به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، محمد علی اکبرزاده در آستانه برگزاری پنجمین کنگره بین المللى نارسایی قلب، اظهار کرد: بیمارانی که دچار نارسایی قلب هستند به دو دسته تقسیم میشوند، دسته اول افرادی هستند که نارسایی در آنها به قدری تشدید مییابد که منجر به مرگ بیماران میشود، اما دسته دوم افرادی هستند که دچار نارسایی قلبی هستند اما یک ریتم خطرناک مانند افزایش ناگهانى ضربان قلب در آنها رخ میدهد بدون آنکه نارسایی تشدید یابد که این افزایش ضربان منجر به مرگ آنها میشود.

وی افزود: به همین منظور برای پیشگیری از مرگ بیماران مبتلا به نارسایی قلبی دستگاهی بنام «شوک دهنده داخلی» طی یک جراحی کوچک و بدون بیهوشی زیر پوست آنها گذاشته میشود. این دستگاه زمانی که بیمار دچار ریتم خطرناک میشود بطور خودکار تشخیص و با شوکهای داخلی مانع مرگ آنها میشود.

این جراح قلب و عروق، درادامه یادآور شد: بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و خانوادههای آنها باید توجه داشته باشند که افزایش ناگهانى ضربان قلب در این بیماران میتواند موجب مرگ شود به همین دلیل توصیه میشود، اگر بیمار در منزل دچار افزایش ضربان قلب میشود سریعا با اورژانس تماس و بیمار را به بیمارستان ارجاع دهند و یا اگر بیمار از دستگاه «شوک دهنده داخلی» استفاده میکند اگر دستگاه طی روز بیش از 1 یا 2 بار شوک داد سریعا به پزشک مراجعه کند.

اکبرزاده در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: به بیماران مبتلا به نارسایی قلبی توصیه میشود داروهای خود را به موقع و منظم مصرف و از استرس و انجام ورزشهای سنگین به شدت خودداری کنند.

این الکتروفیزیولوژیست در پایان خاطرنشان کرد: با اجرای طرح تحول سلامت و بهرهمند بودن اکثر بیماران از بیمه سلامت این دسته از بیماران در هزینه درمان با مشکلات خاصی مواجه نیستند.

پنجمین کنگره بین المللی نارسایی قلب ایران 15 تا 17 اردیبهشت 95 درمر همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود 

علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانند با شماره 22083106 – 09197855579  و یا به  سایت www.ihfsummit.ir  مراجعه کنند.