به گزارش گروه خبر خبر گزاری برنا،  علیرضا جزینی روز پنجشنبه در دیدار شرکت کنندگان در نخستین همایش سراسری دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان های کشور در قم با آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید ابراز داشت: 80 درصد درمان شدگان دوباره به چرخه اعتیاد باز می گردند و در حالت خوش بینانه نزدیک به 20 درصد افراد می توانند به زندگی سالم برگردند و دلیل‌های مختلفی برای برگشت مجدد فرد به سمت اعتیاد وجود دارد.

وی مبارزه با مواد مخدر را موضوع مهم جامعه عنوان کرد و افزود: تلاش برای مبارزه با آن زیاد بوده ،ولی متناسب با حجم تهدید نیست.

وی با اشاره به اینکه هفت هزار مرکز درمان اعتیاد در کشور وجود دارد و مدیریت بیشتر آنها دراختیار مردم است، گفت: این مراکز معتادان را درمان می کنند، ولی این اقدام ها برای سالم ماندن افراد پس از ترک کافی نیست.

جزینی اظهار داشت: پیش از این تنها استفاده از مواد مخدر سنتی چون تریاک وجود داشت، ولی اکنون استفاده از مواد صنعتی و روان گردان ها و آسیب های آن نگرانی ها را بیشتر کرده است و متاسفانه در بین برخی ازجوانان نیز شیوع دارد.

وی افزود: برنامه ریزی مبارزه با مواد مخدر برگرفته از سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب بوده که 11 بند است و امور پیشگیری، درمان، کاهش آسیب، حمایت اجتماعی و مقابله را دنبال می کند.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: سال گذشته 617 تن مواد مخدر با 285 تن پیش ساز مواد در حوزه مواد مخدر صنعتی و یک هزار و 800 کیلوگرم شیشه کشف و220 کارگاه ساخت شیشه منهدم شد که نسبت به سال 93 افزایش داشت و این امر نشان دهنده افزایش اقدام ها درحوزه مقابله و مبارزه با مواد مخدر است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور با بیان اینکه متاسفانه بین دانش آموزان، دانشجویان و کارگران مصرف کننده داریم، اعتیاد د رحوزه کارگری سطح تولید را کاهش می دهد و نگرانی هایی در این زمینه و دیگر بخش ها وجود دارد.

وی خواستار کمک علما در راستای پیشگیری از اعتیاد و کاستن از این معضل در جامعه شد ادامه داد: قراردادی با دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منعقد کرده ایم که طلبه ها را آموزش داده واز این ظرفیت درموضوع پیشگیری از اعتیاد بهره مند شویم و مطمئن هستیم ظرفیت بسیار بالایی برای کمک وهمکاری در این زمینه در شهر قم وجود دارد.

جزینی افزود: باید مشارکت عمومی و اجتماعی در مبارزه با اعتیاد را افزایش دهیم و در این زمینه نیازمند همراهی و همکای علما و مراجع تقلید هستیم.

وی تاکید کرد: مبارزه با مواد مخدر صرفا دولتی نیست و موضوع ملی است و جامعه جهانی نیز با وجودی که ایران پرچم‌دار مبارزه با مواد مخدر است، به ما کمک نمی کند.

جزینی با بیان اینکه 85 درصد تریاک و 35 درصد هرویین در کشور ما کشف می شود، افزود: در افغانستان هفت هزار تن مواد مخدر در سال تولید می شود که مقداری از آن وارد کشور ما می شود و بخشی مصرف، بخشی کشف و بخشی نیز ترانزیت می شود.

همایش سراسری دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ‌استان‌های کشور با حضور دبیران ستادهای مبارزه با مواد مخدر کشور روز گذشته در قم برگزار شد.