گفت و گوی نخبه دندانپزشک با برنا در آستانه هفته جوان:

موفقیت سقف ندارد

موفقیت سقف ندارد

یک نخبه جوان با بیان اینکه بیشتر مخاطبان ما جوان هایی نخبه و موفق هستند، گفت: دلم می خواهد این پیام را برای آنها داشته باشم که با پشتکار فراوان می توانند به اهداف خودشان برسند و محدودیت ها را خیلی بزرگ نکنند.

" این که جوان ایرانی و جوان مسلمان اعتماد به نفس داشته باشد که درباره ی مسائل کلی کشور، مسائل آموزش عالی، مسائل آموزش و پرورش و مسائل دانشگاه خود یا دانشگاههای دیگر، قرص و محکم و بااطمینان نظر خودش را بیان کند، خیلی حائز اهمیت است". اینها گوشه ای از سخنان رهبر معظم انقلاب در خصوص نخبگان است. افرادی که ارزش علم را می دانند و می توانند نقش بسیار مهمی در رونق چرخ اقتصادی کشور داشته باشند. " عاطفه صفار شاهرودی" یکی از این نخبگان جوان است. او اهل مشهد و اکنون دندانپزشک و متخصص ارتودنسی است. به بهانه هفته جوان گفت و گویی با او داشته ایم که در ادامه می خوانید؛

لطفا خودتان را معرفی کنید.

عاطفه صفار شاهرودی متولد مشهد در سال 1363 ، دندانپزشک و متخصص ارتودنسی است.

تاکنون چه موفقیت هایی کسب کردید؟

نخستین افتخار من، کسب مدال المپیاد شیمی دانش آموزی در سال81 بود. پس از آن رتبه 18 کنکور سراسری در رشته تجربی را کسب کردم. در سال 84 نفر اول آزمون علوم پایه دندانپزشکی شدم. در دوران دانشجویی نیز نفر اول دوره دندانپزشکی عمومی در دانشگاه شهید بهشتی و در نهایت نفر 5رزیدنتی نیز بودم. تمامی این موفقیت ها منجر به عضویت من در بنیاد ملی نخبگان شد و چندین بار از سوی این بنیاد به عنوان نخبه برتر معرفی شدم.

مهمترین عامل موفقیت شما چه بود؟

به اعتقاد من مهم ترین پیش فاکتور در موفقیت آن است که خداوند استعداد را در آدمی ایجاد کند. خدا را شاکرم که لطف خداوند شامل حال من شده است. پس از استعداد ذاتی، مهمترین نکته تلاش و پشتکار فردی است. کسی که می خواهد موفق شود باید تمام تلاش خود را در رشته و مقطع خودش انجام دهد.

در خصوص توجه به مسائل نخبگان شما چه انتظاراتی از مسئولان ذیربط دارید؟

تصور می کنم مهمترین خواسته ای که نخبگان از مسئولان دارند آن است که شرایطی را فراهم کنند تا نخبگان یا هر کسی که دارای استعداد بالقوه ای است شناخته شود. جهت دهی استعداد های نخبگان در مسیری که متناسب با استعداد ها و ویژگی های بارز آنها باشد بسیار حائز اهمیت است. بنابراین مسئولان باید تسهیلات و شرایط لازم را در اختیار این افراد قرار دهند.

همچنین مهم ترین مساله برای نخبگان فراهم کردن آرامش است. بسیاری از افراد اکنون در رشته های ورزشی و علمی نخبه محسوب می شوند اما به علت وضع نامساعد مالی نمی توانند استعدادهایشان را به عرصه ظهور برسانند یا به مراتب بالا برسند. بنابراین توجه مسئولان به یافتن این نخبگان و کمک به آنها بسیار حائز اهمیت است.

پیشنهاد شما چیست؟

یشنهاد من این است که تسهیلات مالی برای این افراد نخبه فراهم شود و مهمتر از آن، فرصتی باشد که تحقیقات و اقداماتی که به صورت پژوهشی از سوی آنها انجام می شود، به موارد کاربردی تبدیل گردد. البته اخیرا یکسری سازمان ها در قالب شرکت های دانش محور در کشور ایجاد شده اند که می توانند نقش موثری در پرورش استعداد نخبگان جوان داشته باشند.

به عنوان یک نخبه جوان چه برنامه ای برای آینده خود دارید؟

قصد دارم در رشته تحصیلی خودم پیشرفت کنم و فعالیت های علمی و پژوهشی را در کنار رشته ام ادامه دهم. همچنین علاقه دارم به کسانی که استعداد دارند اما دسترسی به خدمات با هزینه های بالا را ندارند کمک کنم.

 سخن پایانی و توصیه شما به جوانان چیست؟

تصور می کنم بیشتر مخاطبان ما جوان هایی هستند که خودشان هم به نوعی افراد نخبه و موفق محسوب می شوند، به همین علت دوست دارم این پیام را برای آنها داشته باشم که با پشتکار فراوان می توانند به اهداف خودشان برسند و محدودیت ها را خیلی برای خودشان بزرگ نکنند. صرفا به این توجه کنند که این محدودیت ها وجود دارد و نباید فاکتورهای ناامید کننده برایشان مهم باشد. به اعتقاد من ما نسبت به دیگر جوامع، در جامعه خیلی خوبی زندگی می کنیم. در صورتی که جوانان شناخته شوند و بتوانند خودشان را مطرح کنند و توانایی و استعداد خودشان را نشان بدهند، قطعا جایگاه خودشان را پیدا خواهند کرد. نباید برای هدف هایمان سقف تعیین کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 0 رای موافق و 0 رای مخالف

وبگردی

    نظر شما

    پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی

    مهمترین اخبار

    آخرین اخبار اجتماعی

    اخبار برگزیده