به گزارش خبرخبرگزاری برنا، سید حسن هاشمی با بیان اینکه تولید کننده و وارد کننده بیشتر به فکر سود کالای خود هستند، افزود: در حوزه دارو، مناقصه‌های بین المللی را برگزار کرده‌ایم و هزینه 300 میلیارد تومانی دارو برای یک بیماری به 120 میلیارد تومان کاهش یافته است بنابراین برخی از افراد ناراحت هستند که چرا ما شفاف سازی کرده ایم و اجازه ورود دارو به وارد کننده های قبلی را نداده ایم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: در مورد داروهای تولید داخل بنا به تاکید مقام معظم رهبری بر تحقق اقتصاد مقاومتی ما موظف به حمایت هستیم بنابراین اگر دارویی در کشور تولید شد که کیفیت آن با محصولات خارجی قابل رقابت باشد، حتما از آن حمایت می کنیم و جلوی واردات را می گیریم.

هاشمی در ادامه عنوان کرد: به تولید کنندگان اعلام کرده‌ایم اگر مشابه گران ترین برند دنیا، یک دارو در کشور تولید شد، ما 75 درصد قیمت آن برند خارجی را به تولید کننده داخلی پرداخت می کنیم و این بالاترین مشوق است.

وزیر بهداشت سیاست‌های حوزه دارو را بسیار شفاف دانست که برخی افراد آن را نمی‌پسندند.

هاشمی در خصوص احتمال تقلب و قاچاق دارو، تصریح کرد: محال است که داروی تقلبی و یا بی کیفیت وارد کشور شود زیرا جرم آن فوق العاده سنگین است و فرد متخلف مجازات شدیدی خواهد شد اما ما به ورود محصولات از طریق قاچاق همیشه گلایه داریم و بدون ریشه کن کردن قاچاق، نمی‌توان از اقتصاد مقاومتی سخنی به میان آورد.

 هاشمی با بیان اینکه هیچ کشوری در دنیا نمی تواند ادعا کند که قاچاق در آن نیست، افزود: وقتی اعلام می شود که 20 تا 25 درصد از بازار داخلی، محصولات قاچاق هستند چطور می‌توان از تولید داخلی حمایت، از تقلب پیشگیری و از سلامتی مردم محافظت کرد؟ البته اینکه چرا نمی توان جلوی قاچاق را گرفت برای من هم مانند همه مردم ایران جای سوال است در حالی که کوچک ترین جنبده را می توانیم ببینیم اما چگونه کانتینر ، لنج و کشتی را نمی توان دید؟

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تغییر و تحولات آموزش پزشکی گفت: تحول گسترده‌ای در حال رخ دادن است که عمدتا در جهت ارتقای کیفیت و تربیت نسلی است که از نظر تشخیص، درمان و البته اخلاق مداری با شرایط کنونی متفاوت است.

هاشمی آموزش و تربیت را نیازمند صبوری و استمرار دانست و افزود: امیدواریم که این برنامه ها ادامه پیدا کند و مردم به تدریج و در سالیان آینده دستاوردهای آن را ببینند تا مردم از تشخیص، درمان، برخورد همراه با احترام بهره مند شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه خروجی پزشکی ما می‌تواند بهتر از شرایط کنونی باشد، افزود: افزایش مهارت ها، کاهش طول دوره تحصیلی، کاهش برخی از مواد درسی و اضافه کردن واحدهای درسی مورد نیاز مانند طب سنتی که طب ملی ما است و در روایات و احادیث وجود دارد و مردم به آن اعتقاد دارند، می تواند باعث افزایش کارایی آموزش پزشکی شود.

هاشمی ضمن تاکید بر توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی برای تقویت واحدهای خودگردان با رعایت تمام استانداردهای آموزشی، اظهار داشت: در طول سالیان گذشته تعداد زیادی از فرزندان کشور ما جذب دانشگاه‌هایی شدند که فاصله آنها با پایین ترین دانشگاه های ما از نظر اعتبار بین المللی بسیار زیاد است و مدرک تحصیلی این افراد پس از صرف هزینه های گزاف، مورد تایید قرار نمی گیرد و از نظر اشتغال با مشکلات زیادی روبرو می شوند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: باید تعصب ها را کنار بگذاریم و اجازه فعالیت و مشارکت بخش خصوصی را در کشور بدهیم و از پرداختن شهریه نترسیم و این افراد می‌توانند علاوه بر هزینه‌های شخصی، هزینه های تحصیل خود را در داخل کشور پرداخت کنند بنابراین باید اجازه حضور بخش خصوصی را در بخش‌های تخصص، فوق تخصص و علوم پایه را داد و طبق قانون مجلس، درصدی از پذیرش ها را به واحدهای خودگردان اختصاص بدهیم تا افراد بتوانند از این امتیاز در داخل کشور بهره مند شوند.