به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: در حال حاضرمیزان آلودگی هوای این استان 22 برابرحد مجاز است.

مهرداد فتحی بیرانوند افزود: هم اکنون هوای اکثر شهرستان های استان لرستان در وضعیت بسیار خطرناک و بحران قرار دارند.

به گفته وی در حال حاضر میزان ذرات ریز و درشت آلاینده هوای استان به ترتیب 730 و یک هزار و 40 میکروگرم برمتر مکعب است که این میزان 22 برابر حد مجاز می باشد.

وی ادامه داد: استاندارد غلظت ذرات ریز ( 2.5 میکرون) 35 میکروگرم بر متر‌مکعب و استاندارد ذرات درشت( 10 میکرون) نیز 150 میکروگرم بر مترمکعب است.

فتحی بیرانوند تصریح کرد: در حال حاضر شهرهای خرم آباد و پلدختر به ترتیب با 29 و 28 برابر حد مجاز بیشترین میزان آلودگی هوا را در این استان دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان همچنین گفت: امروز بیست و سومین روزی است که آلاینده ها هوای استان را ناسالم کرده اند .

وی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، کودکان و سالمندان توصیه کرد که از فعالیت های سنگین خارج از منزل خودداری کنند.

به گفته وی منشا اصلی این ریزگردها کشورهای عربی و همسایه درغرب کشورهستند.

دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز اعلام کرده است که باتوجه به آلودگی شدید هوا ناشی از هجوم دوباره ریزگردها به هوای لرستان، بهترین راه مقابله با این پدیده خودداری از مجاورت با هوای آلوده با ماندن درمنزل و بسته نگهداشتن درب و پنجره ها است.

بیماران قلبی وتنفسی،سالمندان وکودکان که نسبت به سایرافراد جامعه بیشتردرمعرض خطرآلودگی هوا هستند از منزل خارج نشوند و ازهرگونه فعالیت ورزشی درمحیط های باز تاکاهش آلایندگی هوا پرهیز شود.