به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سید حسن امامی رضوی با اشاره به مباحث اخیر در مورد آزمون دستیاری و اعتراض برخی از داوطلبان این آزمون از دستور کار بودن طرح تحول در آزمون پذیرش دستیار از سالها پیش خبر داد و اظهار داشت: یکی از اشکالات عمده این آزمون 4 جوابی بودن آن است که در واقع نمی‌توانست تمام توانمندی‌هایی را که یک دستیار باید داشته باش ارزیابی کند به همین دلیل از سال 86 مصوباتی را در بحث پذیرش دستیار و در سال  88 یک طرح مشابه همین طرح مصوب و برای اجرا اطلاع رسانی شد. منتها اجرای آن موکول به ارزیابی‌های بیشتر و روش‌های صحیح‌تر شد که نهایتاً‌ در سال 93 این فرآیند در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تصویب و برای اجرا ابلاغ شد.

 امامی رضوی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در این آزمون از تاثیر آزمون پیش کارورزی به میزان 10 درصد و معدل دوران تحصیل قبل از کارورزی به میزان 5 درصد در آزمون پذیرش دستیار خبر داد و خاطرنشان کرد : براساس این مصوبه ارزیابی صلاحیت بالینی و صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان به عنوان شرط لازم برای کسی که در آزمون پذیرش دستیار نمراتش مورد محاسبه قرار می‌گیرد در دستور کار خواهد بود که البته ارزیابی صلاحیت حرفه‌ای فقط برای فارغ التحصیلان سال 95 خواهد بود که در این راستا داوطلبان مدارکشان را به دانشگاه‌ها تحویل داده و مراحل اجرایی آن در حال انجام است.

وی ادامه داد: اینکه در اجرای هر طرحی یک عده موافق و یک عده مخالف باشند طبیعی است اما نمی‌توانیم صرف موافق یا مخالف بودن عده‌ای یک تصمیم قانونی را نادیده بگیرم چرا که این تصمیم یک مبنای علمی داشته و هدف آن سنجش تمام حیطه‌های توانمندی داوطلبان بوده که در این خصوص معدل دوران تحصیلی و آزمون پیش کارورزی می‌تواند به ارزیابی جامع یک فرد داوطلب در این مورد کمک کند.

قائم مقام دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی در ادامه با اشاره به عطف به ماسبق شدن این طرح و با رد استدلال مخالفان مبنی بر اینکه اگر سه سال زودتر از این طرح اطلاع داشتیم طور دیگری خودمان را آماده  می کردیم ،اظهار داشت :داوطلبان آزمون دستیاری تنها کسانی نیستند که در این سه سال فارغ التحصیل شده‌اند بلکه ممکن است از سالهای خیلی دور فارغ التحصیل شده باشند لذا استدلال این داوطلبان در این مورد محکم نیست.

امامی رضوی تفاوت بین دانشگاه‌ها در معدل، نحوه نمره دهی و آزمون پیش کارورزی را از دیگر استدلال‌های معترضان به این طرح برشمرد و افزود :به کمک مرکز سنجش آموزش پزشکی تمهیداتی در نظر گرفتیم که از جمله آن تراز کردن هر دو بخش است.

به این ترتیب که هم آزمون پیش کارورزی بین دانشگاه‌ها و هم معدل‌های داوطلبان به صورت همسان در نمره‌ای که تاثیر داده خواهد شد تراز می‌شوند. ضمن اینکه استدلال دیگر معترضان مبنی بر عدم روایی و پایایی نمرات در معدل نمرات دانشگاه‌های مختلف مورد قبول نیست چرا که این عزیزان با این سخن در واقع هم خودشان و هم محل تحصیل خود از لحاظ کیفیت را زیر سئوال می‌برند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه افرادی در سال آخر تحصیلی‌شان به وظایف آموزشی خود بی‌توجه می‌شوند و به کیفیت آموزشی آنان لطمه می‌خورد و با توجه به تاثیر این آزمون مهم در سرنوشت افراد، اگر بتوانیم تاثیر این آزمون را به میزان معقولی برسانیم کار مطلوبی است که البته این کار را بتدریج انجام می‌دهیم به این صورت که امسال درصد تاثیر حدود 15 درصد  است که طبق مصوبه قرار است درصد این تاثیر بالاتر رود تا به یک حد معقولی برسیم.

امامی رضوی در پایان با بیان اینکه جای هیچ نگرانی برای داوطلبان وجود ندارد این تاثیر را یک تاثیر مثبت برای انتخاب بهتر داوطلبان دانست و گفت: در هر صورت یک زمانی باید طرح تحول در آزمون پذیرش دستیار را اجرا می‌کردیم که امیدواریم این طرح با موفقیت انجام شود.