به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، یکی از آئین‌های سالانه ایرانیان چهارشنبه‌سوری است. ایرانیان آخرین سه شنبه سال خورشیدی را با بر افروختن آتش و پریدن از روی آن به استقبال نوروز می‌روند.

 بوته افروزی و قاشق‌زنی

در ایران رسم است که پیش از غروب آفتاب، هر خانواده بوته‌های خار و گزنی را که از پیش فراهم کرده‌اند روی بام یا زمین حیاط خانه کنار هم می‌گذارند. با غروب آفتاب زن و مرد،  پیر و جوان گرد هم جمع می شوند و بوته‌ها را آتش می‌زنند. هر کدام سه بار از روی بوته‌های افروخته می‌پرند، تا ضعف و زردی ناشی از بیماری و غم را از خود جدا کنند و سلامت و سرخی را به زندگی خود بیاورند.

مردم در حال پریدن از روی آتش شعارهای «زردی من از تو، سرخی تو از من» و « غم برو شادی بیا، محنت برو روزی بیا» را زمزمه می‌کنند و برای برآورده شدن آرزوهایشان از روی بوته‌های افروخته می‌پرند.

قاشق‌زنی یکی دیگر از رسم‌های چهارشنبه‌سوری ایرانیان بوده و زنان و دختران، قاشق و کاسه ای را در دست می‌گرفتند و شب در کوچه و خیابان راه می‌رفتند. مقابل هفت خانه می‌ایستادند و قاشق را بر کاسه می‌زدند. صاحب خانه برای برآورده شدن حاجت قاشق‌زنان شیرینی یا آجیل، برنج یا مبلغی پول در کاسه های آنان می گذاشت.

غذاهای مرسوم در چهارشنبه آخر سال

 در این روز تاریخی مردم آش رشته، رشته پلو یا سبزی‌پلو با ماهی می‌پختند و میان فقرا نیز پخش می‌کردند.

تحریف آئین چهارشنبه‌سوری

 تمامی آیین‌هایی که مردم ایران در زمان‌های مختلف بر پا می‌داشتند و بخشی از آنها همچنان در فرهنگ این سرزمین پایدار شده است، با اخلاق و رفتار خشونت آمیز و مغایر با عرف جامعه مخلوط شده است و آنچه که امروزه تحت نام چهارشنبه سوری شاهد آن هستیم، در هیچکدام از این آیین‌ها دیده نمی‌شود.

در گذشته افراد برای سلامتی بخشیدن به روح و جان خود و دیگران آتش می‌افروختند امروزه با روشن کردن آتش و مواد محترقه و منفجره سلامتی مردم را هدف می‌گیرند و با تن دادن به رفتاری آمیخته به هرج و مرج روحی، آیین چهارشنبه سوری را تحریف کرده اند.

توصیه های پلیس

نیروی انتظامی نیز در آستانه فرا رسیدن آخرین چهارشنبه سال، با بیان اینکه اهتمام پلیس تأمین نظم و امنیت است، اطلاعیه ای صادر کرد.

در این اطلاعیه آمده است؛ تجربه تلخ خانواده‌ها در پس رفتارهای غیرقانونی و ناهنجار برخی افراد که مخل نظم و امنیت هستند، اراده نیروی انتظامی را در برخورد با هنجارشکنان تقویت و دو چندان کرده است و خرید و فروش مواد خطرآفرین، انفجاری و احتراقی که نظم و آرامش جامعه و شهروندان را مخدوش می‌کند، ممنوع بوده و با متخلفان مطابق قانون برخورد خواهد شد.

در این اطلاعیه با بیان اینکه اهتمام نیروی انتظامی بر تأمین امنیت فرد فرد جامعه است، با اعلام برخورد جدی پلیس با هنجارشکنان و تمامی کسانی که مترصد ایجاد ناامنی برای هموطنان هستند، تاکید شده است؛ قانون‌شکنی و ایجاد مزاحمت در هیچ آیین و فرهنگی پذیرفته نیست و پلیس از طریق سامانه 110 آماده دریافت گزارشات مردمی است.

برهمین اساس نیروی انتظامی برای پاسداشت حقوق شهروندان و در راستای کاهش حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال با تاکید بر کوچه محوری از مردم عزیز خصوصاً تمامی والدین در خواست کرد تا در چهارشنبه پایانی سال در کنار فرزندان خود و با نظارت و کنترل دقیق آنها از بروز حوادث تلخ و ناگوار پیشگیری کنند.                                                                      

توصیه‌های سازمان آتش‌نشانی

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در گفت وگو با خبرنگار حوادث خبرگزاری برنا گفت: به مردم توصیه می‌کنیم در این روز احتیاط کنند، برای یک لحظه شاد بودن جان خود و دیگران را به ‌خطر نیاندازند.

وی در ادامه به خانواده‌ها نیز توصیه کرد: در این شب در کنار یکدیگر باشید، هرچقدر کانون خانواده گرم و صمیمی باشد احتمال وقوع حادثه کمتر است؛ نوجوانان و جوانان این شب را درخانه جشن می‌گیرند نه درکوچه و خیابان به همراه دوستان ناباب.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: چهارشنبه‌سوری از ساعت 4 بعداز ظهر تا پایان مراسم نیروهای آتش‌نشانی در تمام نقاط شهر مستقر خواهند بود و نقش نظارتی را برعهده خواهند داشت.

امیدواریم امسال نیز همچون سال‌های گذشته با همکاری شهروندان با پلیس و سازمان آتش‌نشانی روزهای پایانی سال را با کمترین حوادث سپری کنیم و پرونده سال 1394 را با خاطراتی خوش ببندیم.