مهناز افشار، در گفت و گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری برنا،  با تاکید بر خواصی که خوردن دانه های آفتابگردان برای بدن انسان دارد، گفت: تخمه آفتابگردان منبعی غنی از ویتامین  و اولین آنتی اکسیدان حل کننده چربی است.

وی افزود:ویتامین E، در طول بدن حرکت می کند و رادیکال های آزاد موجود در بدن که به مولکول ها و ساختارهایی که حاوی چربی هستند، مانند غشا سلول ها (سلول های مغز) و کلسترول آسیب می رساند را خنثی می کند. بنابراین تخمه آفتابگردان باید به صورت خام مصرف شود.

خواص درمانی گل آفتابگردان

افشار اظهار کرد: اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم ها و پایین آوردن فشار خون به کار می رود و اسانس برگ های آفتابگردان خاصیت میکروب کشی دارد. به همین علت در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت های گیاه آفتابگردان استفاده می شود.

به گفته این کارشناس طب سنتی موارد استفاده از گیاه آفتابگردان به ظرح ذیل است:

زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چای دم کنید و روزی 3 فنجان از این چای بنوشید.

تقویت معده و پایین آوردن فشار خون: 30 گرم برگ های خشک آفتابگردان را در 3 فنجان آب دم کرده و 3 فنجان را در روز بنوشید.

سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: 20 گرم از گل های خشک آفتابگردان را در 3 فنجان آب جوش دم کنید، روزی 3 فنجان از این دم کرده بنوشید.

درد معده، بیماری های دستگاه ادراری و یبوست: 30 گرم ریشه خشک شده آفتابگردان را در 3 فنجان آب جوش ریخته و مدت 5 دقیقه بگذارید بجوشد. یک فنجان از آن را 3 بار در روز بنوشید.

آرتروز و ورم پستان: هنگامی که آفتابگردان گل می دهد، طُبَق گل (قسمت پایین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده، در آب بیندازید. آن قدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید، درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده، طَبَق گل را هنگامی که گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو دهید (سرخ کنید) که کاملاً قهوه ای شود. بعد آن را خرد کرده و به صورت پودر درآورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید ریخته و این شربت را به بیمار بدهید تا شفا یابد.

اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی، تخم آفتابگردان را به مقدار 30 گرم در آب ریخته و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید، سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به بیمار بدهید.

سردردی که همراه با سرماخودرگی است: 30 گرم تخم آفتابگردان را در 2 لیوان آب جوش ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دو بار در روز بنوشید.

بیماری فتق: 30 گرم ریشه تازه آفتابگردان را با یک لیوان آب و شکر قهوه ای بجوشانید و این جوشانده را 3 بار در روز بنوشید.

سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد. آن گاه به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له کرده و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشته که خونریزی را بند آورد و بهبودی را تسریع کند.

شربت آفتابگردان و تقویت قلب

نویسنده کتاب نسخه های عطارباشی گفت: شربت ریشه این گیاه برای قلب سودمند است. چراکه فیتواسترول موجود در تخمه آفتابگردان، باعث کاهش کلسترول می شود و با منیزیم موجود در تخمه آفتابگردان، اعصاب و رگ های خونی آرامش می یابد.