به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، کشورهای ایران، عمان، عراق، عربستان سعودی، کویت، امارات متحده عربی، قطر و بحرین در کناره خلیج فارس هستند. در این میان سواحل شمالی خلیج‌فارس تماماً در جغرافیای سیاسی ایران قرار دارند. به سبب وجود منابع سرشار نفت و گاز در خلیج فارس و سواحل آن، این آبراهه در سطح بین‌المللی، منطقه‌ای مهم و راهبردی بشمار می‌آید .

نام تاریخی این خلیج، در زبان‌های گوناگون، ترجمه عبارت «خلیج فارس» یا «دریای پارس» بوده‌است. همچنین در تمام سازمان‌های بین‌المللی نام رسمی این خلیج، «خلیج فارس» است اما برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آن را خلیج عربی یا به سادگی، خلیج می‌نامند . دولت ایران در روز 13 مرداد سال 1337 به دلیل تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی از سوی عراق و برخی دیگر از کشور های عربی ، اعتراض خود را به دولت جدید عراق به رهبری قاسم اعلام کرد . چند سال بعد گمرک و پست ایران از قبول محموله هایی که به جای خلیج فارس از نام جعلی خلیج عربی استفاده شده بود ، خودداری کرد . ایران همچنین در کنفرانس های بین المللی نیز در صورت به کار بردن این اصطلاح ساختگی از سوی نمایندگان کشور های حاشیه  خلیج فارس اعتراض می‌نمود . سازمان آب‌نگاری بین‌المللی نیز  از نام «خلیج ایران» برای این خلیج استفاده می‌کند .

یکی از مهم ترین اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای حفظ  و نگهداری این میراث گرانبها ، افزودن روز ملی خلیج فارس به تقویم رسمی کشور بود . شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال 1384 با تشکیل جلسه ای ، 10 اردیبهشت را که مصادف با اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز بود ، روز ملی خلیج فارس نام نهاد .

اهمیت اقتصادی

بزرگترین عامل اهمیت خلیج فارس وجود معادن سرشار نفت و گاز در کف بستر و سواحل آن است به طوری که این منطقه را (( مخزن نفت جهان )) می نامند . خلیج فارس مسیر انتقال نفت کشور های ایران ، عراق ، کویت ، عربستان  و امارات متحده عربی است به همین سبب منطقه ای مهم  محسوب میشود . در حدود 30% نفت جهان از منطقه خلیج فارس تامین میشود که این مقدار گاهی افزایش و گاهس کاهش میابد . نفت تولید شده در حوزه خلیج فارس باید از طریق این پهنه آبی و از راه تنگه هرمز به سایر نقاط جهان ارسال شود . خلیج فارس از تظر ذخایر نفتی در مقایسه با سایر نقاط جهان دارای مزایای زیادی مانند سهولت استخراج ، هزینه پایین تولید ، مازاد ظرفیت تولید ، کیفیت بالای نفت خام منطقه ، سهولت حمل و نقل و امکان کشف ذخایر جدید نفتی وسیع در منطقه میباشد . طبق اخرین براورد های انجام شده در خلیج فارس حدود 730 میلیارد بشکه ذخیره نفت اثبات شده و بیش از 70 تریلیون متر مکعب گاز طبیعی را در خود جای داده است .

اهمیت نظامی – راهبردی 

از منظر نظامی نیز وجود پایگاه های نظامی متعدد اعم از دریایی ، هوایی و زمینی در منطقه خلیج فارس که عمدتا متعلق به کشور های امریکا و انگلستان هستند و همچنین حضور ناو های جنگی کشور های غربی بخصوص امریکا در اب های خلیج فارس ، اهمیت نظامی – راهبردی خلیج فارس را نمایان میسازد .

از نکات جالب توجه خلیج فارس میتوان به محیط زیست بکر و جذاب این منطقه  که یکی از بزرگترین پناهگاه های موجودات دریایی مانند مرجان ها ، ماهی های تزیینی کوچک ، ماهی های خوراکی و غیر خوراکی ، صدف ها ، حلزون ها و... اشاره کرد . از سوی دیگر این محیط زیست زیبا ، همواره در معرض تهدید قرار دارد .

 در ای بین چالش های زیست محیطی که خلیج فارس را تهدید می کنند شامل انواع آلودگی های نفتی ، صنعتی و پساب هاست که سالانه حجم زیادی وارد خلیج فارس می شود . بدترین و مخرب ترین حادثه برای خلیج فارس ورود 9 میلیون بشکه نفت خام از چاه های کویت بوده است. در واقع آلودگی نفتی بزرگترین تهدید زیست محیطی خلیج فارس محسوب می شود.