، گفت: برای تحقق این منابع باید راهبردهایی چون، تلاش در جهت اجرای سیاستهای انقباضی و صرفه جویی، بهره گیری از ظرفیت خیرین سلامت، وصول مطالبات بیمه سلامت ایرانیان، مدیریت وجوه نقد و در نهایت عدم شروع برنامه جدید و توسعه تشکیلات صورت پذیرد.

وی در خصوص افزایش منابع سازمان های بیمه گر که سال گذشته 15 درصد بوده و امسال 12 درصد است ، گفت: این کاهش مشکلات جدی را در پی خواهد داشت .

دکتر صدرالسادات در خصوص لزوم  انجام اصلاحاتی در لایحه مجلس خاطر نشان کرد: همکاری نمایندگان مجلس در بازیابی اعتبار پزشک خانواده، اصلاح سهم جاری منابع از محل یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده، ترمیم ردیف سیاستهای جمعیتی و منابع مابه التفاوت نرخ ارز و در نهایت اصلاح منابع سازمان های بیمه گر، می تواند تاثیر به سزایی در بازنگری اعتبارات داشته باشد.

معاون توسعه و مدیریت منابع وزارت بهداشت دربخش دیگری از سخنانش به  راه اندازی  سامانه جامع اطلاعات منابع انسانی 48 دانشگاه علوم پزشکی بصورت آنلاین  خبر داد و گفت: در حال حاضر 421 هزار نفر نیروی انسانی شاغل در وزارت بهداشت وجود دارد که 56 درصد آن را زنان و 44 درصد را مردان تشکیل می دهند.

وی در پایان گفت: تامین 8 هزار نفر نیروی پرستاری شرکتی، ارتقای هتلینگ بیمارستانها، بهره گیری از نیروهای پیام آور بهداشت، تامین نیرو های مورد نیاز بیمارستانهای جدیدالاحداث، تامین نیروی هیات علمی و توافق با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دریافت مجوز جذب 17 هزار نفر را از دیگر اقدامات انجام شده در این حوزه یاد کرد.