گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، به گفته محمدرضا رستمی، فعال سازی ۶ کمیسیون تخصصی در ستاد ساماندهی امور جوانان و برگزاری جشنواره ها و گردهمایی های این حوزه از جمله مهم‌‍ترین اتفاقات در سال گذشته بوده است. ما هم در خبرگزاری برنا، مروری کوتاه به " ترین های سال "94 در حوزه جوانان انداختیم که در ادامه می‌خوانید:

پیوند ورزش و محیط زیست

سال گذشته خبرهای خوب در وزارت ورزش و جوانان با اخبار محیط زیست عجین شد.معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان اردیبهشت ماه از راه‌اندازی دفتر محیط زیست و ورزش با هدف انجام فعالیت های فرهنگی و اجرایی زیست محیطی در حیطه ورزش و جوانان خبر داد.

دفتری که به گفته دکتر احمدی به مسائلی چون ساختارهای محیط زیستی، ورزش سبز و مشارکت دادن قهرمانان، مربیان و دست اندرکاران امر ورزش در فعالیت های اجتماعی و ترویجی محیط زیست می پردازد.

ازدواج خبرساز

" ازدواج سبز" بی شک خبرسازترین سوژه سال گذشته در حوزه جوانان بود. معاون ساماندهی امور جوانان آبان ماه از انجام ازدواج سبز با هدف اصلاح الگوهای اجتماعی و محیط زیستی خبر داد.

خبری که با واکنش رسانه‌های مختلف مواجه شد. محمدرضا رستمی در پاسخ به واکنش ها به تشریح طرح پرداخت. او گفت: در این طرح قصد داریم شاخص‌های محیط زیستی و ازدواج را به عنوان دو امر اجتماعی و محیط زیستی ترکیب کنیم و الگوی جدید با عنوان ازدواج سبز را برای جوانان ارائه کنیم؛ در این الگو مواردی که می تواند کمک کننده محیط زیست باشد به عنوان ملاک و معیار قرار دادیم.

وی ادامه داد: در این شاخص‌ها موضوعاتی مانند مصرف آب در عروسی‌ها و سایر مراسم‌های مرتبط با ازدواج مدیریت می شوند. همچنین مسائلی از جمله استفاده از گل طبیعی و فرهنگ غلطی که به عنوان شادی استفاده می شود و آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد می‌کنند مانند بوق زدن‌های مکرر در سطح خیابان و ایجاد ترافیک برداشته می‌شود.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان تاکید کرد: در اجرای این طرح اصلاح برخی الگوهای غلط و نامناسب مد نظر قرار گرفته است. همچنین برخی الگوهای اشتباهی که در حال حاضر وجود ندارد ولی می تواند در آینده به فرهنگ ازدواج در کشور اضافه شوند را نیز مورد توجه قرار می‌دهیم تا به عنوان فرآیند اجتماعی جدید اعمال نشوند.

ازدواج تان بیمه شد

بیمه ازدواج بهمن ماه طی مراسمی با حضور وزیر ورزش و جوانان و مدیرعامل بیمه ایران رونمایی شد.بیمه ای که به گفته بسیاری از کارشناسان می‌تواند به عنوان کمک هزینه برای زوج‌های جوان باشد.

اکبر افتخاری مسئول فنی بیمه نامه ازدواج در مراسم رونمایی از بیمه نامه ازدواج گفت: یکی از ویژگی های این بیمه نامه منعطف بودن آن در پرداخت حق بیمه است به طوری که افراد می توانند در طول مدت واریز حق بیمه میزان واریزی ماهانه خود را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه اگر حق بیمه ۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شود، در پایان ۲۰ سال دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بابت کمک بیمه مشاوره پیش از ازدواج ۱۸ میلیون تومان بابت هزینه عقد و عروسی، ۱۸ میلیون تومان بابت کمک هزینه جهیزیه برای خانم ها یا کمک هزینه مسکن برای آقایان پرداخت می شود.همچنین برای تولد نخستین فرزند ۱۲ میلیون تومان و برای کمک هزینه لغو مراسم ازدواج دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می شود.

مسئول فنی بیمه نامه ازدواج تصریح کرد: در صورت فوت همسر ۱۰ میلیون تومان بابت کمک هزینه مهریه به خانم ها ارائه می شود و به طور خلاصه اگر فردی به مدت ۲۰ سال ماهانه ۵۰ هزار تومان برای خرید بیمه نامه ازدواج پرداخت کند در پایان ۲۰ سال حدود ۵۰ میلیون تومان از محل این بیمه نامه دریافت می کند در صورتی که رقم پرداختی وی تنها ۱۲ میلیون تومان بوده است.

بودجه ناامیدکننده

بدترین خبر در حوزه جوانان در سال گذشته مربوط به بودجه این بخش بود.

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان مردادماه از کمبود سرانه جوان ایرانی در حوزه توانمندسازی تشکل‌های غیردولتی گفت: در سال جاری و تاکنون حدود یک میلیارد تومان به منظور«توانمندسازی» سازمان‌های مردم نهاد جوانان در اختیار ادارات کل ورزش و جوانان استان های سراسر کشور قرار داده شده است. البته این رقم به نسبت حدود 600 «سمن» معتبر بسیار کم است؛ با این حساب، سرانه هر جوان ایرانی در حوزه توانمندسازی تشکل‌های غیردولتی حدود 50 تومان خواهد بود.

پس از آن هم معاون ساماندهی امور جوانان، آبان ماه بودجه اختصاص یافته به این سازمان برای حل مشکلات جوانان را ۸ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: با این بودجه واقعا هیچ کاری نمی‌شود انجام داد، یعنی اگر بگوییم ۲۵ میلیون جوان داریم، بودجه سرانه برای هر جوان ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان می‌شود.