به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت صبح امروز در حاشیه دیدار کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: از چندین دهه پیش تا کنون، 3 میلیون نفر از اتباع افغانستانی مهمان ایران هستند و به میزبانی آنها افتخار می‌کنیم زیرا افاغنه، کمترین نقش را در پناهندگی داشته‌اند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: قدرت‌های بین‌المللی باعث تحمیل چنین شرایط پیچیده و دشواری در منطقه ما به ویژه در کشورهای افغانستان، عراق، سوریه، یمن، تونس و لیبی شده‌اند و امیدواریم که با دریافت کمک‌های بیشتر از سازمان‌های بین‌المللی، بتوانیم هزینه‌های ارائه خدمات بهتر را برای پناهندگان فراهم کنیم.

 هاشمی با اشاره به حضور 3 میلیون پناهنده افغانی در ایران گفت: یک میلیون نفر از آنها به طور قانونی در ایران زندگی می‌کنند و امیدواریم بتوانیم در آِینده‌ای نزدیک، هزینه‌های مربوط به خدمات سلامت این تعداد اتباع قانونی را با کمک سازمان‌های بین المللی تامین کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ظاهرا مشکلات پناهندگان قانونی افغانستانی در حوزه آموزش و پرورش برطرف شده است، گفت: از سالیان گذشته و در حوزه بهداشت برای تمامی 3میلیون نفر پناهنده افغانی، خدمات پایه سلامت مانند واکسیناسیون و دریافت خدمات مادر و کودک به صورت رایگان ارائه می‌شود.

هاشمی به مشکلات پناهندگان افغانی در حوزه درمان در ایران اشاره کرد و گفت: هزینه‌های برای آنها زیاد است و بیمه نیز حمایتی از آنها نمی‌کند که در این زمینه با کمک وزارتخانه‌های کشور و رفاه طرحی را تدوین کرده‌ایم و امیدواریم با کمک دو شریک دیگر ما یعنی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان و همچنین خود اتباع افغانستانی، بتوانیم برای آنها نیز خدماتی مشابه مردم ایران، ارائه دهیم.