به گزارش گروه خبر خبر گزاری برنا، الهام امین زاده در اختتامیه دومین جشنواره نام و نشان ماندگار با رویکرد بزرگداشت روز ملی خلیج فارس، اظهار کرد: تردد سالیانه ١٠ هزار شناور در خلیج فارس، فرآیند اکتشاف و استخراج و پالایش نفت، نبود توجه کافی به لایروبی بنادر، احداث اسکله‌ها، جزایر مصنوعی، استحصال خاک در سواحل و ساخت و سازها در سواحل صرفا بر اساس نگاه تجاری و بدون توجه به اصول زیست محیطی از عمده ترین خطرات تهدید کننده سلامت خلیج فارس به شمار می‌آیند.

امین زاده، این پهنه آبی را به اعتبار برخورداری از بزرگ ترین ذخایر انرژی، حوزه ای استراتژیک و بی نظیر توصیف کرد که مسئولیت های حفاظت از آن را مضاعف می کند.

وی عنوان کرد: ورود و رسوب ریزگردها از مناطق غربی خلیج فارس و نبود مدیریت هماهنگ در اثر ناهمگونی‌های سیاسی کشورهای حاشیه خلیج فارس از دیگر مخاطرات تهدید کننده سلامت و امنیت زیستی این منطقه به شمار می‌آید.

معاون امور حقوقی ریاست جمهوری با اشاره به کنوانسیون‌های متعدد منطقه‌ای و بین المللی و قوانین داخلی برای صیانت از حیات خلیج فارس تصریح کرد: برای آنکه به مسئولیت مهم سالم نگه داشتن خلیج فارس عمل کنیم، نیاز به یک احساس مسئولیت و حرکت جمعی داریم. همچنین باید متخلفان در صیانت از سلامت خلیج فارس را بدون ملاحظه معرفی کنیم.